Czwartek 30 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Jedyny taki laser w Polsce w szpitalu na Pomorzanach

Data publikacji: 2018-11-11 09:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
Jedyny taki laser w Polsce w szpitalu na Pomorzanach
Aparat Navilas  

Takiego urządzenia nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraju jeszcze nie było. Navilas to pierwszy cyfrowy system, który pozwala na bardzo precyzyjną rejestrację obrazu dna oka w kolorze i szerszym polu widzenia, wcześniejsze zaplanowanie zabiegu w detalach oraz szybsze i mniej inwazyjne przeprowadzanie laseroterapii.

Nowe urządzenie Pracowni Laserowej II Kliniki Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 w Szczecinie to unikalne połączenie lasera oraz funduskamery - jednego z podstawowych narzędzi okulistycznych, za pomocą którego wykonywane jest m.in. badanie dna oka bez użycia preparatów rozszerzających źrenice. Aparat NaviLas służy do obserwowania zmian chorobowych siatkówki, jest pomocny w planowaniu terapii laserowej oraz w kierowaniu lasera w precyzyjnie wybrany obszar oka.

Obecne w okulistyce trendy ograniczają destrukcyjny efekt interwencji laserowej. Celem jest subtelne i ukierunkowane leczenie tylko miejsc patologicznych przy użyciu urządzenia z nawigowaną wiązką laserową oraz ograniczenie uszkodzenia termicznego tkanki dzięki zastosowaniu trybu mikropulsowego – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Wojciech Lubiński, lekarz kierujący II Kliniką Okulistyki w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie. Zabiegi z zastosowaniem systemu NaviLas to nowa era leczenia i są już powszechną praktyką stosowaną na świecie. A teraz takie leczenie stosujemy w naszej kliniki w Szczecinie – dodaje.

Zastosowanie w urządzeniu technologii mikropulsów umożliwia dostarczenie do oka mniejszej ilości energii, co pozwala zmniejszyć uszkodzenie tkanek.

Laser służy do leczenia chorób siatkówki mówi prof. Lubiński – System NaviLas może być wykorzystywany m.in. w terapii ocznych powikłań cukrzycowych, po zakrzepie naczyń żylnych siatkówki, także przy zmianach na obwodzie dna oka, jak np. zwyrodnienia, przedarcia, otwory, odwarstwienia i rozwarstwienia siatkówki.

(k)

Fot. SPSK2 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA