Wtorek, 28 maja 2024 r. 
REKLAMA

Gryf pośród orłów

Data publikacji: 24 października 2020 r. 16:12
Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2021 r. 10:32
Gryf pośród orłów
 

Pośród kolekcji niezliczonej ilości orłów Tomasza Glińskiego swoje miejsce znalazł Gryf i to nie byle jaki, jest to bowiem jeden z dwóch elementów dekoracyjnych historycznego mostu Cłowego. Niedługo Koło Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich oficjalnie przekaże go do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Tomasz Gliński z zawodu jest oficerem Marynarki Handlowej, a z zamiłowania pasjonatem heraldyki polskiego orła czapkowego. Posiada jedną z największych kolekcji w Polsce. Jego zamiłowanie do orła rozpoczęło się, gdy był małym chłopcem.

- Mój pradziadek - legionista - opowiadał mi różne historie wojenne. Wtedy też po raz pierwszy usłyszałem, jak to się nosiło orła na czapce - opowiada marynarz. - Moim pierwszym eksponatem były dwie monety z wizerunkami Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ja dostałem z Chrobrym, a mój młodszy brat z Mieszkiem I. Nie mogłem tego przeboleć, że młodszy dostał monetę z pierwszym władcą Polski, a ja z drugim. I tak po kilku dniach braciszek rozpoczął poszukiwania pieniążka, który jakimś cudem znalazł się u mnie - dodaje ze śmiechem.

Tomasz podkreśla, że od zawsze zajmował się kolekcjonowaniem. - Kiedyś podczas budowy nowych bloków znalazłem sporo militariów, które przygarnąłem i schowałem w tapczanie. To były poniemieckie rzeczy z okresu II wojny światowej. Któregoś razu moja mama zaścieliła łóżko i znalazła cały arsenał, który po prostu wyrzuciła -

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 77% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 23-10-2020

 

Autor: Karolina Nawrocka
Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A, A, A...
2020-10-24 23:27:51
Te 3 ciemne orly... bez Korony z Parku Kasprowicza w Szczecinie - tez wchodza w zbior...???
brawo
2020-10-24 16:58:44
Dzięki takim ,zamiłowaniom coś przetrwa dla przyszłych pokoleń. Oby jeszcze powstało miejsce w Szczecinie gdzie kolekcjonerzy mogliby się pokazać.A wielu ich w naszym mieście mamy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA