Czwartek, 26 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Naukowiec ze Szczecina pracuje nad szczepionką dla betonu

Data publikacji: 11 lutego 2023 r. 09:07
Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2023 r. 18:52
Naukowiec ze Szczecina pracuje nad szczepionką dla betonu
Projekt dr. Adama Zielińskiego to efekt praktyki inżynierskiej i teorii. Fot. Aurelia KOŁODZIEJ/ZUT  

Cement wiąże, beton twardnieje i jeżeli jest źle pielęgnowany lub nie ma zbrojenia, to pęka. To oznacza, że nowa betonowa posadzka, np. w salonie, może być nieestetyczna - popękana, z zarysowaniami… Tradycyjne metody profilaktyki tego niepożądanego efektu są pracochłonne, jeśli oczekuje się trwałości. Ale naukowiec ze Szczecina właśnie opracowuje specjalne szczepionki dla betonu i zapowiada rewolucję budowlaną. Nie bez podstaw. Jego projekt zyskał już uznanie ekspertów i znaczące dofinansowanie.

Adam Zieliński, doktor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, wraz z zespołem badawczym pracuje nad technologią inteligentnej pielęgnacji wewnętrznej niskoskurczowych kompozytów cementowych. Na opracowanie swojego konceptu otrzymał od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju półtora miliona złotych. Projekt dr. Zielińskiego w programie Lider zajął piąte miejsce na ponad 300 złożonych wniosków oraz pierwsze miejsce wśród uczelni technicznych.

- Obecnie wygląda to tak. Budując dom, układamy mieszankę betonową jako posadzkę w naszym przyszłym salonie. Cement wiąże, beton twardnieje i

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 77% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 10-02-2023

 

(k)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@nauka nauka nauka
2023-02-11 18:26:07
Tak, ale to rozwiązanie na poziomie chemicznym stworzy kolejny problem. Nie ma idealnych rozwiązań każde tworzą nowe problemy. Myślimy OK juz jest super i za rok, dwa, pięć okazuje się, że nie jest i znowu mamy problem do rozwiązania.
@Nauka nauka nauka
2023-02-11 14:14:15
Beton pęka bo za szybko traci wodę podczas wiązania. Jak masz mieszanki o zbyt dużej ilości wody to masz problemy z pękaniem. Im mniej wody w betonie tym lepiej, po to masz plastyfikatory i superplastyfikatory by zmniejszać ilość wody tzw zarobowej. Co prawda zawsze można dodać zbrojenie rozproszone i w ten sposób obchodzić pewne problemy ale gdyby udało się jakoś ten problem rozwiązać na poziomie chemicznym to byłoby super.
Badania
2023-02-11 13:23:52
Może lepiej byłoby ogłosić sukces po wprowadzeniu na rynek i okresie testowym, a nie przed tymi etapami?
Nauka nauka nauka
2023-02-11 11:07:12
Nauka rozwiązuje 90% problemów, które sama tworzy. Tworzy mieszanki betonowe, pękają więc rozwiązujemy problem. Jak szczepionka okaże się mało skuteczna, wymyślimy kolejną, jeśli ta po pewnym czasie znów będzie miała słabe efekty naukowcy coś wymyślą i tak to się kręci a kasa płynie. Tworzą problemy i je "rozwiązują".
FIGO
2023-02-11 10:26:28
Nauka jest dobra na wszystko . Dobrze byłoby wymyślić taki środek , że dajemy go do betonu i osiągamy celowane parametry , natomiast po wielu latach np. przy zmianie koncepcji aplikujemy inny preparat lub może czymś naświetlamy i beton daje się wybrać jak piaseczek z kuwety kotka .To by było coś ! Nie ma kurzu , nie ma młotów , wybieramy towar i nawet nie wymaga specjalnej utylizacji ! . Na tym zacznij myśleć , bo widać masz chłopie pojęcie w tym co robisz ! Trzymam za Ciebie kciuki !
Normalne
2023-02-11 09:39:36
Pod takimi informacjami nie ma żadnych komentarzy bo hejternia nie ogarnia problemu więc nie ma nic do napisania... A ja czekam z niecierpliwością na rynkową materializację pomysłu. Następnym pomysłem któremu proponuję się przyjrzeć są dodatki do betonu poprawiające jego przewodność termiczną (tak, na ogrzewane podłogi pływające, ogrzewanie podłogowe w związku z spodziewanymi zmianami na rynku budowlanym wydają się najsensowniesze, przemyśliwałem nad grafitem).
?
2023-02-11 09:37:45
O matko zaraz proruskie antyszczepy sie zleco w komentarzach !! uwolnic beton !! wylącz betoniarke włacz rozum !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA