Poniedziałek, 05 czerwca 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Rzemieślniczka z Niebuszewa

Data publikacji: 25 marca 2023 r. 07:45
Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2023 r. 07:45
Rzemieślniczka z Niebuszewa
Fot. Krzysztof ŻURAWSKI  

W jej rodzinie wcześniej nie było nikogo, kto robiłby to, co ona dziś. Nie jest więc kontynuatorką zawodu rodzinnego. Ale pochodzi z takiego miasta, gdzie wielu ludzi parało się tym fachem. Nawet była szkoła, gdzie uczono tego zawodu.

Krystyna Płowiec zawodu uczyła się w Radomiu, gdzie przyszła na świat i mieszkała. Jej rodzinne miasto słynęło kiedyś z kilku dużych zakładów pracy. Powstawały jeszcze przed wojną, gdy Polska tworzyła Centralny Okręg Przemysłowy i stawiała na rozwój tego regionu. W roku 1939, na bazie Fabryki Mebli Giętych „Johann Kohn i S-ka", powstaje fabryka butów znanej firmy Bata. Po wojnie i nacjonalizacji w jej miejsce utworzono Radomskie Zakłady Obuwia i następnie Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór". To jedna z największych fabryk w czasach PRL. Przy prężnie rozwijającej się fabryce utworzono szkołę zawodową kształcącą na potrzeby „Radoskóru".

- To właśnie tam nauczyłam się fachu. Z zawodu jestem kaletnikiem - mówi Krystyna Płowiec. - Wtedy, w Radomiu, to co jeden pracował w „Łuczniku" lub w Zakładach Telekomunikacyjnych. Ja

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 74% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 24-03-2023

 

Krzysztof ŻURAWSKI
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Polski szcz
2023-03-25 18:10:03
Mała porada dla kupujących paski skórzane. Warto po zakupie nowego paska kupić drugi np w lumpeksie ze stalową klamra i taka stalową klamrę zaimplementować do nowego. Taka operacja u bohaterki reportażu kosztowała w 2022 tylko 10 zł. Nowe klamry w paskach są wykonane z kruchego i lichego materiału i szybko się rozpadają. Również elementy metalowe w damskich torebkach są nietrwałe. Pozdrawiam Pana Piwosza.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA