Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Przywracanie pamięci. Odkrywanie zapomnianych historii i ludzi

Data publikacji: 27 marca 2024 r. 16:36
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2024 r. 22:32
Przywracanie pamięci. Odkrywanie zapomnianych historii i ludzi
Stary cmentarz w Stolcu powstał w XV wieku. Niedawno zakończone prace ewidencyjne – prowadzone pod egidą Pomorskiego Towarzystwa Historycznego – dotyczyły artefaktów z XIX oraz XX w. Dzięki wolontariuszom odkryto 67 elementów kamiennych płyt nagrobnych oraz żeliwnych krzyży. Fot. Marek oraz Wojciech ŁUCZAK  

Leżały pod warstwą ziemi, zarzucone odpadami, okryte latami porosłą zielenią. Zmiecione podmuchem historii: zrzucone z cokołów, rozbite, zapomniane. Społecznicy pod egidą Pomorskiego Towarzystwa Historycznego na swój sposób przywrócili je współczesności.

Mowa o śladach po dawno odeszłych pokoleniach, zamkniętych pomiędzy cmentarnymi bramami dawnej nekropolii w Stolcu.

- Obiekt o statusie zabytku. Ostatni dotychczas nie zewidencjonowanych na terenie Powiatu Police - o celu ostatniej wyprawy z cyklu odkrywania śladów historii opowiada dr Marek Łuczak, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego: ceniony historyk i autor wielu monografii o przeszłości Szczecina, a też najbardziej znany w Polsce policjant zajmujący się odzyskiwaniem utraconych zabytków. - Najstarsza część cmentarza w Stolcu powstała w XV wieku. Jednak jego elementy, czyli drewniane krzyże, nie zachowały się do współczesności. Poszukiwaliśmy dla archiwizacji artefaktów z XIX i XX wieku, czyli nagrobnych elementów kamiennych oraz żeliwnych krzyży.

Znaleźli ich w sumie 67 - nagrobków i ich fragmentów, w tym żeliwnych

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 75% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 27-03-2024

 

Arleta Nalewajko
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

lapidarium
2024-03-27 21:45:20
Proponuję poszukać polskie płyty z czasu PRL u,które wspominały o zmarłych w sposób dający do myślenia że było to gdzieś na "wschodzie" lub poświęcone pamięć osób które zostały pochowane poza terenem dzisiejszej Polski.Byly takie info na lastrikowych nagrodach . Może kogoś to zainteresuje a IPN da pieniądze?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA