Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Centrum Dialogu „Przełomy” zaprasza. Żydowski Marzec ’68 w Szczecinie

Data publikacji: 17 marca 2023 r. 12:29
Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2023 r. 10:23
Centrum Dialogu „Przełomy” zaprasza. Żydowski Marzec ’68 w Szczecinie
O szczecińskim Marcu ’68 opowie prof. Eryk Krasucki, autor m.in. książki „Historia kręci drejdlem”. Fot. Dariusz GORAJSKI  

W Centrum Dialogu „Przełomy”, filii Muzeum Narodowego na placu Solidarności, w piątek o godz. 17 rozpocznie się wykład prof. Eryka Krasuckiego pt. „Żydowski Marzec ’68 w Szczecinie”. W spotkaniu wezmą udział członkowie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, których dotknęły represje wymierzone przeciw ich środowisku w tamtym czasie.

Na sali będą też osoby pamiętające protesty spowodowane antyinteligencką polityką władz, mające miejsce na wyższych uczelniach Szczecina, manifestacje odbywające się na ulicach miasta i wiec pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Przy okazji będzie można zobaczyć wystawę TSKŻ pt. „Wyjazdy i powroty”, poświęconą pomarcowej żydowskiej emigracji.

Wydarzenia Marca ’68 były pokłosiem konfliktu zbrojnego w czerwcu 1967 roku, wtedy wybuchła wojna izraelsko-arabska („sześciodniowa”). Izrael został potępiony przez Związek Sowiecki oraz państwa satelickie, w tym Polskę. Chcąc zyskać poparcie w polskim społeczeństwie, w sporze opowiadającym się raczej po stronie Palestyńczyków, tzw. aktyw partyjny zaczął rozsiewać pogłoski, że polscy Żydzi odnieśli się entuzjastycznie do wybuchu wojny.

Komunistyczne władze zaczęły organizować w zakładach pracy wiece potępiające Izrael i środowiska mu sprzyjające, a 19 czerwca Władysław Gomułka, podczas VI Kongresu Związków Zawodowych, wygłosił przemówienie i oskarżał polskich Żydów o działanie na szkodę państwa – nazwał ich piątą kolumną. Środowisko żydowskie określono jako „syjonistyczne” i „imperialistyczne”, licząc na obudzenie w społeczeństwie nastrojów antysemickich. Ta nagonka stała się przede wszystkim dogodnym narzędziem wykorzystanym w walce wewnątrz aparatu partyjnego. Ze znaczących stanowisk usunięto członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej pochodzenia żydowskiego, czystkę przeprowadzono w wojsku, a także w Służbie Bezpieczeństwa i milicji. Z miejsc pracy pozbywano się wszystkich, których podejrzewano o sprzyjanie Izraelowi, pracę utraciło wielu przedstawicieli środowisk inteligenckich: pracowników wyższych uczelni, lekarzy, działaczy kultury.

Drugim nurtem Marca były ataki antyinteligenckie. W październiku 1967, podczas przygotowań do obchodów rocznicy rewolucji październikowej, Teatr Narodowy w Warszawie wystawił „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka. Nowoczesną inscenizację uznano za antysowiecką i nakazano zdjęcie przedstawienia z afiszy. Wywołało to protesty studenckie, brutalnie rozpędzane przez milicję. Liderów manifestacji zatrzymywano, ukarano ich grzywnami.

Prof. Eryk Krasucki to pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w historii powojennej Polski i Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii społecznych i kulturalnych. Autor wielu publikacji m.in. „Żydowski Marzec ’68 w Szczecinie” (2008), „Historia kręci drejdlem. Z dziejów (nie tylko) szczecińskich Żydów” (2018). Za książkę „Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza – biografia polityczna” został wyróżniony przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej nagrodą KLIO (2009), a przez „Miesięcznik Literacki KSIĄŻKI” tytułem książki roku w kategorii „historia” (2010). Był też nominowany do nagród im. Kazimierza Moczarskiego oraz Jerzego Giedroycia.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@Jarl
2023-03-18 21:33:45
Cd zaintrygowałeś mnie tym prawem, mógłbyś podać przepis na który się powołujesz? Czy może jednak typowo dla swojej grupy narodowościowo-etnicznej zwyczajnie kłamiesz? Powtórzę, shoah jest wyjątkowe wyłącznie dla samych Żydów, z historycznego punktu widzenia nie ma w nim niczego wyjątkowego, przed nim i po nim wydarzyło się wiele podobnych tragedii, dość powiedziec że tylko w ciagu niecałych 100 lat liczbę ofiar lewicy szacuje się na ponad 150 mln (w tym 6 mln Żydów).
@@Jarl
2023-03-18 21:23:21
Dziecko, w swym żałosnym arywizmie ośmieszasz się, rozumiem dlaczego to robisz ale na mnie to nie działa. Po pierwsze czytam co piszą rabini na temat Jezusa (Yeshu). Dlaczego? Bo chyba sami Żydzi najlepiej wiedzą kto jest i kto nie jest Żydem. Jezus jest dla Żydów Yimakh shemo ( tak jak Polacy) czyli Yeshu właśnie. Jest w najlepszym razie apostatą i heretykiem, wg Sanhedrin 107b; Sotah 47a jest seksualnie niemoralny i jest czcicielem wielobóstw (hamanitą, amalekitą). I jestem niewierzący. CDN
@Jarl
2023-03-18 19:41:23
A skąd ty wiesz co jest obraźliwe dla Żydów? Żydzi uważają Jezusa za jednego z proroków. Podobnie jak mahometanie. Doucz się trochę. Jezus jako Żyd z żydowskiej rodziny uczestniczył we wszystkich żydowskich świętach. Wiem, że w twej chorej jaźni to nie do przyjęcia, ale królową Polski jest Żydówka, podobnie jak jest syn. A zagłada Żydów w krótkim czasie, zorganizowana i totalna nie ma żadnego odpowiednika w dziejach najnowszych. A negowanie tego jest na szczęście karane z mocy prawa
@@Jarl
2023-03-18 17:40:01
Znów ten kretyński argument obraźliwy dla Żydów. Żydzi nie uwazaja Jezusa (Jeszu) za żyda, określają go per Galilejczyk czyli nie-żyd. Zresztą ty stawiasz znak równości miedzy wyznawcami judaizmu rabinicznego i judaizmu biblijnego co samo w sobie jest kuriozum. I dobrze że wspominasz miliony pomordowanych, pokazuje to że zagłada Żydów nie jest niczym wyjatkowym a po drugie znaczna część tych ofiar to efekt chorób zawleczonych przez Europejczyków. Zbrodnie te obciążają Europę Zachodnią!
@Jarl
2023-03-18 16:51:16
A ilu niewinnych Indian, Żydów, Arabów, Persów itd chrześcijanie w imię tzw. nawracania spalili na stosie, zabili mieczem? Ilu torturowali aby nawrócić na swoją wiarę??? Miliony! Poza tym Jezus jako Żyd, z matki Żydówki musiałby o sobie mówić jako o synu diabła, więc to zupełnie nielogiczne.
Jarl Bischek
2023-03-18 15:19:24
19 listopada 1772 roku na rynku w Stargard i. Pommern powieszono pięciu Żydów. Przywódców szajki, która z Polski przyjeżdżała grabiła i mordowała. To apropo wizerunku dobrych Żydów. Jezus powiedział do Żydów: "Ojcem waszym jest diabeł". Żydzi odpowiedzialni są za największy mord W historii czyli ukrzyżowanie Jezusa. Człowieka, który nikomu nic nie zrobił, a wyrządził wiele dobra. I tego nie mogli znieść. Zresztą ten mechanizm funkcjonuje do dzisiaj.
Jarl Bischek
2023-03-18 15:12:34
Jaka jest różnica między Polakiem, Palestyńczykiem i Żydem. Pod koniec studiów Polak obiecał, że udostępni mi komputer do napisania pracy. W ostatniej chwili się wycofał. I pomógł mi Palestyńczyk. Palestyńczyk był kierownikiem moich studiów podyplomowych. Jak przełożona Żydówka (tak mówili o niej Polacy) to zobaczyła zatrzęsło ją. Później napisała wniosek żeby zlikwidować mi stanowisko. Także dlatego, że poinformowałem rektora o jej oszustwie w przetargu. I Polak rektor zrobił jak chciała.
@Prawda!
2023-03-18 14:57:46
W 1968 roku nie było żadnego wypędzania Żydów z Polski. Partia komunistyczna pozwoliła im wyjechać bo doszła do wniosku że żydowski nacjonalizm (syjonizm) jest niekompatybilny z wizją pankomunistycznego "raju na ziemi". By móc wyjechać z Polski trzeba było napisać podanie i uzyskać zgodę (wielu Żydów zgody nie dostawało) ci którzy dostali zgodę mogli sprzedać posiadany majątek i po zrzeczeniu się obywatelstwa dostawali dokument podróży zastępujący paszport. To wszystko. Polakom nie pozwalano.
@ do @ Jaś
2023-03-18 13:02:16
Z tytułem człowieka roku Time, to trzeba bardzo uważać. "Time” sam otwarcie pisze o tym, że tytuł Człowieka Roku otrzymać może także osoba, która świat zmieniła na gorsze, jeśli zmiana ma faktyczny na ten świat wpływ. Tytuł otrzymał Hitler w 1938, Stalin dwukrotnie, a w 1982 nawet komputer. Einstein został zauważony w 1999, wiele lat po śmierci. Oprócz komputera są i inni abstrakcyjni laureaci.
@Elżbieta
2023-03-18 11:48:22
Pięknie was opisała Zofia Kossak Szczucka. Nienawiść? Nienawiść to uczucie, emocje a wy Polskę i Polaków nienawidzicie mechanicznie, bez emocji, to coś endemicznego, przyjmowanego przez wasze kolejne generacje bezrefleksyjnie. I daruj sobie te żałosne filipiki o tolerancji. Polska i Polacy powinni mieć tę samą tolerancję jaką wy macie w waszym Izraelu. Sama jedź do Rosji, np Birobidżanu, będziesz u siebie.
Prawda!
2023-03-18 11:46:26
Ciekawe czy kiedykolwiek ktoś opisze prawdę o "wypędzanych" Żydach? Ilu z nich zmuszono do wyjazdu a ilu tak zwyczajnie zrobiło to z własnej woli. Chyba czas najwyższy aby uczciwi publicyści, ale nie polityczni poprawnie, temat przedstawili jak było! Znam przypadki, jak to obecnie dorosłe osoby, w tamtych czasach 8-10 latkowie że "wypędzenie" ich było planowane od 3-4 miesięcy.
Do@wojtek&elżbieta
2023-03-18 11:27:33
Nie ma sensu polemizować merytorycznie z tymi ludźmi, im nie chodzi o prawdę historyczną, tu chodzi o wzbudzanie poczucia winy i podtrzymywanie kompleksów. Żadne świństwo nie jest niegodne tego by zwalczać tubylców. W Izraelu pokazują swoje prawdziwe oblicze rasizmu, ksenofobii, szowinizmu i antyczłowieczeństwa. To sa ludzie którzy uważają nas za zwierzęta, jedynie stworzone w formie ludzkiej dla wygody przedstawicieli narodu wybranego. Niewygodna prawda o nazizmie i faszyzmie Żydów.
Elżbieta
2023-03-18 11:25:33
Lecz się człowieku, bo obłąkany jesteś z nienawiści. I żółć cię za chwilę ostatecznie zaleje. Nie podoba ci się Polska i Polacy jako kraj tolerancji to wyjedź do Korei Pn albo Rosji. Nie psuj dobrego imienia Polski i Polaków.
@Elżbieta
2023-03-18 10:51:30
Od wielowiekowego siania nienawiści, w latach 30tych XX wieku powstała największa tragedia w dziejach Żydów. Co w was siedzi, żeby takie teksty nienawiści względem Polaków wypisywać? A później obraza, że Żydów nie lubią. Jako Żydówce wstyd mi za siebie! I nie próbujcie mi tu mówić, że nie jestem Żydówką itd. Tylko my zasługujemy na miano ofiar jątrząc i szczując na inne nacje od wieków i uważając się za naród wybrany, panów życia i śmierci podludzi. Zofia Kossak Szczucka pieknie was opisała!
@wojtek&elżbieta
2023-03-18 10:47:38
Gdzież tu jakieś kalumnie czy obrazy? W prawdzie stajemy bo wiemy kto i po co zrobił marzec 68 czyli komuchy zawsze kogoś nienawidzą bo potrzebują wroga. Wrogiem może być inteligent i katolik a może też być ze względu na pochodzenie czy to żydowskie czy polskie. Pod flagą Moskwy i Berlina nie takie krzywdy robiono w przeszłości. Nie negujemy zatem nagonki antysemickiej w 68 tylko wskazujemy jej sprawców i wykonawców czyli członków partii i nomenklatury komunistycznej. I to was boli!
@Wojtek
2023-03-18 10:44:12
Negowanie holocaustu Polaków, negowanie nagonki, pogromów i wypędzeń Polaków z terenow zajetych przez sowiety w 1939. Negowanie rocznic heroicznego Powstania Warszawskiego. Zabijanie Polaków patriotów. Do czego jeszcze jesteście zdolni neofaszyści w swych kłamstwach, których wygłaszanie jest karalne w prawie polskim i europejskim ? Wstyd, że wśród Was Żydów były i dalej są takie szuje, których tragiczna historia niczego nie nauczyła...
Elżbieta
2023-03-18 10:13:08
Od takiego siania nienawiści w latach 30tych XX wieku powstała największa tragedia w dziejach ludzkości. Co w was siedzi, żeby takie teksty nienawiści względem starszych braci w wierze wypisywać ? A później obraza, że Polacy to antysemici. Jako Polce wstyd mi za was! I nie próbujcie mi tu mówić, że nie jestem Polką itd. To wy nie zasługujecie na miano Polaków, jątrząc i szczując na inne nacje.
do @ Jaś
2023-03-18 09:48:14
- tutaj "biega" o 447; Polska, Węgry i Chorwacja są wśród krajów, które wciąż mają najwięcej do zrobienia w kwestii przyznawania odszkodowań czy procesów restytucyjnych dotyczących mienia pożydowskiego – powiedział sekretarz stanu USA, Antony Blinken. Blinken to ten z listy "Time", ale gorszy od; Amerykański magazyn „Time” przyznał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu tytuł „Człowieka roku 2022”.
Wojtek
2023-03-18 08:50:52
Negowanie holocaustu, negowanie nagonki i wypędzenia obywateli polskich pochodzenia żydowskiego w 1968, pewnie zaraz negowanie 80 rocznicy heroicznego powstania w gettcie warszawskim. Do czego jeszcze jesteście zdolni neofaszyści w swych kłamstwach, których wygłaszanie jest karalne w prawie polskim i europejskim ? Wstyd, że wśród nas Polaków są takie szuje, których tragiczna historia niczego nie nauczyła.
klemens
2023-03-18 08:18:06
bardziej pasuje centrum monologu .
@Jaś
2023-03-17 20:08:35
"Widzę" - powiedział ślepiec i polonofob. Nie masz wiekszych faszystów i nazistów niż Żydzi.
czystka w wojsku
2023-03-17 20:00:23
Za czystkę antysemicką w wojsku był odpowiedzialny minister obrony narodowej generał Wojciech Jaruzelski, który stanął na czele specjalnej komisji, oraz szef Wojskowej Służby Wewnętrznej generał Teodor Kufel. Żołnierze pochodzenia żydowskiego byli usuwani z wojska przez generała Jaruzelskiego jeszcze w 1980.
'68
2023-03-17 19:53:28
Walkę między „natolińczykami” a „puławianami” przedstawił Witold Jedlicki w artykule pt. «„Chamy i żydy”», opublikowanym w 1962 roku na łamach paryskiej „Kultury”. Jedlicki określał „natolińczyków” jako „chamów”, będących ludźmi uczciwymi, ale pracującymi dla Moskwy. „Puławianie” zaś zostali określeni jako „Żydzi”.
@Jaś
2023-03-17 19:01:41
Wysłać Jasia do szkół bo nie zna historii własnego kraju
Yu
2023-03-17 17:34:04
Jacy ci żydzi wiecznie biedni i pokrzywdzeni....a najbardziej Polaków nienawidzą. Tylko Niemcy dla nich dobrzy.
@TZ.
2023-03-17 16:47:00
Jak to mawia mój kolega żydokomuna starła się z chamokomuną a ponieważ na fali wygranej Izraela żydokomuna nagle przypomniała sobie o swoim nacjonalizmie to i powstał dodatkowy przyczynek. Jak bardzo ten marzec 68 był antysemicki świadczy znaczna ilość Żydów którzy pozostali w Polsce i w tej antysemickiej, endemicznie antysemickiej Polsce, gdzie Żydzi żyją w nieustannym zagrożeniu wielu z nich zrobiło i dalej robi dość zawrotne kariery... Niezwykły jest ten antysemityzm Polaków...
Jaś
2023-03-17 16:45:54
Widzę, że wypowiadają się hejterzy o wyraźnych skłonnościach, którymi charakteryzowali się faszyści i naziści.
Ryży
2023-03-17 15:08:13
POwiedzcie czy przyjedzie KOlega Ryży , bo nie wiem czy warto pójść, czy będzie naczelny POlski FUR DEUCHLAND
do: Radca
2023-03-17 14:59:31
To nie ma znaczenia, ponieważ gdy opisujesz historyczne fakty, automatycznie stajesz się antysemitą. Zresztą ten zwrot stworzono m.in. w tym celu. Tarcia jednych środowisk żydowskich z innymi sprawiły, że rok 1968 stał się tak słynny, ale przy okazji nie należy zapominać,że w strukturach wykonawczych zbrodniczego reżimu komunistycznego, po II W. Ś., było tak wiele osób pochodzenia żydowskiego - o tym Polacy nigdy nie zapomną. Tak samo, jak o wspomnianym pochodzeniu dzisiejszych polityków lewicy.
TZ.
2023-03-17 13:54:52
Marzec 68 to były protesty studenckie przeciw polityce władz tłumiącej wolności polityczne. Chodziło przede wszystkim o wolność słowa, cenzurę. Sprawy żydowskie zostały dołączone później - wykorzystała je jedna z frakcji partyjnych w walce z drugą. Teraz przedstawia się Marzec 68 jako kolejną antysemicką nagonkę zorganizowaną przez Polaków. Nie mówi się o protestach studenckich, tylko o Żydach.
piątek
2023-03-17 13:52:12
A to wolno w szabas? Chyba, że w TSKŻ sami niewierzący, świeccy.
Uczcie się
2023-03-17 13:40:08
Młodzieży jak mozna kłamać jednoczesnie podając fakty tyle że w taki sposób i tak wybiórczo że powstaje nowa interpretacja historii. Szkoda że milczą nieliczni uczciwi Żydzi którzy wiedzą jak to było naprawdę.
Radca
2023-03-17 13:13:41
Wylew eufemizmów "przeciw ich środowisku w tamtym czasie", "antyinteligencka polityka władz" a przecież chodzi o znane nam środowiska lewicowe rządzące Polską z nadania Moskwy. To przecież dziadkowie, babcie, mamusie i tatusie dzisiejszych lewicowców, gdzie był Kwaśniewskie, Millery, Cimoszewicze, Gdule i cała ta zbieranina przy redakcji NIE

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA