Ponad trzy tysiące zgłoszeń odbierają średnio w ciągu doby operatorzy numeru alarmowego 112, którzy dyżurują w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie. Zgłoszenia dotyczą głównie nagłych sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Temu służy ten numer, o czym nie każdy wie, bo wciąż jest zbyt wiele zgłoszeń niezasadnych - w ubiegłym roku to aż 62 procent.
W piątek 11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To pretekst m.in. do tego, żeby przypomnieć, w jaki sposób właściwie z niego korzystać.
- Powinniśmy przede wszystkim dzwonić ze sprawami zagrażającymi życiu, bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu - wymienia Piotr Reca, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie. - Nie powinniśmy zaś dzwonić z tym, co nie wymaga niesienia pomocy i angażowania trzech podstawowych służb ratowniczych, czyli straży pożarnej, policji czy też pogotowia.
Operatorów numeru 112 powinno się powiadamiać w razie np.: pożaru, wypadku drogowego, kradzieży, włamania, użycia przemocy, nagłego omdlenia i utraty świadomości, poważnego uszkodzenia ciała i silnego
...