Tworzą swoje autorskie szlaki i oprowadzają po cmentarzach, górach, kopalniach, nawet po rzekach. To przewodnicy. Znają biegle języki obce i są niedoścignieni w swojej wiedzy. Na interesujący ich temat potrafią mówić godzinami. Zwłaszcza jeśli spotkają kogoś, kto zechce wysłuchać ich opowieści przeplatanych przeróżnymi anegdotami.
Większość szczecińskich przewodników jest zrzeszona w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) powstałym z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
W Szczecinie były jeszcze wszędzie powojenne gruzy, gdy przewodnicy zaczęli się organizować w ramach Koła Przewodników PTK, z którego powstało następnie PTTK. W środę 24 maja świętowali 75. rocznicę powstania pierwszego koła.
Z tej okazji w regionalnej Pracowni PTTK w Szczecinie przy ul. Dworcowej 6 zorganizowano spotkanie przewodników. Najbardziej zasłużonym wręczono dyplomy, odznaki i odznaczenia będące uhonorowaniem wyróżnionych osób za ich zasługi dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa, a także pracy na rzecz środowiska.
- W Szczecinie
...