Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Nawracający stan zagrożenia. Jest diagnoza – działań brak

Data publikacji: 21 listopada 2024 r. 07:28
Ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2024 r. 07:28
Nawracający stan zagrożenia. Jest diagnoza – działań brak
Zbiornik retencyjny na Krzekowie byłby istotnym elementem ochrony przed powodzią i mógłby znacząco poprawić bezpieczeństwo mieszkańców poprzez efektywne zarządzanie wodami opadowymi. Niestety, z nieznanych przyczyn prezydent zwleka z odpowiedzią, czy Gmina Miasto Szczecin planuje tego rodzaju inwestycję. Fot. Marek KLASA  

Czy Szczecin wesprze mieszkańców Krzekowa-Bezrzecza i w końcu wybuduje zbiornik retencyjny, który w okresie intensywnych opadów - nie tylko nawalnych deszczów - powstrzyma Bukową przed wylewaniem? Nie po raz pierwszy pytają o to prezydenta Szczecina mieszkańcy oraz miejscy radni.

Na podmokłych terenach Krzekowa-Bezrzecza powstają kolejne domy. Żeby rozwiązać problem ich zalewania, trzeba by działać na trzech poziomach: zbudować zbiornik retencyjny, wyremontować przepusty nad rzeką Bukową, a także zobligować właścicieli posesji do dbałości o drożność rowów melioracyjnych, nad którymi dojeżdżają do swych nieruchomości.

Problem w tym, że na każdym z tych poziomów od lat administracyjnej aktywności nie widać. Natomiast stan zagrożenia nie mija. Przeciwnie, za sprawą negatywnych zmian klimatu coraz częściej nawraca - m.in. za sprawą nawalnych deszczów - pogłębiając dramat ludzi, których posesje i domy są podtapiane, szczególnie w rejonie ulic: Wroniej, Drozdowej, Sianokosów.

Jak w poprzednich kadencjach, tak i w tej w imieniu mieszkańców Krzekowa-Bezrzecza interpelacje składają kolejni

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 70% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 21-11-2024

 

Arleta Nalewajko
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Al.JednościNarodowej
2024-11-24 13:57:53
Przykro dla mieszkańców. Jak to świadczy o Urzędnikach wysokich szczebli miasta? Czy nie lepiej było wcześniej ograniczyć budowy w tym rejonie ? Czy administracji publicznej są potrzebne plany zagospodarowania ? Czy to była jednak forma reliktu komunizmu i "braku ważności działań PRL polegał też na tworzeniu planów urbanistycznych dla budowy obiektów"? Czy powyższa sytuacja nie dowodzi wyższości braku planowania nad tym jak to robiono w PRL ?
Gdzieś tu
2024-11-21 13:26:11
reklamowali apartamenty nad morzem, do plaży było ponoć 30 czy 50 metrów.To ma być tem super komfort. Za 40, 50 lat też będzie 50 m do brzegu ale od strony morza.
Ładny domek,
2024-11-21 13:19:12
elegancka dachówka i paskudny, pstrokaty komin.
Niezły fikołek
2024-11-21 12:55:01
Wybudować się na podmokłym, zalewowym terenie bez wcześniejszej regulacji stosunków wodnych i zrzucać winę na "negatywne zmiany klimatu", to ilustracja jak (nie)myślą ekologiści. W obliczu nadchodzącej katastrofy rozumu proszę puknąć się w głowę. Pytanie do pozostałych mieszkańców Szczecina: Oni wybudowali się na podmokłym. Sfinansujemy im retencję na ich działkach?
do @deweloperzy
2024-11-21 10:51:17
Człowiek niby stworzenie najbardziej inteligentne na Ziemi, a w rzeczywistości najgłupsze. Patrz pobudowane domy prawie nad rzekami / strumieniami górskimi, a później larum bo mi dom "popłyną". Po jakiego go w takim miejscu pobudowałeś. To samo będzie prędzej czy później nad naszym morzem Bałtyckim, gdzie apartamentowce są budowane "na plaży".
Szczeciniak
2024-11-21 10:13:55
Pamiętam z dzieciństwa jak chodziliśmy na Krzekowo na tereny tzw poligonu, aby na znajdujących się tam oczkach wodnych łapać ryby. Teren był faktycznie bardzo podmokły, latem było dość sucho, ale w okresie deszczy, teren zamieniał się miejscami w grzęzawisko. Dziwię się, kto wpadł na diabelski pomysł, aby rozpocząć na tych terenach budowę osiedli bez wcześniejszego zmeliorowania, osuszenia terenu. Woda, jak to woda, zawsze będzie wiedziała jak wypłynąć.
Tak tylko
2024-11-21 10:11:23
Niby Bezrzecze a mają powodzie.
@deweloperzy
2024-11-21 10:01:58
aha, ok. to jak osoba prywatna buduje dom na terenie zalewowym to też niech weźmie za to pełną odpowiedzialność i nie wyciąga w razie powodzi ręki po państwową kasę
deweloperzy
2024-11-21 08:28:23
chciałbym by deweloperzy pamiętali że miasto już podjęło decyzję o budowie przeprawy mosotowej w śladzie ulicy Zapadłej - nie wszystko naraz, nie zarzynajcie kury znoszącej złote jajka... Jeśli deweloper buduje na terenie zalewowym to bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ten fakt (a może by tak domki na palach, to byłoby coś nowego).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA