Sobota 13 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Koronawirus podróżuje z Chin

Data publikacji: 2020-01-28 07:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:15
Koronawirus podróżuje z Chin
 

W Zachodniopomorskiem, tak jak w całej Polsce, nie ma zagrożenia koronawirusem! Nie ma w kraju żadnego przypadku zachorowania na 2019-nCoV. Ale to nie oznacza, że nie będzie. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy ze strażą graniczną i służbami lotniskowymi prowadzi monitoring osób przekraczających granicę. Zaleca też unikanie podróży do Chin.

Epidemia wybuchła kilka tygodni temu w 11-milionowym mieście Wuhan w Chinach. Wywołał ją koronawirus 2019-nCoV. To wirus osłonkowy. Objawy choroby, którą wywołuje, to: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

W przypadku pojawienia się takich symptomów, jak: gorączka powyżej 38 st.C, kaszel i duszność, osoba powracająca z zagrożonych rejonów powinna się skontaktować z lekarzem, który poinstruuje ją o dalszych działaniach.

Wirus jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy więc pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu.

W Polsce przypadków choroby jeszcze nie wykryto. Aby się przed koronawirusem zabezpieczyć, wszyscy przylatujący do kraju z zagrożonych rejonów poddawani są weryfikacji pod kątem stanu zdrowia. Wypełniają też dokumenty pozwalające na ich zlokalizowanie w ciągu najbliższych dwóch tygodni - tyle bowiem trwa okres wylęgania

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 62% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 28-01-2020

 

Autor: Leszek Wójcik
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

taka ciekawostka
2020-01-28 11:45:03
18 października 2019 r. Fundacja Billa i Melindy Gatesów, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i Światowe Forum Ekonomiczne współorganizowały wydarzenie w Nowym Jorku, w którym „decydenci, liderzy biznesu i urzędnicy zdrowia publicznego” pracowali razem nad symulowanym wybuchem epidemii koronawirusa. W symulacji CAPS (koronawirus) spowodował w ciągu 18 miesięcy śmierć 65 milionów ludzi.” podał John Hopkins University. Można powiedzieć co za zbieg okoliczności tuż przed wybuchem epidemii w Chinach w Nowym Yorku organizują konferencje symulującą wybuch takiej epidemii!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA