Już wkrótce sklepy wielkopowierzchniowe będą musiały przekazywać niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym. Ustawa ma zostać przyjęta jeszcze w kwietniu. Szczecińskie organizacje pozarządowe już współpracują z niektórymi dużymi sieciami w tym zakresie, ale cieszą się, że teraz współpraca będzie miała jasne ramy prawne.
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności zakłada, że każdy sklep spożywczy o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał oddawać niesprzedaną żywność organizacjom pozarządowym. Placówki handlowe zostaną zobligowane do zawarcia z nimi umowy i nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne. Kto tego nie zrobi, zapłaci 10 groszy kary za każdy kilogram niesprzedanego jedzenia.
– Ta zmiana oznacza, że będziemy mieli dużą liczbę sklepów aktywnie uczestniczących w przekazywaniu żywności na rzecz naszą oraz organizacji partnerskich – mówi Józef Borowski, prezes Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. – Aktualnie szacuje się, że żywność oddaje blisko jedna dziesiąta sklepów. By współpracować w tym zakresie, muszą wdrożyć nowe
... Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 11-04-2019