Pierwsze badania krypt, znajdujących się pod kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i w XVIII-wiecznej kaplicy w Koszewie były w czerwcu tego roku. W tym tygodniu naukowcy wrócili tam, by je dokończyć.
Prace mają charakter inwentaryzacyjno-porządkowy. Podczas pierwszego ich etapu udało się zidentyfikować sarkofag i zbadać szczątki pana na Koszewie - generała Ernsta Christiana von Oersterlinga i jego trzech żon: pierwszej Katarzyny v. Glasenapp, z linii na Polanowie, drugiej Elżbiety Tugendreich v. Wedel, pochodzącej z Krępcewa i trzeciej Marii Kunegundy v. Schulenburg. Wszystkie trzy panie były zmumifikowane, w przeciwieństwie do szczątków generała. W trakcie badań antropologicznych udało się ustalić wiele ciekawych informacji, jak choćby tę, że druga żona generała zmarła tuż po urodzeniu bliźniąt. Szczątki dziewczynek także są w kryptach, będą one później także szczegółowo badane.
Nie udało się w pierwszej turze dokończyć badań, dlatego po kilkumiesięcznej przerwie zostały wznowione. Prace prowadzi Katedra Archeologii Instytutu Historycznego Uniwersytetu
...