Sobota, 01 kwietnia 2023 r. 
6 szczecin
REKLAMA

Chris Niedenthal. Żyjemy i umieramy z aparatem w ręku

Data publikacji: 03 lutego 2023 r. 16:08
Ostatnia aktualizacja: 03 lutego 2023 r. 16:08
Chris Niedenthal. Żyjemy i umieramy z aparatem w ręku
Chris Niedenthal — fotoreporter, syn polskich migrantów, urodzony w Londynie, zdobywca nagrody World Press Photo dla najlepszego prasowego zdjęcia roku, współpracował m.in. z „TIME Magazine” i „Newsweekiem”, relacjonując Zachodowi stan wojenny w Polsce. Fot. Magdalena KLYTA  

Z fotoreporterem Chrisem NIEDENTHALEM rozmawiała Magdalena KLYTA

 - Spotykamy się przy okazji wernisażu pana prac w Filharmonii Szczecińskiej. Od razu nasuwa się pytanie, czy miał pan okazję fotografować Szczecin?

- Właściwie minimalnie fotografowałem Szczecin. Kiedyś byłem w stoczni, jak jeszcze była w dobrym stanie w latach 90. Odwiedzałem Szczecin także w latach 70., gdyż mieszka tutaj rodzina mojej żony. W moim najnowszym albumie fotograficznym zatytułowanym „Na freelansie. Polska lat 70." znalazło się kilka czarno-białych zdjęć Szczecina.

- Fotografował pan nie tylko szczecińską stocznię, ale także gdańską w czasie protestów jako w zasadzie jedyny zagraniczny fotograf. Jak panu się udało zdobyć takie zaufanie stoczniowców?

- Razem z angielskim dziennikarzem dotarliśmy do stoczni drugiego dnia protestu. Protestujący nie chcieli nas wpuścić, bali się. W końcu powiedziałem: „Słuchajcie, niech świat się dowie, co się dzieje, jeśli mnie się boicie, to wpuścicie chociaż dziennikarza". Po jakimś czasie wrócili i powiedzieli: „No dobra, niech dziennikarz wchodzi", a ja tak

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 78% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 03-02-2023

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pytanie
2023-02-03 22:29:18
Jeżeli ktoś jest członkiem komitetu poparcia kandydata PO na prezydenta, mówi, że PiS rekomunizuje Polskę oraz deklaruje, że nie chce fotografować Jarosława Kaczyńskiego, to jest bezstronnym fotografem, czy funkcjonariuszem totalnej opozycji?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA