Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Cmentarz żydowski przy ul. Beyzyma w rejestrze

Data publikacji: 04 marca 2024 r. 00:10
Ostatnia aktualizacja: 04 marca 2024 r. 16:33
Cmentarz żydowski przy ul. Beyzyma w rejestrze
Dawna żydowska nekropolia przy ul. Ojca Beyzyma została wpisana do rejestru zabytków. Fot. Sylwia DUDEK  

Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał cmentarz żydowski przy ulicy Ojca Beyzyma za zabytek. To ważna decyzja w kontekście upamiętnienia miejsc pamięci dawnej żydowskiej społeczności Szczecina i Pomorza Zachodniego.

„Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie został wpisany do rejestru zabytków pod nr A-2068 decyzją z dnia 18.01.2024 r." - czytamy w komunikacie na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Obecnie na terenie cmentarza (będącego własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie) znajduje się park miejski. Funkcje miejsca pochówku dla mieszkańców żydowskich w Szczecinie pełni kwatera na Cmentarzu Centralnym.

Procedura rejestracji nekropolii obejmowała badania terenowe i archiwalne, z których wynikało, że wszystkie pochowane tam osoby pochodziły ze Szczecina lub z podszczecińskich miejscowości i należały do gminy wyznaniowej żydowskiej. Ponadto, oględziny macew znajdujących się na terenie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Harcerzy w Szczecinie (Ekoport) potwierdziły, że pochodzą one z cmentarza przy ulicy Soplicy/Beyzyma. Trafiły tam

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 64% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 04-03-2024

 

Agata Jankowska 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Droga redakcjo
2024-03-04 16:18:09
Droga redakcjo - czy możecie ustalić jakie działania zostały podjęte przez reprezentantów Żydów by to Niemcy finansowali takie inicjatywy. Bo wykpiwanie się Niemców z odpowiedzialności za swoje zbrodnie stolpersteinami na których potykać mają się Polacy to nie jest w porządku - niech Żydzi zadbają o to by to nie Polacy musieli utrzymywać żydowskie inicjatywy dedykowane Niemcom narodowości żydowskiej.
od POLIN!
2024-03-04 11:09:00
.. będą ssane pieniądze na renowacje.
Historia
2024-03-04 09:55:50
Nie ma żadnej dawnej społeczności żydowskiej Szczecina czy Pomorza Zachodniego. Są jedynie obywatele niemieccy zamieszkujący niegdyś Stettin i Pommern. Konserwator wpisał do polskiego rejestru niemiecki cmentarz będący własnością gminy żydowskiej. Niepotrzebnie. Ciekawe od kogo będą ssane pieniądze na renowacje? Od Niemców, Żydów czy Polaków? Pytanie retoryczne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA