Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

O książce „Osobista historia wolności. Wspomnienia” Markusa Meckela

Data publikacji: 18 września 2023 r. 07:55
Ostatnia aktualizacja: 18 września 2023 r. 07:55
O książce „Osobista historia wolności. Wspomnienia” Markusa Meckela
 

W poniedziałek o g. 18 w Centrum Dialogu "Przełomy", filii Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, rozpocznie się promocja książki Markusa Meckela pt. „Osobista historia wolności. Wspomnienia”. Dyskusję z udziałem autora poprowadzą Pierre Weber z Uniwersytetu Szczecińskiego i Marcin Fronia z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Wspomnienia Markusa Meckela (ur. w 1952 r.) oddają złożoność losów Kościoła ewangelickiego w Niemczech Wschodnich jako ostoi niezależnego myślenia i swobody dyskusji w komunistycznej dyktaturze. Markus Meckel wniósł istotny wkład w organizację demokratycznej opozycji w latach 80. XX w., a następnie poprowadził środowiska socjaldemokratyczne do wygranej z reżimem SED (Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec, w rzeczywistości partia komunistyczna w NRD). Jego życie było ukształtowane przez edukację poza systemem komunistycznym, odwagę i zmysł organizacyjny.

Jako współzałożyciel wschodnioniemieckiej SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) i minister spraw zagranicznych demokratycznego rządu NRD współkształtował proces zjednoczenia Niemiec i uznania granicy polsko-niemieckiej. Działał również aktywnie jako poseł do Bundestagu na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz szybkiego przyjęcia nowych państw demokratycznych, takich jak Polska i kraje bałtyckie, do UE i NATO. Biografia Meckela zawiera cenne spojrzenie świadka historii na stosunki polsko-niemieckie z rzadko zauważanej w Polsce perspektywy wschodnioniemieckiej.

Książka ta jest trzecim tomem w serii "Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia", wydawanej przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pierre Weber to historyk i politolog, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego, magister filologii germańskiej i historii, doktor nauk w zakresie historii stosunków międzynarodowych, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dziedzinie historii. W swojej pracy badawczej zajmuje się: stosunkami Niemiec z krajami Europy Środkowej po roku 1945; stosunkami polsko-francuskimi; interakcjami francusko-niemiecko-polskimi w latach 1945–1989/1990 oraz we współczesności; procesami normalizacyjnymi między Wschodem a Zachodem; emocjami (m.in. strachem) w stosunkach międzynarodowych. Od 2018 r. Pierre Frederic Weber pełni zaszczytną funkcję konsula honorowego Francji w Szczecinie.

Marcin Fronia to socjolog i politolog. Absolwent specjalizacji dyplomatycznej w stosunkach międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim i programu doktorskiego w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN w Warszawie. Studiował w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Zajmuje się współczesnymi stosunkami polsko-niemieckimi oraz regionem nordycko-bałtyckim. Pracuje w CBH PAN w Berlinie.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

olo
2023-09-22 21:11:46
Na zdjeciu wujek Bronek,Za jego Czasow ambasadoramiPolski w 90% byli zymianie .Uratowany przez Polakow ten komunista nienawidzil nasza ojczyzne bedac szefem MSZ,Do tej pory rozni schepsopodobni w nim dzialaja,Zginal tragicznie jadac z prostytutka swoim mercedesem,Profesorem byl w temacie prostytucji w Francji w sredniowieczu,
@P.F. Weber jest
2023-09-20 23:39:47
Obnażasz swoje deficyty intelektualne - nie napisałem o tym że jest Niemcem, napisałem że jako prowadzący dyskusję ma okazję dopytać Markusa Meckela o rzeczywiście interesujące tematy zwłaszcza że Niemcy chcą zostać stałym członkiem rady bezpieczeństwa ONZ - trudno żeby nazistowskie państwo miało nagle decydować o bezpieczeństwie świata... Czytaj ze zrozumieniem!
P.F. Weber jest
2023-09-19 00:37:11
Francuzem, więc nie wiem, po co miałby odpowiadać na twoje przygłupie pytania. Czytaj ze zrozumieniem.
A ja wolałbym
2023-09-18 09:29:45
Dowiedzieć się jakie działania podejmował Pierre Frederic Weber w celu dokończenia przerwanej przez zimną wojne denazyfikacji Niemiec w tym inicjatyw zmierzających do zawarcia przez Niemcy traktatów pokojowych z państwami zaatakowanymi przez Niemcy. Ciekawy byłbym także czy Pierre Frederic Weber podobnie jak sąd ustawy zasadniczej uważa że III Rzesza nie skapitulowała w maju 1945 i że dalej istnieje tak jak wielokrotnie stwierdzają to niemieccy juryści.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA