Sobota 22 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Zmiany od 12 grudnia. Więcej pociągów w regionie

Data publikacji: 2021-12-09 14:28
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-10 11:45
Zmiany od 12 grudnia. Więcej pociągów w regionie
 

Dodatkowe połączenia ze Szczecina do Koszalina przez Goleniów, port lotniczy i Kołobrzeg, uruchomienie trzeciej pary pociągów Darłowo – Słupsk – Darłowo, łatwiejszy dojazd z Białogardu do Kołobrzegu w weekendy – takie udogodnienia przyniesie korekta rozkładu jazdy wprowadzana od 12 grudnia. A od wiosny 2022 r. planowane są kolejne nowości, które usprawnią komunikację z sąsiednimi województwami – bezpośrednie połączenie Szczecin – Chojnice, dodatkowy kurs ze Szczecinka do Słupska i z powrotem, a także oczekiwane przez pasażerów zmiany godzin kursowania pociągów na trasie Szczecin – Wałcz – Piła.

Decyzję o rozszerzeniu zakresu kolejowych przewozów pasażerskich podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, przeznaczając na ten cel dodatkowo 2,7 mln zł. W przyszłym roku województwo rezerwuje na rekompensaty dla operatora przewozów, spółkę POLREGIO, w sumie aż 116 mln zł. Zwiększenie puli środków ma na celu poprawę oferty przewozowej – większą częstotliwość na wybranych trasach, wydłużenie relacji (np. Gryfice – Kołobrzeg i Szczecin – Kołobrzeg do Koszalina), a także zupełnie nowe połączenia.

Korekty w siatce połączeń od niedzieli

– To odpowiedź na potrzeby mieszkańców i środowiska. Kolej jest najbezpieczniejszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie dysponuje najnowocześniejszym w kraju taborem do przewozów regionalnych, kupujemy kolejne pociągi hybrydowe i chcemy, by jak najlepiej służyły pasażerom, były punktualne i kursowały z odpowiednią częstotliwością. Stąd zmiany rozkładu jazdy i systematyczne zwiększanie nakładów na organizację przewozów – dodaje marszałek.

Korekty w siatce połączeń regionalnych zostaną wprowadzane w niedzielę, 12 grudnia, o północy. Ten termin wprowadzenia nowych rocznych rozkładów jazdy obowiązuje w całej Europie. Ważne zmiany dotyczą m.in. relacji Szczecin – Stargard – Łobez – Świdwin – Białogard – Koszalin, gdzie pojawią się dodatkowe weekendowe połączenia oraz nowy pociąg, odjeżdżający ze Szczecina do Łobza o godz. 21.50. Udogodnienia dla pasażerów obejmą również połączenia Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin. Dzięki wydłużeniu relacji części pociągów do Koszalina będzie łatwiej dojechać do tego miasta z Nowogardu, Gryfic, Trzebiatowa, a z Koszalina – na lotnisko i do stolicy regionu. Łatwiej będzie też dotrzeć z Kołobrzegu do Koszalina (sześć pociągów dziennie) i z powrotem (pięć połączeń).

Zredukowane zostaną połączenia, które cieszyły się małym zainteresowaniem

Następna dobra informacja to uruchomienie trzeciej pary pociągów relacji Darłowo – Słupsk – Darłowo. Wprowadzone zostaną także istotne zmiany w relacji Szczecin – Piła. Od 13 grudnia zredukowane zostaną połączenia, które cieszyły się małym zainteresowaniem, ale w marcu nastąpi oczekiwana przez pasażerów korekta godzin kursowania pociągów. Pierwszy codzienny pociąg z Piły do Szczecina będzie ruszał około godz. 6, co ułatwi dojazdy do pracy i szkoły, m.in. mieszkańcom Wałcza i Kalisza Pomorskiego. Natomiast ostatni codzienny pociąg ze Szczecina do Piły przez Wałcz będzie odjeżdżał około godz. 16.40.

Te korekty przygotowywane są w porozumieniu z Zarządem Województwa Wielkopolskiego. Natomiast we współpracy z Zarządem Województwa Pomorskiego planowane jest uruchomienie bezpośredniego połączenia Szczecin – Chojnice przez Stargard, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Szczecinek, Czarne i Człuchów. Ponadto przewiduje się uruchomienie nowej pary pociągów na trasie Szczecinek – Słupsk przez Biały Bór i Miastko.

Propozycje zmian w rozkładzie jazdy mogą składać również pasażerowie. Formularz kontaktowy dostępny jest na stronie internetowej Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

(KSz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jarek
2021-12-20 11:24:51
likwidacja popoloudniowego pociagu ze szczecina do kolobrzegu o tym tez napiszcie, bo piszecie o kompletnie niepotrzebnym kiolejnym polaczeniu na lotnisko, nieskomunikowane z zadnym lotem, ktore wydluza podroz na tej trasie o 30 minut
Jerzu
2021-12-10 13:51:17
Akurat w transporcie publicznym, zwłaszcza kolejowym ta zasada tak nie działa. Zwiększanie podaży powoduje wzrost popytu, bo oferta jest lepsza i daje więcej możliwości dojazdów. W zachodniopomorskim przesyt podaży w ruchu kolejowym nam nie grozi, bo pociągów jest jak na lekarstwo - jeśli są co 2 godziny to już jest wielki sukces, a np. do Wałcza kursują nawet rzadziej niż co 4 godziny. Zwiększenie liczby pociągów w takim przypadku może spowodować tylko wzrost przychodów i zmniejszenie dotacji.
Wojciech
2021-12-10 11:43:19
Zwiększenie podaży usług przewozowych kolejowych przy spadku popytu prowadzi do wzrostu dopłat. Dopłaty są stosowane powszechnie ale powinna być wyznaczona granica wysokości tych dopłat. Czy włodarze ustalili taką granicę?
Grzegorz
2021-12-10 11:21:00
Szkoda, że mimo podniesienia prędkości do 120 km/h na odcinku z Goleniowa do Kołobrzegu, niektóre pociągi jadą ponad 2 godziny. !
Abc
2021-12-09 21:20:27
Kolejne pociągi na kolejny lokdałn. 🤭
Kruk63
2021-12-09 19:25:40
Rzeczywiście należy się bardzo cieszyć z linii Szczecin -Wałcz -Piła o 16 40. Codziennie i ostatni ????? .Dramat tych co nie zdążą na niego. Nic tylko noclegownia i co tam , do szóstej rano idealnie się wyśpią. Latem było jeszcze gorzej , piszę na pocieszenie bo "ostatni" był o 14:30 HURRA
Buce
2021-12-09 19:25:11
A kiedy w końcu będą dwa tory Szczecin Koszalin, Gdansk aby pociagi mogly jezdzic tam z prędkością około 180 km na godz a nie jak obecnie do 115 km na godz czyli tak jak parowozy jezdzily na tej trasie przed druga wojną swiatowa. A nasi zamiast inwestować glownie w modernizację kolei pkp to bezwzglednie betonuja i asfaltuja tysiące km kwadratowych drug typ S i pseldo autostrady niszcząc przy tym tysiące km kwadratowych lasów, pol uprawnych i setek budowli itd.
do maria
2021-12-09 16:46:49
Włokniarz - SZ.G. -15:47 - Łódż /Retkinia / -21:14 . np. 13.12. 2021
Do maria
2021-12-09 16:25:47
A co ma polregio przewozy regionalne do PKP intercity?
maria"/"
2021-12-09 14:49:47
W nowym rozkładzie PKP połączenie bezpośrednie Szczecina z Łodzią ulega znacznemu pogorszeniu. Były dwa pociągi IC, będzie tylko jeden pociąg już tylko TLK prowadzący tylko 2 klasę. Czemu nie pisze się co się pogorszyło.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA