środa, 23 września 2020.
Strona główna > Świat > GIS ostrzega przed koronawirusem i odradza wyjazdów do ognisk choroby

GIS ostrzega przed koronawirusem i odradza wyjazdów do ognisk choroby

GIS ostrzega przed koronawirusem i odradza wyjazdów do ognisk choroby
Data publikacji: 2020-01-26 22:53
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-29 13:43
Wywietleń: 1014 439953

W związku z pojawienim się koronawirusa w Azji Południowo-Wschodniej, Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z innymi służbami, w tym strażą graniczną i służbami lotniskowymi prowadzi monitoring osób przekraczających granicę Polski. Zaleca też unikanie podróży do rejonów zagrożonych chorobą.

Jak dotychczas zachorowań na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem (2019-nCoV) na świecie (głównie w Chinach i krajach Azji Południowo-Wschodniej) stwierdzono ponad 2 tys., a 56 osób zmarło.

Koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka

"Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń" - można przeczytać w komunikacie GIS.

W związku z tym inspektorat nie zaleca podróżowania do zagrożonych rejonów.

Studenci z Wuhan pod nadzorem

W Polsce przypadków choroby jeszcze nie wykryto, ale jak poinformował GIS, wszyscy przylatujący do kraju z zagrożonych rejonów, poddawani są weryfikacji pod kątem stanu zdrowia. Wypełniają też dokumenty pozwalające na ich zlokalizowanie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

W sobotę (25 stycznia) do Polski powróciła kolejna grupa studentów przebywających wcześniej w chińskim mieście Wuhan, który jest głównym ogniskiem choroby. Grupa ta podróżowała przez Pekin i dalej lotem z Dubaju, gdzie w momencie wchodzenia na pokład jej stan zdrowia sprawdzały lokalne służby medyczne. Powtórna weryfikacja ich stanu zdrowia, zgodnie z przyjętymi procedurami, odbyła się już na lotnisku F. Chopina w Warszawie. Profilaktycznie cała grupa została skierowana na obserwację w szpitalu specjalistycznym.

(ip)

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

l////
Polsce nic nie grozi od 2016 jest w opiece siły wyższej .....zadne wirysy,bomby atomowe, kryzysy itd. NIC ,a jeszcze zrobi sie koronke przy granicach i bedzie ok, to juz wiadomo po co to bylo, wizjonerzy....
2020-01-29 13:37:24
@ jestem za
no co ty misiu tylko b.budka poradzi
2020-01-28 20:33:39
jestem za
Wysłać tam Kaczyńskiego, niech nakaże wirusowi natychmiast się wycofać.
2020-01-27 10:21:17
ale
ale fotka jest z Szanghaju...
2020-01-27 09:57:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie