Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Mostek nad Rusałką do remontu. Może teraz się uda

Data publikacji: 17 sierpnia 2019 r. 16:42
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2019 r. 13:40
Mostek nad Rusałką do remontu. Może teraz się uda
 

Miasto Szczecin ogłosiło przetarg na remont mostu nad jeziorem Rusałka. To nie pierwsza próba znalezienia wykonawcy tej inwestycji. W pierwszym przetargu firmy gotowe zająć się remontem chciały to zrobić za dużo więcej niż kwota, jaką z budżetu miasta zamierzali wydać urzędnicy magistratu.

Most wybudowany został w 1898 roku. Jest charakterystycznym obiektem budowlanym Szczecina, wpisanym do rejestru zabytków. W okresie ponadstuletniego użytkowania jego konstrukcja uległa degradacji. Ubytki w betonowej konstrukcji łukowego – zwanego też japońskim lub miłości – mostku były coraz bardziej widoczne. Pojawiały się kolejne niepokojące pęknięcia odsłaniające stalowe elementy budowli. I coraz większe wykwity, świadczące nawet o korozji betonu.

Prace remontowe mają na celu rewaloryzację mostu, dostosowanie do warunków technicznych umożliwiających jego dalsze bezpieczne użytkowanie oraz przywrócenie estetyki i dawnego wyglądu architektonicznego. Zgodnie z dokumentacją budowlaną wyłoniony wykonawca będzie musiał przeprowadzić m.in. remont fundamentów i przyczółków, sklepienia mostu, przegubów sklepienia, słupów konstrukcyjnych, płyty pomostu, wreszcie gzymsów, nawierzchni i balustrad.

Zainteresowane firmy mają czas na składanie ofert do 10 września br. Termin wykonania zamówienia nie może być dłuższy niż do 15 września 2020 r., przy czym przekazanie terenu budowy nastąpi w terminie siedmiu dni kalendarzowych od 1 lutego 2020 r. 

Ł.T

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2019-08-19 19:56:11
A zatem raz jeszcze. Nie interesuje mnie co w marzeniach pseudopatriotów było niby w Berlinie , a czego nie było. Wszystko co tam powstało i zachowało się do dziś wybudowano w czasach pruskich, przy udziale architektów francuskich. Ale może to być nawet portugalskie albo wietnamskie. Tak samo jak nie interesuje mnie to co dzieje się na dalekim wschodzie w Warszawie oraz kto będzie tam krzyczeć z mównicy sejmowej. Interesuje mnie stan mojego miasta i poziom świadomości jego mieszkańców. Chcę aby dbano o dziedzictwo szczecinian niezależnie od tego czy byli Pomorzanami, Szwedami, Niemcami czy Polakami. To archiktektura stanowi o atrakcyjności danego miejsca i dobrze byłoby żeby o nią dbać. Jak pokazują rozliczne przypadki z ostatniego okresu, niestety nie robimy tego tak jak powinniśmy. Tak samo za mało mówimy i uczymy o naszych pomorskich dziejach, w tym dumnej dynasti Gryfitów, pasjonując się historią która miała miejsce w innych regionach kraju.
Max
2019-08-19 13:46:33
Fakt jest taki, że mostek bez uszczerbku przeżył wojnę, niestety potem było już tylko gorzej. Polacy wykończyli niejeden mostek, pałac, dwór, kamienice na Pomorzu. Taka nasza mentalność buraczana. Najlepiej korzystać tak długo jak się da bez żadnego remontu, potem dać do rozbiórki i wybudować jakiś bloczek pegeerowski.
@robert
2019-08-18 22:50:07
kiepsko się odciąłeś, mało inteligentnie choć pewnie zamiar miałeś inny - nie napisałem synu tylko dziecko bo twoja argumentacja jest dziecinna - sam nie jesteś w stanie zdefiniować określeń których używasz - np co ma oznaczać otwartość? - co do leków i dziwnych sugestii - pocieszny jesteś jak i cala reszta tobie podobnych zakompleksionych zapatrzonych w to że obcy przyjdzie, smagnie batem i zaprowadzi ład w twoim grajdole - w Berlinie mało zostało śladów polskości bo Niemcy bardzo skutecznie je usuwają stad możesz biegać po forach i pisać coś o ruskich pałacach w Warszawie - FYI np Reichstag zbudowano na miejscu pałacu hrabiego Atanazego Raczyńskiego to tylko tak jakbyś nie wiedział zakompleksiony małomiasteczkowy fajnopolaku... ucz się historii własnego narodu w przeciwieństwie do historii Niemiec nie ma tam zbyt wielu powodów do wstydu... dbanie o mała ojczyznę nierozerwalnie związane jest z polityką krajową...
Robert
2019-08-18 18:18:25
Do @robert. Dzieckiem Twoim na szczęście nie jestem, bo miałbym hotyzonty nie wybiegające poza przaśną tradycję ludyczną. Co mnie obchodzi Warszawa, pewnie tyle samo co warszawiaków moje miasto. Kompleksów nie mam, miasto Szczecin kocham jak żadne inne. Żal tylko że niewiele z przedwojennego piękna stolicy Pomorza przetrwało, a to czego nie zniszczyła wojna zniszczyli słabi polscy gospodarze. Polityka krajowa mnie nie interesuje, ważne żeby dbać o swoją małą ojczyznę i nie pozwalać na dalsze demolowanie tego co w Szczecinie piękne. I nieważne czy to pomorskie, szwedzkie czy niemieckie. Szczecin ma być miastem zadbanym i otwartym, a nie przaśnym i zakompleksionym. Posłowie niezależnie od opcji muszą zrozumieć, że wybierają ich mieszkańcy naszego miasta i naszego regionu i w pierwszej kolejności powinni dbać o interesy pomorskie, a nie warszawskie czy krajowe. Tego od nich oczekuję, jeśli już mają ingerować w rozwój Szczecina. Ps. Z tym Berlinem to rozumiem, że to kwestia nieodpowiednio dobranych leków. Więcej pałaców rosyjskich znajdziesz w Warszawie niż polskich w Berlinie. Zmień terapię
Apolonia
2019-08-18 18:05:16
Bardzo malownicze miejsce. Przyjemne na randke.
Kanapa
2019-08-18 16:15:47
To wy nie wiecie że te rezydencje były już za Mieszka? Ktoś słyszał o Jaksie z Kopanicy?
do @robert
2019-08-18 12:56:32
Połowa berlina to były polskie rezydencje szlacheckie? :) Widzę, że jeszcze dobrze nie wytrzeźwiałeś po sobocie. Widzę za to, że ty dobrych wyborów dokonujesz. Całe 500+ przepite, czy masz coś na kaca?
@robert
2019-08-18 11:33:02
dziecko, połowa Berlina to były polskie rezydencje szlacheckie i magnackie - dziś nie znajdziesz o tym żadnego śladu nie tylko architekturze ale tez w archiwaliach tak skrzętnie Niemcy usuwają polskość z Berlina. O doprowadzaniu do ruiny przez Niemców nawet nie wspomnę - wystarczy za przykład podać Warszawę. Miasta żal ale z powodu takich jak ty - zaprzańców z kompleksami oraz ze względu na to że wybieramy do władz miasta ludzi którzy zwyczajnie Szczecina nie kochają. Zresztą zwichrowane wybory Szczecinian widoczne są też w parlamencie z cała masa posłów którzy ze strachu o karierę w partii nie zabiegali o sprawy ważne dla regionu całymi latami, ba gotowi byli rezygnować z kluczowych inwestycji tylko po to by objąć stołek jakiegoś wirtualnego podministerstwa. Chcesz by było inaczej mądrze wybieraj swoich przedstawicieli!
pionier
2019-08-18 11:22:57
Nie ma gospodarza, są namiestnicy. Liczy się tylko kasa, układy, stołek, utrzymanie się na stanowisku, "nie wychylanie się" asekuranctwo, tchórzliwość, olewanie. Na "Frygę" od razu znalazły się pieniądze i śmietnik.
Zwolennik postępu
2019-08-18 10:59:50
Mostek jest niedaleko Szpinakowego Pałacu ale tam nic nie organizują w tej sprawie.Ważniejsze są doniczki na Placu Orła Białego.Fabryka Wody przykryje nierówne ulice i walące się mostki.Ktoś musi przerwać ten obłęd bezwładu
Robert
2019-08-18 08:31:52
Hotel Piast, mostek na Rusałce, wieża Bismarcka. Wszystko my Polacy jesteśmy w stanie doprowadzić do ruiny. Za to baraki na grodzkiej czy przychodni na staromlynskiej potrafimy ocieplić i pomalować pstrokato. Żal miasta i jego historii
trohan
2019-08-18 00:40:38
XXI w. Problem mostka dla 400 tys. miasta. Nie mogą latami (kilkanaście tysięcy urzędników) nic zdecydować. To chory układ. Biurokratyczny nowotwór.
Jas
2019-08-17 20:43:31
Może jakaś firma ze Szczecina się zlituje i zgłosi do przetargu, bo ten mostek niedługo trzeba będzie zamknąć ze względów bezpieczeństwa a po zimie to się pewnie zawali bez remontu ;-( może Calbud albo Ciroko albo inne lokalne firmy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA