Sobota, 21 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Nowy laser w szpitalu przy Arkońskiej. Może nawet odparowywać zmiany

Data publikacji: 15 października 2024 r. 20:36
Ostatnia aktualizacja: 16 października 2024 r. 13:15
Nowy laser w szpitalu przy Arkońskiej. Może nawet odparowywać zmiany
Laserem CO2 lekarze mogą nie tylko wycinać zmiany, ale także je odparowywać, a więc – w uproszczeniu – niszczyć powierzchowne warstwy tkanki. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej precyzji, którą zapewniają mikroskop i czuły mikromanipulator do sterowania wiązką laserową. Fot. Szpital Wojewódzki w Szczecinie  

Sprzęt warty ponad 230 tys. zł trafił na oddział otolaryngologii Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. To nowoczesny laser CO2 pozwalający na m.in. mikrochirurgiczne operacje krtani bez konieczności nacinania skóry. Skorzystało już z niego około 20 pacjentów tej placówki, którzy wymagali operacji laryngologicznych głównie ze wskazań onkologicznych.

- Laser CO2 zakupiony przez nasz szpital służy przede wszystkim do operacji wewnątrzkrtaniowych, czyli takich, które możemy zrobić z dostępu przez jamę ustną, niekoniecznie nacinając skórę i preparując krtań od zewnątrz - mówi Grzegorz Jamro, lekarz kierujący oddziałem otolaryngologii SPWSZ. - Laser służy do usuwania szeregu różnych patologii z krtani, od drobnych polipów, leukoplakii, a więc stanów przednowotworowych, aż do nowotworów krtani, oczywiście w stopniu umożliwiającym ich usunięcie wewnątrzkrtaniowe. Użycie wiązki laserowej pozwala na opracowanie zmian powierzchniowych związanych z błoną śluzową fałdów głosowych, jak również głębszych warstw np. mięśnia głosowego.

Laserem CO2 lekarze mogą nie tylko wycinać

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 73% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 15-10-2024

 

(sag)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ABC
2024-10-16 10:51:39
Znachorzy ortopedii , szamani stażyści zwani rezydentami leczą operacjami typu implant z tytanu powodujący raka lubleczenie laparoskopowe powdujące krawawienia wewnątrz ustroju. Przypominam, że lekarze nie szczepią się, a wyszczepialność wśród kasty medycznej to jest 5 procent. Wszystko znane.
?
2024-10-16 08:14:49
Czy znahorzy i antyszczepy braly udzial w wymysleniu tego urządzenia ? pewnie nie ale potem dokturze lecz mnie bo witamina c lewoskretna i gorący prysznic na raka nie pomagajom !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA