Urzędy zalała duża liczba wniosków o wypłatę nowego świadczenia wspierającego. Ponad 11 500 wniosków o ustalenie potrzeby wsparcia musi rozpatrzyć Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Szczecinie. Wydłuża się także proces weryfikacji potrzeb niepełnosprawnych - na komisję, która określi poziom wsparcia, trzeba czekać trzy miesiące, a nawet dłużej.
1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Aby je otrzymać, należy najpierw zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzecznictwa (WZON), który punktowo określi poziom potrzeby wsparcia danej osoby. Po wydaniu decyzji przez WZON osoba uprawniona powinna do ZUS złożyć wniosek o wypłatę świadczenia.
- Niepełnosprawność jest bardzo droga - pani K. wylicza, ile wydaje na utrzymanie schorowanej 79-letniej matki. - Ponad 600 złotych do MOPR na dochodzącą opiekunkę, która przy łóżku mamy spędza po dwie godziny dziennie, prywatny rehabilitant po 150 złotych za godzinę - cztery razy w miesiącu. Tylko jeden lek nasercowy, ratujący niewydolne serce matki, mimo że rząd
...