Miłośnicy kawy wiedzą, jak różnorodny może być jej smak. Może łączyć w sobie nuty czekolady, cynamonu albo nawet przypominać owoce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na jej walory smakowe wpływa nie tylko jakość ziaren. Ważne jest też miejsce jej przechowywania, gatunek rośliny, a nawet piec, w którym jest wypalana.
Wielu uważa włoską tradycję picia kawy za wzorcową. Dla Włochów to codzienny rytuał z określonymi normami. Podstawowym napojem w tradycji tego kraju stało się Espresso. To mała mocna kawa, która w żadnym przypadku nie musi być gorąca. espresso na Półwyspie Apenińskim pije się szybko - w dwóch albo trzech łykach. Włosi zazwyczaj piją je na stojąco, na przykład przy barze.
- Kilkanaście lat temu byłem we Włoszech i spodobało mi się, jak Włosi ją podają - mówi Adam Sołtysiak, założyciel szczecińskiej palarni „To Kawa". - Mają cały rytuał picia kawy. W Polsce podchodziło się do niej z mniejszym namaszczeniem. Przeważnie kupowało się zmieloną kawę i zalewano ją wrzątkiem. Nie potrafiłem znaleźć w Szczecinie tak dobrej kawy jak tamta. Dlatego postanowiłem, że
...