Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wykluczeni z głosowania? Jak mają oddać głos osoby starsze i niepełnosprawne?

Data publikacji: 27 maja 2024 r. 19:35
Ostatnia aktualizacja: 27 maja 2024 r. 19:35
Wykluczeni z głosowania? Jak mają oddać głos osoby starsze i niepełnosprawne?
Wyborca niepełnosprawny do zgłoszenia ma obowiązek dołączyć kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Powinno ono zawierać nazwisko i imię (imiona), numer PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie oraz adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Fot. www.freepik.com  

Z redakcją Kuriera skontaktował się Tadeusz Skałecki spod Pyrzyc. 94-latek podzielił się z nami swoimi wątpliwościami dotyczącymi wyborów korespondencyjnych.

- Wypełniając wniosek o głosowanie korespondencyjne, natknąłem się na zapis, zgodnie z którym osoba chcąca w ten sposób głosować powinna załączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności - opowiada Tadeusz Skałecki. - W nawiasie jest zapis „do wniosku załączam zaświadczenie organu orzekającego" i „nie dotyczy osób niepełnosprawnych". Pamiętam, że kiedyś z żoną głosowaliśmy, bodajże w 2015 roku. Był w nawiasie zapis, że obowiązek załączenia orzeczenia o niepełnosprawności nie dotyczy osób powyżej 60. roku życia. I wtedy wszystko było jasne. Normalnie z żoną mogliśmy zagłosować. Nie było żadnych problemów. Sprawdzaliśmy to z kolegą, który potwierdził moje wątpliwości. A teraz przez zmianę tego zapisu, sytuacja jest niejasna. Nie ma teraz zapisu, że osoba powyżej 60. roku życia, orzeczenia o niepełnosprawności składać nie musi. Przez takie coś, wiele osób nie weźmie udziału w wyborach i nie spełni swojego obywatelskiego obowiązku.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 82% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 27-05-2024

 

(w)
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA