Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Ratownik medyczny odchodzi po 30 latach pracy. Powiedziałem: dość

Data publikacji: 2019-07-13 16:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:13
Ratownik medyczny odchodzi po 30 latach pracy. Powiedziałem: dość
 

Rozmowa z Arturem Pietrzyckim, ratownikiem medycznym z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Szczecinie z filią w Nowogardzie

- Jak pan trafił do zawodu?

– Pracuję w zespołach wyjazdowych, a wcześniej w działach pomocy doraźnej, od 1 października 1989 roku. Obecnie w Polsce tytuł zawodowy i uprawnienia ratownika medycznego uzyskuje się po ukończeniu 3-letnich studiów licencjackich na uczelni o profilu medycznym. Kiedy ja zaczynałem pracę, miałem ukończone szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, reszty uczyłem się w trakcie. Takie były czasy. Ten zawód wymaga ciągłego pozyskiwania wiedzy i musi być to wiedza na najwyższym poziomie.

– Co się zmieniło w pana pracy w ciągu tych lat?

– Zaczynałem pracę jako sanitariusz na fiacie 125 p, gdzie wraz z kolegami miałem do dyspozycji jedynie walizkę z lekami, szyny, tzw. strzelbę i worek samorozprężalny zwany ambu. Kiedyś pogotowie wraz z lekarzem było tzw. przychodnią na kółkach. Teraz jest inaczej, lepiej, ambulanse, które mamy do dyspozycji, są wyposażone w megaspecjalistyczny sprzęt, który pozwala na monitorowanie czynności życiowych oraz bezpieczny transport pacjenta w stanie zagrożenia życia do szpitala. Sprzęt jest ważny, ale najważniejsze są umiejętności ratowników. Dodam, że polscy ratownicy medyczni to elita światowa i są najlepiej wykształconą formacją w tym zawodzie. Ale kto się z tym liczy?

– Służba zdrowia jest negatywnie oceniana przez społeczeństwo. Dlaczego?

– Polska ochrona zdrowia i Ministerstwo Zdrowia chorują od lat i to jest fakt. Niestety, nie postawiono jeszcze żadnej konkretnej diagnozy, poza tą, że brakuje pieniędzy. Mogę więc wysunąć wniosek, że choroba systemu jest nieuleczalna, bo jedyna na nią pigułka jest niedostępna. Ratownicy medyczni od lat walczą o zmiany nie tylko jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia, ale też samą organizację systemu ratownictwa medycznego, który jest w totalnej rozsypce. Efekt? Wiadomo jaki.

...

Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 74% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 12-07-2019

 

Tekst i fot. Jarosław Bzowy
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Miłosz
2019-07-15 21:34:37
Cóż,skoro tak mówisz o pielęgniarkach i biednych ratownikach, dyskusje uważam za zamkniętą. Widać że nic nie wiesz o tych zawodach. Buduj dalej.
MIŁOSZKU DROGI
2019-07-15 19:30:56
NIE TRZYMASZ CIŚNIENIA, I TY BYŁEŚ RATOWNIKIEM NIEZŁE JAJA TO JUŻ MOŻNA SOBIE WYOBRAZIĆ TWOJE PODEJŚCIE DO PACJENTA PS A KIEDY BYŁO DOBRZE W SŁUŻBIE ZDROWIA?TO ŻE PIELĘGNIARKI ZARABIAŁY PO 1250 PLN TO BYŁO DOBRZE?A TERAZ BOLI BO MAJĄ PO 3000 PLN A WY RATOWNICY BIEDNI POSZKODOWANI MIMO TO POZDRAWIAM PS SZUKAM DO PRACY NA BUDOWIE?
Miłosz
2019-07-15 16:03:42
grzegorz tyl... Jest takie stare powiedzenie, zacytuje- przeczytaj ze zrozumieniem. "... Zanim osądzisz mnie i moje życie, włóż moje buty, przejdź ścieżki życia, które ja przeszedłem, przeżyj moje bóle, smutki i cierpienia. Wytrwaj tyle ile ja wytrwałem, upadnij tam, gdzie ja upadłem i podnieś się tak samo jak ja się podniosłem. Kiedy już naprawdę poznasz moją historię, będziesz miał prawo, żeby oceniać mnie i moje życie." ..... Odnoszę się do tej całej dysputy na tym forum. Pracowałem w systemie PRM, i tak samo, jak ten gość...odszedłem. Dlatego że to, co się teraz dzieje, przekracza ludzkie pojecie. Oszczerstwa, bluzgi, przemoc fizyczna, przytyki pod tytułem....ja płace podatki a wy jesteście od tego. Itp. wobec ludzi którzy są jako pierwsi i niosą pomoc, jest niedopuszczalne. Zawsze masz prawo napisać skargę, jeśli nie podoba się Tobie czyjeś zachowanie, lub wiesz lepiej co w danym momencie powinie zrobić ratownik, lekarz lub pielęgniarka. Zawsze masz prawo do takiej skargi do dyrektora jednostki, w której dana osoba pracuje. Jeśli nie skorzystałeś z tego, nie wylewaj żali w przestrzeni publicznej, bo to uwłacza .... Tobie, nikomu innemu. Każdy człowiek, bez względu na to, kim jest, ma prawo do pomocy. Jednak czasami jest tak (mówię to ze swojego 21-letniego doświadczenia), że ten człowiek jest notorycznym pacjentem Zespołów Ratownictwa Medycznego,bo jest notorycznym pijakiem, który po dużej dawce alkoholu położy się w miejscu publicznym i czeka na samarytanina, który mu pomoże wezwać pogotowie, albo rodzina uważa, że tak będzie szybciej, że po przewiezieniu do szpitala będzie poddany szybkiej diagnostyce, pomimo tego, że występuje u tej osoby choroba przewlekła. Przerobiłem to przez kilka ładnych lat. Od takich stanów, niestety, ale jest lekarz rodzinny. Który ma za zadanie zaopiekować się swoim pacjentem. Jednak tak się nie dzieje. I to jest bolączką tego systemu. Warto byłoby, o ile masz kontakt z tych goście, po prostu z nim porozmawiać, wyjaśnić co Ciebie"boli” i zakończyć waśnie internetowe. Uważam, że tak byłoby prościej i lepiej. Bo w życiu jest różnie, być może kiedyś stanie na Twojej drodze i w sytuacji złej, kryzysowej-pomoże. Pozdrawiam grzegorz tyl...
DO MARIUSZA
2019-07-15 14:25:00
MARIUSZ...... WŁAŚNIE STRZELIŁEŚ SOBIE W KOLANO JESTEŚ TYM KOLESIEM CO RAZEM PRZYJECHAŁ DO CHOREJ I PRÓBOWAŁ USTAWIAĆ DOMOWNIKÓW PO KONTACH I W CHAMSKI SPOSÓB PROWADZIŁEŚ DIALOG TAKI PEWNY SIEBIE AROGANT. ALE TO TWÓJ PROBLEM CO DO TAXI TO POWIEDZIAŁ TWÓJ GURU JAK PRZYJECHAŁ DO CHOREGO CZŁOWIEKA ,CO DO WYKSZTAŁCENIA TO TY NAJLEPIEJ POKAZUJESZ POZIOM SWEGO WYKSZTAŁCENIA PROSTAKU A CO DO RATOWNIKÓW TO O PRUCZ CIEBIE I TWEGO KOLEGI SĄ SAMI FACHOWCY I BĘDĘ IM WDZIĘCZNY ZA POMOC POZDRAWIAM RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH Z NOWOGARDU
Adi
2019-07-15 07:14:14
Praca jest bardzo odpowiedzialna za guw... Kasę mimo iż masz studia tytuł dr n. med to zarabiasz grosze o odpowiedzialność wielkie. Ale tego nim nie zrozumie kto nigdy nie siedział w ambulansie. Więc trochę szacunku dla pracowników. Wszystkie podwyższają wypłaty tylko nie ratowników. Może obecny Rząd się obudzi i też coś da. Nie tylko nauczycielom którzy zawsze będą mieli mało ale da też ratownik ą.
Cos tu nie gra...?
2019-07-14 22:57:54
Owczesna praca w Fiacie 125p za Komuny i PO-stkomuny nie byl zmeczony i zapewne za wiele nie narzekal ! A teraz nagle "to i owo" w Super i nowoczesnie wyposazonej Duzej Karetce nawet na stojaco "Cos" Mu nie gra i nie pasuje... szczegolnie na krotko przed nowymi Wyborami ?? Wyglada wiec to i na "PO-lityczna RE-klame"...
Mariusz
2019-07-14 14:30:17
grzegorz tył....być może tak jest jak piszesz. I domyślam się dlaczego 😁😁. Jeździłem z nim w parze i wiem że bez powodu nie był taki. To właśnie tacy jak Ty- niedorozwoje umysłowe - tworzą takich jak on. Uznałeś że jeśli ktoś z rodzinki jest chory, to lepiej jest wezwać "taxi" bo nic nie płacisz,pomoc masz od ręki. Napisałbym jeszcze coś o kompetencjach zawodowych ratowników medycznych, lecz wiem że ty tego nie ogarniesz. Powód jest prosty....ukończone 7 klas szkoły podstawowej , reszta to OHP. Kiedy będziesz miał problem ze zdrowiem, zapewne trafisz na ratowników. I mimo swego chamowatego języka, oni zawsze Tobie pomogą. Więc miej trochę szacunku dla tego zawodu.
Gosc
2019-07-14 13:05:28
I w komentarzach same anty PiS-owskie trole ha dobre.
Adasko
2019-07-14 12:53:53
Panowie i tak powinniscie zrobic wszyscy po tylu latach gdzie 90% to bydlo a te 10% to faktycznie ludzie ktorzy Was potrzebuja. Pozdrawiam i powodzenia
Neutralnie
2019-07-14 00:06:43
Przez kilka ostatnich lat... za PO-PSL-SLD bylo tylko "jako-tako" ? A za 3,5 roku PiS-u to widac i na zdjeciu...!!
grzegorz tyl....
2019-07-14 00:04:14
miałem doczynienja z tym człowiekiem cham i prostak dzięki Bogu że odchodzi z zawodu
były wyborca PO
2019-07-13 22:48:25
PO krytykowała programy socjalne PIS że to populizm i rozdawnictwo publicznych pieniędzy a teraz sama zastrzega się że wszystkie te programy utrzyma i jeszcze dołoży drugie tyle - to jest dopiero obłuda i cynizm! Mojego głosu już nie macie zakłamańcy!
były wyborca PIS
2019-07-13 21:16:14
Szacun dla Pana!! Niech bezzębny mlaszczący kurdupel oddeleguje kogoś z tych komu rozdaje nasze ciężko wypracowane pieniądze !!Niech zapracują na to co dostają !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA