Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Stomatolog w szkole. Spór o zarządzenie, gabinetów brak

Data publikacji: 26 września 2019 r. 23:18
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:14
Stomatolog w szkole. Spór o zarządzenie, gabinetów brak
 

Zaledwie 12 szkół w Szczecinie oferuje swoim uczniom opiekę stomatologiczną. Przepis mówiący o stomatologu w każdej szkole wszedł w życie 12 września i jest praktycznie martwy. Jak się okazuje, problem nie wynika z organizacji pracy szkół ani lekarzy stomatologów.

- Przepisy dotyczące zapewnienia opieki stomatologicznej uczniom weszły w życie dopiero 12 września br. Z uwagi na to, że zadziało się to właściwie tuż po wakacjach, szkoły nie miały dużej ilości czasu na przygotowanie się do zmian i wprowadzenia ich w placówkach. Dodatkowo za wprowadzeniem nowych przepisów nie poszły żadne konkretne wytyczne ani narzędzia, które usprawniłyby ten proces - powiadomiła nas Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej już w sierpniu przygotowała wytyczne w sprawie organizacji opieki stomatologicznej nad uczniami i skierowała je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczyły one uwzględnienia promocji i organizacji świadczeń stomatologicznych, by móc objąć nimi jak największą liczbę uczniów oraz zapewnić im kontynuację leczenia. Propozycje komisji

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 76% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 27-09-2019

 

Tekst: Elżbieta Kubera
Fot. Dariusz Gorajski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Oz
2019-09-28 10:25:16
Tak do 4 bo tak mówili w Tpn48 i cały świat w to wierzy. Osobiście wszystkie zęby robię na fundusz, włącznie z ostatnimi. Plomby czarne z Amalgamatem wycofane już lata temu bo były z rtęcią. Szkoda mi czasu na dalsze polemiki z kimś kto nie ma podstawowych informacji.
@krainaczarów
2019-09-27 14:37:26
Wierzy pan/pani, że za tzw. "darmo" to będą tacy dentyści uczciwie leczyć dzieciom zęby? Nie wierzę. Przecież na NFZ z tego co wiem to chyba tylko za "darmo" to leczą do czwórki max. Przecież wiadomym jest, że w dużej mierze ten sam lekarz, za pieniądze leczy i nawet stawia trafne diagnozy natomiast w przychodni jakoś nie potrafi za wiele. Czasy się zmieniły ale niestety lekarze nie.
Krainaczarów
2019-09-27 10:41:15
Od tamtych czasów mija 40 lat ... 40 LAT ! zastanów się co piszesz.
Alicja
2019-09-27 07:21:15
W życiu nie pozwoliłabym aby mojemu dziecku leczyła zęby pani stomatolog zatrudniona w szkole. Ja już sama te czasy przeszłam i...niestety stomatolodzy szkolni w tamtych czasach nie leczyli, tylko raczej psuli dzieciom uzębienie. Już jako dorosłemu człowiekowi około 10 lat mi zajęło prawdziwe leczenie zębów i usuwanie tych wszystkich niezdrowych amalgamatów i innych niezdrowych plomb. Moje pokolenie do dziś odczuwa skutki szkolnych dentystów i nie bez kozery mówiło się o nich "dentyści sadyści". Ten kogo nie stać na prywatną opiekę stomatologiczną, to są przychodnie i leczenie jest na NFZ. Dlatego uważam, że nie ma potrzeby zatrudniać dentystów w szkołach. No cóż, w każdej dziedzinie jak widzę wracamy do czasów tzw. komuny. No ale co się dziwić skoro straszy pan prezes pamięta chyba już tylko tamte czasy. Z wiekiem człowiek niestety nie pamięta dnia bieżącego, tylko cofa się pamięcią do lat dziecinnych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA