czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Łącznie 448 osób zakażonych nowym koronawirusem

Łącznie 448 osób zakażonych nowym koronawirusem

Łącznie 448 osób zakażonych nowym koronawirusem
Data publikacji: 2020-01-23 23:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-24 22:50
Wywietleń: 503 439508

Na dzień 22 stycznia 2020 r., odnotowano łącznie 448 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem podaje w najnowszym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny.

Z informacji GIS wynika, że występowanie przypadków jest obecnie ograniczone głównie do miasta Wuhan w Chinach. Zanotowano również sporadyczne przypadki zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA). Odnotowano 9 zgonów. U 102 osób rozwinęła się ciężka postać choroby. W Chinach, 2 197 osób z bliskiego kontaktu z chorymi jest pod obserwacją, w tym 1 394 są wciąż pod obserwacją medyczną. W tej grupie znajduje się również 15 pracowników opieki zdrowotnej z Wuhan.

Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, że obecnie istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia podróżujących z krajów UE/EOG odwiedzających Wuhan.

Według doniesień medialnych, międzynarodowe lotnisko Wuhan Tianhe wdrożyło kontrolę pasażerów wylatujących z Wuhan w Chinach. Mierzona jest temperatura, a pasażerowie gorączkujący są obejmowani tymczasową kwarantanną.

* * *

GIS po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień zaleca: 

- Osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży. 

- Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- W związku z trwającym w Polsce oraz w pozostałych krajach półkuli północnej sezonie zachorowań na grypę, rekomenduje się zaszczepienie przeciw grypie.

(ip)

Fot. Mirosław Winconek (arch.)

Komentarze

????
Jak tam mózgi znahory,antyszczepy,udzrowiciele duchowi, szamani,foliarstwo i szuria, majo juz lekarsftooooo???ratujcie !!
2020-01-24 22:39:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie