wtorek, 01 grudnia 2020r.

Wybudzić Szczecin

Trwa wyścig o mandaty europosłów w wyborach, które po raz pierwszy naprawdę zaważą na losach Polski i Europy. Szczeciński etap niewiele różnił się od innych. Partia władzy ma, zdawałoby się, ułatwione zadanie, bo przedstawia dość konkretne plany. Opozycja – jak przystało na „totalną” zażarcie punktuje niedostatki, w większości przez siebie samą zawinione. Dyskusji nie ma, bo obie polityczne strony odegrały swe spektakle w miejscach oddalonych o niemal 6 kilometrów…

Co jakiś czas harcownik jednej lub drugiej (zwykle tej drugiej) strony robi tzw. wrzutkę, jeden ujawnia bolesny szczegół ze śledztwa w sprawie wypadku Cimoszewicza, drugi daje film – dokument o grzesznych duchownych (notabene wszyscy bohaterowie są z listy TW!). Coraz częściej jednak „totalsi” negliżują nie tylko swe prostactwo, ale też zupełny brak empatii… Donosząc o dwójce adoptowanych dzieci premiera, tak żarliwie chcieli dopiec przeciwnikowi, że… wystawili mu laurkę.

Mimo oczywistych różnic w jakości programu i kampanii, obie wielkie drużyny – ci, co chcą wywalczyć coś więcej dla Polaków, i zbiór niemal jawnych rzeczników dominacji bliskiej zagranicy – mają podobną skalę poparcia… Czy to przejaw odwiecznej polskiej przekory, czy może znak pełzającej akceptacji sentencji Tuska, że „polskość to nienormalność”?

Jeśli wierzyć sondażom, ponad trzydzieści proc. Polaków, głównie mieszkańców dużych miast, chce by państwem rządzili obcy, ze wszystkimi obyczajowymi i politycznymi skutkami tej sytuacji. Brrr….

Inspirowany przez opozycyjnych stronników zagranicy strajk nauczycieli, największej grupy zawodowej kojarzonej tradycyjnie z inteligencją, uświadomił nam skalę degradacji niegdyś szanowanego zawodu belfra i prestiżu instytucji szkoły.

Opozycja (ta totalna) jest w swej zajadłości antypatyczna i żałosna – ale w epoce upadku uniwersalnych wartości, odchodzenia od książek na rzecz smartfonów, to ona dzierży niestety prym w ośrodkach wielkomiejskich.

Szczecin, ten znamy z opowiadań rodziców i dziadków, młody, niesforny, dynamiczny, największy port na Bałtyku, wraz z akcesją do Unii jakby ostygł, zmatowiał, stracił wyrazistą osobowość. Jeśli jednak gród Gryfa doczeka pogłębienia toru wodnego, kolei metropolitarnej, zachodniego objazdu oraz wyższego tętna odradzającej się stoczni, jest nadzieja, że do dawnej mocy powrócić zechce.

Skoro 80 proc. prawa polskiego, decydującego o tempie rozwoju kraju powstaje na forum Parlamentu Europejskiego, powinniśmy wesprzeć zwolenników unijnych reform. Przełamać polskie lenistwo i pójść do urn jak najliczniej, by wesprzeć polską inicjatywę i wybudzić Szczecin! Bo rzecznicy utrwalenia nierówności, czyli partii zagranicy, na pewno zjawią się w komplecie. ©℗

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

.....który własną matkę pobił?!!
2019-05-22 14:48:21
- on swą matkę kochał inaczej, dostała w "ryło" i poweinna się cieszyć.
@Tylko Wiosna!
2019-05-21 22:35:25
Chcesz głosować na faceta(?), który własną matkę pobił?!! Opamiętaj się! Jeszcze czas!
Tylko Wiosna!
2019-05-21 11:53:39
Czas na zmianę!
Jarun
2019-05-21 10:52:22
PiS i PO to takie samo zło ! Dotarło cymbały? Nie, do waszych zakutych łbów nic nie dociera. Za własnym jazgotem nic nie słyszycie.
PiSzcząca bida
2019-05-20 23:38:36
@ Doucz się! A ty zacznij myśleć samodzielnie i analizuj to co mówi Kaczyński i jego przyboczni: Dla nich każdy, kto nie popiera PiS to drugi sort i zdrajca. Uważaj, bo was też tak określą i żadna koń-federacja wam nie pomoże.
Doucz się!
2019-05-20 21:32:36
@PiSzcząca bida - Pojęcia "totalna opozycja" jako pierwszy użył Grzegorz Schetyna na posiedzeniu Rady Krajowej PO w lutym 2016 roku. Zapowiedział "totalność" zarówno w kraju jak i za granicą. Jego się czep, a nie Redaktora. Drugi sort, to nie wrogowie PiS, tylko ludzie mający skłonności do zdrady własnej ojczyzny. Na YouTube możesz posłuchać pełnej wypowiedzi Kaczyńskiego i postarać się wyrobić sobie własne zdanie zamiast bazować na tym z TVN. Ja osobiście choć głosuję na Konfederację zgadzam się w tym miejscu z Kaczyńskim. Zdrajcy ojczyzny, to drugi sort.
PiSzcząca bida
2019-05-20 20:29:36
Jak czytam rewelacje pana Redaktora, to mi się przypomina stary dowcip o Gierku i herbacie: pytanie, gdzie się taki ulung? Niedawno pan Redaktor w Szczecińskim Towarzystwie Kultury otrzymał Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, więc nie mogę uwierzyć, że to co Pan tu wypisuje to jest na poważnie. Przecież Pan używa języka i retoryki partii rządzącej: Opozycję określa pan jako totalną, ale jeśli wziąć pod uwagę pierwotne znaczenie słowa "totalny" to partia rządząca jest totalna, zawłaszcza wszystko, nie pozostawia miejsca dla innych, bo kto nie popiera PiS to drugi sort, złodziej, komunista, czy - jak pan to ujął - prostak. A przecież jest wręcz odwrotnie - badania socjologiczne wykazują, że partię PiS popierają ludzie prości (nie mylić z prostakami), mało wykształceni. Jeżeli już wśród popierających są ludzie z wykształceniem wyższym to są karierowicze - vide władze Sejmu, Senatu czy rządu. Wg Pana opozycja jest żałosna i antypatyczna, a najgorsze jest to, że jak przejmie władzę, to stanie się obca. Obcy to w języku angielskim ALIEN,również w filmografii SF to również OBCY (np. Ósmy pasażer Nostromo). Od Alien do alienacji już blisko, a jednym ze znaczeń alienacji (wg SJP) jest: «proces, w którym pewne wytwory działalności człowieka (np. instytucje społeczne) odrywają się od swych twórców i podporządkowują ich sobie».
suweren1954
2019-05-20 19:02:10
JAKI to prosty art. tzw. Konstytucji RFN, czytaj zwłaszcza pkt pkt 4. A może tak w naszej Konstytucji to zapisać? Artykuł 20 (1) Republika Federalna Niemiec jest demokratycznym i socjalnym państwem federalnym. (2) Wszelka władza państwowa pochodzi od narodu. Naród sprawuje ją poprzez wybory i głosowania oraz przez specjalne organy ustawodawcze, władzy wykonawczej i wymiaru sprawiedliwości. (3) Ustawodawstwo związane jest porządkiem konstytucyjnym, a władza wykonawcza i wymiar sprawiedliwości ustawami i prawem. (4) Wobec każdego, kto usiłuje obalić ten porządek, wszystkim Niemcom przysługuje prawo do oporu, jeżeli inny sposób przeciwdziałania nie jest możliwy
Piotr Wójcicki
2019-05-20 13:37:05
"Jeśli wierzyć sondażom, ponad trzydzieści proc. Polaków, głównie mieszkańców dużych miast, chce by państwem rządzili obcy, ze wszystkimi obyczajowymi i politycznymi skutkami tej sytuacji. Brrr…." W perfidny sposób obraża Pan ludzi, nie po raz pierwszy, niestety. Obcy? Partia zagranicy? Przecież to żywcem wyjęte z peerelowskich gazet piętnujących Radio Wolna Europa czy "Solidarność". To jest dopiero "Brr..." Ja nigdy nie głosowałem i nigdy nie głosuję na PiS, bo zwyczajnie jest mi z tą partią zupełnie nie po drodze. Ale w życiu nie przyszłoby mi do głowy, by np. odmawiać jej politykom patriotyzmu, a Pan to tak beztrosko robi wobec innych, że strach.
gfhgf
2019-05-20 13:15:00
Pan redaktor uważa inaczej niż on myślących za obcych czyli UFO. A ja z trudem toleruję prawicę...
Głosuję na listę nr 1!
2019-05-20 12:27:09
Ja idę na wybory. Idę wesprzeć jak to pisze Pan Redaktor polską inicjatywę. Środowiskom, które licencję na politykę odbierały z rąk Kiszczaka przy okrągłym stole już dziękuję. Czas na polskie myślenie!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ