Niedziela 26 września 2021r. 
REKLAMA

Ryba ważniejsza niż się wydaje. Śledź – srebro Bałtyku

Data publikacji: 2021-07-27 20:34
Ostatnia aktualizacja: 2021-07-27 20:34
Ryba ważniejsza niż się wydaje. Śledź – srebro Bałtyku
Smaczne danie ze śledziem w roli głównej Fot. Marek KLASA  

Przysmak morświnów i fok szarych. To jeden z najważniejszych gatunków ryb morskich w światowej gospodarce. Jednak w niektórych regionach, na przykład w zachodniej części Morza Bałtyckiego, liczebność jego populacji jest bardzo niska. W ostatnich latach wiele stad śledzia w wodach europejskich zmalało i obecnie istnieje zwiększone ryzyko przełowienia kolejnych. Dlatego w tym roku śledź był głównym bohaterem Dnia Ryby.

Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu od lat organizuje Dzień Ryby. W tym roku przypadał na sobotę 24 lipca. Przebiegał pod hasłem „Srebro Bałtyku" i dotyczył śledzia.

Pamiętajmy, że Bałtyk to wrażliwy system powiązań. Jeśli chcemy chronić foki i morświny, powinniśmy zatroszczyć się też o ryby. Śledź jest jednym z przysmaków bałtyckiego morświna i fok szarych. Jest również ważnym źródłem pokarmu dla dorsza, którego wschodnio-bałtycka populacja znajduje się obecnie w krytycznym stanie" - wyjaśnia Rafał Jankowski, specjalista ds. Ochrony Ekosystemów Morskich w WWF Polska i koordynator Błękitnego Patrolu WWF.

Dzień Ryby był doskonałą

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 76% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 27-07-2021

 

Autor: Marek Osajda
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ