poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Świat > Łącznie 448 osób zakażonych nowym koronawirusem

Łącznie 448 osób zakażonych nowym koronawirusem

Łącznie 448 osób zakażonych nowym koronawirusem
Data publikacji: 2020-01-23 23:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-24 22:50
Wywietleń: 960 439508

Na dzień 22 stycznia 2020 r., odnotowano łącznie 448 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem podaje w najnowszym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny.

Z informacji GIS wynika, że występowanie przypadków jest obecnie ograniczone głównie do miasta Wuhan w Chinach. Zanotowano również sporadyczne przypadki zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA). Odnotowano 9 zgonów. U 102 osób rozwinęła się ciężka postać choroby. W Chinach, 2 197 osób z bliskiego kontaktu z chorymi jest pod obserwacją, w tym 1 394 są wciąż pod obserwacją medyczną. W tej grupie znajduje się również 15 pracowników opieki zdrowotnej z Wuhan.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, że obecnie istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia podróżujących z krajów UE/EOG odwiedzających Wuhan.

Według doniesień medialnych, międzynarodowe lotnisko Wuhan Tianhe wdrożyło kontrolę pasażerów wylatujących z Wuhan w Chinach. Mierzona jest temperatura, a pasażerowie gorączkujący są obejmowani tymczasową kwarantanną.

* * *

GIS po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień zaleca: 

- Osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży. 

- Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- W związku z trwającym w Polsce oraz w pozostałych krajach półkuli północnej sezonie zachorowań na grypę, rekomenduje się zaszczepienie przeciw grypie.

(ip)

Fot. Mirosław Winconek (arch.)

Komentarze

????
Jak tam mózgi znahory,antyszczepy,udzrowiciele duchowi, szamani,foliarstwo i szuria, majo juz lekarsftooooo???ratujcie !!
2020-01-24 22:39:52

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie