Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

W Centrum Dialogu „Przełomy”. Sowieci do domu!

Data publikacji: 21 września 2023 r. 18:22
Ostatnia aktualizacja: 21 września 2023 r. 18:22
W Centrum Dialogu „Przełomy”. Sowieci do domu!
Manifestacja niepodległościowa w Szczecinie z listopada 1989 roku Fot. archiwum IPN  

W poniedziałek 25 września o godz. 17 w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Centrum Dialogu „Przełomy" rozpocznie się debata „Sowieci do domu!". Pretekstem do spotkania będzie 40. rocznica wycofania z Polski wojsk sowieckich, stacjonujących w naszym kraju od końca drugiej wojny światowej. Swój udział zapowiedzieli: Leszek Smykowski, Marek Tałasiewicz, Ryszard Techman i Ewaryst Waligórski.

Do 1955 r. status prawny wojsk sowieckich w Polsce - Północnej Grupy Wojsk był nieuregulowany. Sytuacja zmieniła się z chwilą powstania Układu Warszawskiego i utworzenia Zjednoczonego Dowództwa Sił Zbrojnych państw, które były stronami Układu. Teoretycznie jednostki sowieckie miały być wykorzystywane do obrony wzajemnej, praktycznie używane były jako straszak podczas przełomów społeczno-politycznych, np. w październiku 1956 r. czy kilka miesięcy przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

O wycofaniu wojsk sowieckich z Polski zaczął rozmawiać rząd Tadeusza Mazowieckiego już jesienią 1989 r. Podpisanie układu w tej sprawie było warunkiem udzielenia zgody przez Polskę na wycofanie przez jej terytorium

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 71% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 21-09-2023

 

(as)
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA