Orient Expressem podróżowali arystokraci, dyplomaci i biznesmeni. Był świadkiem historycznych wydarzeń - w 1918 r., w jego wagonie nr 2419, Niemcy podpisali zawieszenie broni, a w 1940 r. Adolf Hitler wykorzystał ten sam na miejsce kapitulacji Francji.
Stał się inspiracją dla twórców filmów, seriali, muzyki, gier komputerowych i książek, m.in. Agaty Christie, która go uwieczniła w kryminale „Morderstwo w Orient Expressie". Za sprawą grupy hotelowej Accor i Arsenale S.p.A. w 2023 r., czyli po 140 latach od pierwszego kursu, historyczny i luksusowy pociąg wróci na tory jako Orient Express La Dolce Vita.
Operatorem Orient Expressu była Compagnie Internationale des Wagons-Lits, zaś pomysłodawcą i założycielem Belg Georges Nagelmackers. Trasa o długości 2880 km luksusowego pociągu wiodła z dworca wschodniego w Paryżu do Konstantynopola (dziś Stambuł). Pierwszy wyruszył 4 października 1883 r. W 1971 r. Wagons-Lits Company wstrzymała produkcję nowych wagonów, a istniejące sprzedała przewoźnikom narodowym. Sześć lat później właścicielem zastrzeżonej marki zostało
...