Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie

Data publikacji: 12 września 2019 r. 16:15
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2020 r. 22:14
Kosztowne ratowanie zabytku w ruinie
 

Jest szansa na renowację mostka nad Rusałką. Tym razem realna. Mimo że szczeciński magistrat na ten cel znów zadeklarował sumę niższą od najtańszej z ofert przetargowych, złożonych przez firmy ubiegające się realizację tejże inwestycji.

Mostek nad Rusałką nie był remontowany od dziesięcioleci. Ulegał degradacji, popadał w ruinę. Aż znalazł się w obecnym stanie: przedawaryjnym. Jak orzekli eksperci, ów zabytek „wykazuje nieodwracalne uszkodzenia dyskwalifikujące przydatność użytkową" i tylko jeden punkt - w systemie oceny konstrukcji mostowych - dzieli go od stanu zero, czyli zniszczenia.

Magistrat w ub. roku podjął próbę znalezienia wykonawcy renowacji łukowatego mostka, zwanego też japońskim, w parku Kasprowicza. Jednak na ten cel zarezerwował nierealnie niską kwotę: 982 000 złotych. Gdy otwarto oferty przetargowe i się okazało, że za podjęcie wyzwania potencjalni wykonawcy żądają od 1 574 398 do 3 661 777 zł, postępowanie zostało unieważnione.

Mimo że mostek sprawia wrażenie, jakby zaraz miał się zawalić, nie został wyłączony z eksploatacji. Choć zatrważające jest poważne i

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 61% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 12-09-2019

 

Autor: Arleta Nalewajko 
Fot. Mirosław Winocnek
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Max
2019-09-13 18:38:46
@Max prawda w oczy kole? I co do tego mają Niemcy? Poza tym, że ich miasta są schludne, a zabytki zadbane. Zobacz jak o dziedzictwo na swoich ziemiach dbają Duńczycy, Hiszpanie, Holendrzy, Austriacy. Nawet Czesi czy Słoweńcy. My wolimy wszystko niszczyć i rujnować. Ps. Nie ty będziesz mi mówić czy mam wyjechać czy zostać. Otrząśnij się ze swojej germanofobii, wyjedź do krajów o wysokiej cywilizacji i zobacz jak wyglądają tam zabytki. A potem wróć i staraj się podobnych do ciebie nauczyć zasad gospodarowania mieniem.
@Max
2019-09-13 00:19:11
nie to co Niemcy którzy przemysłowe zabijanie doprowadzili do perfekcji odzyskując np włosy pomordowanych ludzi. PS masz blisko do granicy, wyjedź i nie wracaj.
Max
2019-09-12 20:58:02
Jak to Polacy. Użytkują dopóki się da, nie dbają, nie remontują, a później „grozi zawaleniem” i do wyburzenia. Bo przecież nie opłaca się remontować, bo poniemieckie, bo powoduje zagrożenie... Tyle dworów, kamienic, obiektów architektury parkowej bez szwanku przetrwało wojnę, aby z czasem popaść w ruinę na skutek słowiańskiego „gospodarowania”. Wstyd i hańba!
jakto
2019-09-12 20:11:12
Na kultowy mostek zawsze brakowało kasy. Priorytet to prywatna firma kopaczy piłki i coś na w rodzaju kąpieliska, a właściwie taplanie się w wodzie pod dachem. Ta kałuża na terenie planowanej inwestycji to kpiny z kąpieliska pod niebem i słońcem !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA