niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > Zmierzch Unii, świt Międzymorza...

Zmierzch Unii, świt Międzymorza...

Wywietleń: 6711
Dziś, po tzw. debacie o wewnętrznych sprawach państwa na forum parlamentu w Strasburgu, chyba każdy już wie, czym jest Unia Europejska, czyich interesów broni i z jakim fragmentem koncertu Jankiela kojarzą się jej polscy zausznicy.

Sięgam po książkę sprzed 14 lat.*
- W Niemczech, w szkole uczymy się, że pierwszy rozbiór Polski był wynalazkiem Polaków, że Wasi magnaci sami zaproponowali to Rosji i Prusom. Dotąd nie chciałem w to wierzyć. Dzisiaj (był wtedy 2002 rok) widząc jak Wasza tzw. elita propaguje przystąpienie do Unii, wygląda, że ta historia może być prawdziwa. Tym bardziej gdy słyszę, że „dla Unii nie ma alternatywy", że „Unia to jedyna cywilizacyjna szansa" i „jak nie Unia to Białoruś" - mówił na spotkaniach z Polakami Carl Beddermann, były doradca UE przy rządzie RP. 

- Zrobiliście dokładnie to, czego my, Niemcy, nigdy byśmy nie zrobili. Ponad 80 proc. polskich banków jest już w rękach obcokrajowców. Tak samo kluczowe pozycje w handlu i przemyśle. Polski przemysł przetwórczy jest prawie całkowicie wyprzedany, to samo wkrótce czeka energetykę, telekomunikację. Prasa regionalna na Ziemiach Odzyskanych jest prawie bez wyjątku w rękach Niemców. Tysiące hektarów Waszej ziemi przejęli Holendrzy, Niemcy, Duńczycy, Belgowie.

Jesteście jednak wciąż dużym krajem o potencjale ludzkim, macie dużo surowców i rolnictwo, które może wszystkich wyżywić. I aby Polska nie zajęła w Unii miejsca jako kraj podrzędny i gospodarczo wyzyskiwany, musicie powiedzieć NIE unijnemu szwindlowi w nadchodzącym referendum.

To ostrzegawcze przesłanie C. Beddermanna, choć przemilczane w „laickich" mediach, za to powtarzane w Radiu Maryja, znalazło się we wstępie do książki Filipa Adwenta pt. „Dlaczego Unia Europejska jest zgubą dla Polski?" (2002).

W tejże książce na ówczesne twierdzenie, że „dla Unii nie ma alternatywy"- lansowane unisono przez Kwaśniewskiego, Pawlaka, Tuska, Moczulskiego i Kaczyńskich - znajdujemy odpowiedź prof. Włodzimierza Bojarskiego. 

Oto ona: Wspólnotę państw i ojczyzn musimy i możemy zbudować tylko sami, razem z bliskimi nam narodami i państwami Europy Środkowej, w obszarze dawnej Słowiańszczyzny i cywilizacji łacińskiej. Mogłaby ona objąć na początek Polskę, Czechy, Słowację, Węgry i Chorwację oraz stopniowo poszerzać się o Litwę, Łotwę, Estonię, Ukrainę i dalej... Byłby to blok gospodarczy obejmujący od 70 do 170 mln mieszkańców.

Wtedy tę proroczą wizję wykpiono jako próbę wskrzeszenia komunistycznej RWPG. Jakże rechotano w TVN... Dziś, kiedy Unia przeżywa przedśmiertne drgawki, myśl ta odradza się w idei Międzymorza. I na czyje wychodzi?

Janusz ŁAWRYNOWICZ

*Filip Adwent „Dlaczego Unia Europejska jest zgubą dla Polski" - Wydawnictwo Antyk, 2002

Komentarze

miras961
Dla "starykapitan10Bf" Międzymorze to całkiem dobra idea, jednak pomijając to, z racji swojego wieku i patrząc wstecz paredziesiąt lat, pamiętam kapitanów, byli to ludzie z zasadami, opanowani, kulturalni i honorowi. U Ciebie nie występuje żadna z tych cech. Przypuszczam że nawet pisząc swój komentaż dostałeś ślinotoku. Po samej twojej wypowiedzi można wywnioskować że z Ciebie taki kapitan jak z koziej dupy neseser. Natomiast co do "śmierdziela pisowskiego" to PO, KOD, Nowoczesna i cała lewica śmierdzi już trupem, więc nie wiem po czyjej stronie jest więcej śmierdzieli.
2017-04-19 12:09:44
Jarun
Cyt:"SUMA gospodarek krajów Międzymorza da 50% gospodarki Francji i 40% gospodarki Niemiec." /Da komu i co da ? Skąd te wyliczenia? Obecnie Międzymorze byłoby jednym państwem; Unią w Unii.Fantasmagoria – urojenie, złudzenie, iluzja, fantastyczność.
2016-01-26 12:25:55
taki jeden
Międzymorze to mrzonka - SUMA gospodarek krajów Międzymorza da 50% gospodarki Francji i 40% gospodarki Niemiec.
2016-01-26 11:13:08
Piotr
Tak "starykapitan", pewnie samego Bieruta pamiętasz. My tu gadu-gadu a dobranocka minęła - więc paciorek, siusiu i lulutki.
2016-01-25 19:58:27
że to.
Bełkot i słowotok @"że co". Nie międzyodrze ignorancie tylko Międzymorze. Typowy nieuk. Lepiej pooglądaj sobie serial z Karolakiem lub Kożuchowską -to twój poziom.
2016-01-25 17:50:08
starykapitan10Bf
Do "Piotr". Wszyscy komentatorzy ,opròcz ciebie pisowski smierdzielu, mniej lub wiêcej piszâ na temat podany przez gospodarza bloga.Tylko ty z braku jakichkolwiek argumentòw zaatakowales mnie personalnie, bo nie potrafisz nic logicznego opròcz pomòwien sformulowac. Prawdziwy pisior! Do przedszkola chodzilem kilkadziesîat lat temu.
2016-01-25 17:42:08
Że co ?
A kogo obchodzi "międzyodrze" ? O co chodzi ? Z czym to się je ? Kto to ? Co to ? Te klimaty nawet piewcy tego ...OKREŚLENIA...mają to głęboko i serdecznie gdzieś !Był taki "wilki" portal w tych klimatach , jednak i oni tam poszli po rozum do ŁBÓW , usuwając zakały współczesności !Np. taki Trolney,na innych portalach "rozpoznawalny" jako PK, to nic innego jak gostek o zmanierowanej "inteligencji" i jedyne na co go stać to ..rycie gdzie się, da i ile się da ! Szkoda , wielka szkoda że w mediach w dalszym ciągu brak rzetelności , obiektywności i zwyczajnej przyzwoitości ! I nstytut P rzechowalnia N ieudaczników !
2016-01-25 16:44:06
Jarun
Międzymorze to mrzonka, przedwojenna idea nie mająca przełożenia na obecną sytuację w Europie Środkowej. Zjednoczenie Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy(?), Węgier, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji musiałaby mieć idee, czemuś służyć. Ten "pakt" siłą rzeczy skierowany byłby przeciwko Rosji i Niemcom... no po to by powstał. Szybciej przejdzie idea panslawizmu bez dominacji Rosji, niż Międzymorze.
2016-01-25 15:44:51
Piotr
O znowu odezwał się małolat "robiący" za starego, tym razem za starego kapitana. Przedtem był starym stoczniowcem. Leczysz kompleksy z przedszkola? Skończ z tym "weterańskimi" wspomnieniami bo zaczynasz być śmieszny. A może terapia "pampersie"?
2016-01-25 15:11:17
Starykapitan10Bf
Biedny czlowieku, chyba rozgoryczenie spowodowane brakiem awansu do Warszawy w ramach "dobrej zmiany" pozbawilo cie rozsadku. Nasze pokolenie/sadzac po zdjeciu jestesmy w podobnym wieku/marzylo o wejsciu Polski do EWG, a przynajmniej o finlandyzacji. Staraj sie dalej, to moze ktos z otoczenia prezesa cie dostrzeze i spelni sie twoje marzenie.Pozdrawiam
2016-01-25 14:18:25
Jarun
Niemcy w ramach koncepcji Mitteleuropa,Europę Środkowo-Wschodnią traktują jako swoją strefę wpływów. Gospodarki tych krajów są uzależnione od rozwoju gospodarczego Niemiec i o to chodzi. W interesie tychże państw jest, aby gospodarka Niemiec rozwijała się. Jednak to spółka baranów z wilkiem. I jak to w przyrodzie: owce jedzą trawę a wilki jedzą owce. W interesie Niemiec jest aby gospodarka Środkowej Europy nie była konkurencyjna dla gospodarki Niemiec-to zrozumiałe. Poszerzanie rynków zbytu, dostęp do tańszych surowców i taniej siły roboczej to normalna i zdrowa polityka państwa tylko, że każde normalne i suwerenne państwo chce prowadzić taką politykę. I tu jest konflikt interesów. A Niemcy dbają o interes heimatu. Dobry jest więc każdy rząd który dba a przynajmniej nie konkuruje z Rzeszą. Dobra była spółka PO-PSL i Donald Tusk. Robili aquaparki, „orliki”, drogi, filharmonie, markety czyli żadnej konkurencji w postaci hut, stoczni, fabryki maszyn. A teraz ten PiS zaczyna wierzgać, chce porządkować państwo. Nowy ład? Taka przebudowa to zagrożenie dla status quo niemieckiej dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzeba więc krzyczeć, że jest to zagrożenie dla demokracji, nacjonalizm i przyjmowanie złych rozwiązań (bo nie po myśli niemieckiego państwa). A, że media w Polsce są niemieckie, np. Onet, RMF FM, TVN, „Fakt”, „Dziennik”…itd. To obraz Polski jest przedstawiany przez „niemieckie okulary”.
2016-01-25 12:11:26
Piotr Wójcicki
Powiało retoryką rodem z pierwszej połowy XX w. Piłsudski i Beck byliby dumni.
2016-01-25 08:11:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Janusz Ławrynowicz

Janusz Ławrynowicz, dziennikarz i publicysta "Kuriera Szczecińskiego". Autor bloga patrzy na rzeczywistość "pod prąd" i nie poddaje się poprawności politycznej. Komentuje wynaturzenia w polityce i gospodarce. 

Ostatnie wpisy

Archiwum