Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Było wizytówką Szczecina. Pięćdziesiąt lat temu powstało Liceum Morskie

Data publikacji: 01 września 2023 r. 16:23
Ostatnia aktualizacja: 02 września 2023 r. 00:04
Było wizytówką Szczecina. Pięćdziesiąt lat temu powstało Liceum Morskie
Liceum Morskie przy Wałach Chrobrego na statku „Kapitan K. Maciejewicz” Fot. Marek CZASNOJĆ  

Istniało zaledwie 12 lat, ale na trwałe wpisało się w dzieje morskiego szkolnictwa Szczecina i było jego dumą. Mowa o Liceum Morskim, szkole pod patronatem Polskiej Żeglugi Morskiej, kształcącej średnią kadrę dla potrzeb tego armatora. Siedziba LM mieściła się na białym statku przycumowanym u stóp Wałów Chrobrego. Jednostka ta, „Kapitan K. Maciejewicz", przez lata była jedną z wizytówek Szczecina. Liceum działało na statku do roku 1982, następnie zostało przeniesione do budynków szkolnych w Policach. Jego absolwenci w piątek (1 września) spotykają się na kolejnym zjeździe, tym razem z okazji 50. rocznicy powstania szkoły.

Szkołę powołano decyzją ministra żeglugi z 20 sierpnia 1973 r. Już po egzaminach podniesiono jej rangę z zasadniczej do liceum, przedłużając okres nauczania o rok. Pozwoliło to uczniom jeszcze lepiej przygotować się do trudnego zawodu o dwu specjalnościach (marynarza-motorzysty) oraz w większym wymiarze przyswoić wiedzę ogólną, niezbędną do uzyskania świadectwa dojrzałości. PŻM opłacała wydatki rzeczowe, a Kuratorium Oświaty i Wychowania ponosiło

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 89% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 01-09-2023

 

Elżbieta KUBOWSKA
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wojtek
2023-09-02 11:04:55
Jurczyk to jeden z 2 największych dramatów powojennego Szczecina. Gonił inwestorów zagranicznych aż miło, w czasie gdy napływali masowo do kraju. Powinien mieć pomniki w Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu, bo tam po wizycie u jurczyka lądowali inwestorzy. Szkodnik jakich mało. Drugi dramat to tow. pierwszy prezydent, który niszczył urbanistykę i architekturę miasta, w oparciu o plany które pozostawili naziści. Autostrada donikąd nad Odrą, wyburzenie pięknego gmachu opery itd.
@TZ
2023-09-02 11:00:19
Trudno, żeby PPDiUR gryf istniał ze swoją grabieżczą polityką połowów przemysłowych, słusznie zabronioną prawem międzynarodowym, albo stocznia w której przerosty zatrudnienia były olbrzymie a rządzili nią de facto związkowcy, doprowadzając ją do upadku. Skoro w Chinach buduje się statki za 1/3 kwoty polskiej, to nikt nie będzie płacić na nierobów. Marynarskie mundurki to jakiś fetysz ?
@Szczecin diagnoza
2023-09-02 09:30:40
"Szczecin podupadł bo miał 10 lat za prezydenta Jurczyka które rządziło z sld. [...]Najbardziej szkodliwe rządy dla Szczecina to sld mimo w rządzie był piechota oraz PO bo to partia z GDAŃSKA[...] Teraz miastem od lat rządzi Krzystek, i też wszystkim to nie pasuje. Pytanie - Kto ich wszystkich wybierał? Czy przypadkiem nie mieszkańcy Szczecina? @Szczecin diagnoza, diagnoza jest prosta - Największym utrapieniem miasta to elektorat szczeciński !
Szczecin diagnoza
2023-09-02 08:18:22
Szczecin podupadł bo miał 10 lat za prezydenta jurczyka które rządziło z sld. A druga sprawa to władze centralne.Najbardziej szkodliwe rządy dla Szczecina to sld mimo w rządzie był piechota oraz PO bo to partia z GDAŃSKA i do tego uzależniona od niemiec I zawsze będzie ograniczać konkurencyjnośc Szczecina by czasami nie zagrażał gdańskowi czy niemcom.
@TZ
2023-09-02 00:04:09
A ty co jakiś ciepły jesteś, że brak ci młodzieży w mundurkach? Otóż jest, dalej się kształci w technikum morskim i na szkole morskiej zwanej politechniką.
TZ.
2023-09-01 23:52:28
Stocznia Szczecińska, Liceum Morskie, Stocznia Rzeczna, PPDiUR Gryf - wspomnienie czasów, gdy Szczecin był dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem morskim z dużymi perspektywami na przyszłość. Perspektywy wygaszono, Szczecin sprowadzony został do rangi miasta powiatowego z tramwajami. Z ulic zniknęła młodzież w marynarskich mundurach. I jak tu nie czuć nostalgii za zbrodniczym PRL-em?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA