Uniwersytet Szczeciński będzie miał swój udział w badaniu kosmosu. A wszystko za sprawą projektu Yeast TardigradeGene (pełna nazwa - "Zanim polecimy na Marsa: Czy niesporczaki mogą pomóc w ochronie innych organizmów w przestrzeni kosmicznej?"), którego szczecińska uczelnia jest koordynatorem. W prace zaangażowani są także naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Projekt jest realizowany w ramach pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - Ignis, będącej częścią Axiom Mission 4 (Ax-4). Ignis jest finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i przeprowadzana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną oraz Polską Agencją Kosmiczną (POLSA).
Kilka dni temu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się spotkanie z załogą misji Ax-4: „Współpraca poza horyzontem. IGNIS - polska misja technologiczno-naukowa na ISS". Była to okazja, aby poznać osobiście dowódcę misji Peggy Whitson (USA) i obu specjalistów misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego (Polska) oraz Tibora Kapu
...