Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zbadają szczątki rycerzy, którzy uczestniczyli 15 lipca 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem. Użyją najnowszych dostępnych metod. Jest szansa na to, że zobaczymy zrekonstruowaną twarz co najmniej jednego z wojowników.
Do analizowania są szczątki ok. 200 osób. To ok. 40 tys. kości i fragmentów kości. Szczecińskiej uczelni zostały przekazane przez Muzeum Warmii i Mazur oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Odnaleziono je w latach 60. i 70. ubiegłego wieku podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie kaplicy, która powstała po bitwie - tłumaczy prof. Andrzej Ossowski, kierownik Centrum Badawczego Polskiej Bazy Genetycznej PUM. - Część szczątków to ewidentnie uczestnicy starcia z 1410 roku, część osób pochowano później. Historycznie był to teren zakonu krzyżackiego, ale nie można wykluczyć, że są tam też szczątki rycerzy walczących po polskiej stronie. Szczątki do tej pory badano tylko antropologicznie. My zastosujemy współczesną, o wiele bardziej precyzyjną technologię.
Naukowcy posegregują materiały, opiszą rany związane
...