W ciągu kilku ostatnich lat na Pomorzu Zachodnim dokonano znaczących odkryć archeologicznych. W związku z tym warto zapytać, czy archeologia może stać się jednym z magnesów przyciągających osoby zainteresowane do regionu? Z całą pewnością region ma bardzo wiele atutów, które mogą zainteresować zarówno turystów, jak i lokalną społeczność.
Archeologia, szczególnie w ostatnich dekadach, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Dlatego podejmowane są różnorodne próby, mniej lub bardziej udane, upowszechniania jej osiągnięć. Po latach uprawiania jej przez naukowców dla naukowców zaczyna się powoli otwierać na świat zewnętrzny.
Archeoturystyka. Co to takiego?
W popularyzacji archeologii pomaga archeoturystyka, nowa subdyscyplina, która pojawiła się niedawno. Dysponując zapleczem turystycznym, wykorzystuje ona teoretyczne ustalenia i główne założenia metodyczne zarówno turystyki, jak i archeologii. Propaguje wiedzę o zabytkach archeologicznych i historycznych, a także o szeroko rozumianym dziedzictwie kulturowym oraz ideę ochrony zabytków w ich naturalnym krajobrazie, łącząc z tym promowanie walorów środowiska. Jest to jedna z bardziej obiecujących możliwości popularyzowania archeologii – sposób jej wykorzystywania w celach społecznych i do upowszechniania nauki. Co istotne, ma także ważny walor ekonomiczny. Projekt związany z archeoturystyką może kapitalnie wpisać się w strategie rozwoju powiatów i gmin poprzez promowanie miejsc najbardziej godnych uwagi. Upowszechnienie wiedzy o najstarszych dziejach regionu powinno też stać się jednym z elementów lokalnej edukacji.
Ciekawe byłoby stworzenie atrakcyjnej oferty edukacyjno-rekreacyjnej łączącej walory archeologiczne i przyrodnicze regionu. Mogłyby to być np. ścieżki rowerowe czy trasy nordic walking zintegrowane ze stanowiskami archeologicznymi, przygotowywane dla różnych grup odbiorców takich jak szkoły, rodziny, seniorzy. Równie ciekawe są skanseny i rezerwaty archeologiczne.
Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-04-2019
* * *
Zapraszamy na kolejny Szczeciński Wtorek w Salonie Czytelniczym ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 2). Temat spotkania 30 kwietnia (godz. 17.30) brzmi: „Dziedzictwo archeologiczne Pomorza Zachodniego – niewykorzystany potencjał?”.
Rozmowę poprowadzi historyk dr Paweł Migdalski, a jej uczestnikami będą: archeolodzy – dr Agnieszka Matuszewska i dr hab. prof. Andrzej Janowski, nadto Jacek Gid z Nadleśnictwa Choszczno i Bogdan Przybyła z Łobeskiej Fundacji Archeologicznej.
Spotkanie zacznie się prezentacją sensacyjnych odkryć na Pomorzu Zachodnim. Przedstawione zostaną plany stworzenia skansenu w Dolicach, ośrodka w Nowym Objezierzu, szlaku turystycznego. Zapowiada się gorąca dyskusja. Wstęp wolny!
Organizatorzy: MBP w Szczecinie, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US, „Kurier Szczeciński”