W 2024 roku Grupa Orlen dostarczyła do klientów blisko 244 tysiące ton skroplonego gazu, to prawie o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. LNG pochodzi głównie z terminalu w Świnoujściu, a także stacji przeładunku w Kłajpedzie i produkcji własnej. Skroplony gaz trafia m.in. do klientów indywidualnych z ograniczonym dostępem do sieci ogólnopolskiej.
Głównym punktem sprzedaży LNG Grupy Orlen jest terminal w Świnoujściu, z którego w ubiegłym roku wyjechało ponad 11 tysięcy cystern, dostarczając klientom 197 tysięcy ton gazu.
Do terminalu w Świnoujściu trafia skroplony gaz ziemny sprowadzany przez koncern statkami m.in. z USA, Kataru czy Norwegii. Większość ładunku podlega regazyfikacji i w formie lotnej jest wtłaczana do systemu gazociągów przesyłowych. Część pozostaje jednak w postaci skroplonej, co pozwala przewozić paliwo do odbiorców specjalnymi autocysternami i kontenerami kriogenicznymi. To tzw. LNG małej skali.
- Sprzedaż LNG małej skali przez Grupę Orlen w Polsce systematycznie rośnie - powiedział Grzegorz Bujnowski, dyrektor wykonawczy ds. handlu gazem w Orlenie. - To
...