poniedziałek, 30 listopada 2020r.

Widniej w nowym roku

Paradoks: zwykły Polak więcej wie o tym co dzieje się w dalekim świecie, niż o ważnych sprawach we własnym kraju. Od ponad miesiąca ogólnopolskie media audiowizualne, skracając do minimum bezstronną relację, serwują nam nader hojnie protesty, zadymy, dramatyczne apele (głównie polityków i celebrytów), w obronie demokracji, ponoć śmiertelnie zagrożonej. 

Każdy nowy rząd wprowadza zmiany, na które wyborcy większością głosów dali mu mandat. Zmiana polityczna na różnych szczeblach w sposób oczywisty dotyka ludzi, uczestniczących w dotychczasowej strukturze władzy. Ustawowa korekta zasad działania Trybunału Konstytucyjnego - która wywołuje tak histeryczne reakcje - to jedna z tych zmian. Uparte lansowanie osób wykrzykujących hasła o zamachu na demokrację, bez rzeczowego objaśnienia, na czym ów zamach miałby polegać, dezorientuje ludzi dalekich od polityki, rodzi społeczny niepokój... Mam nieodparte wrażenie, że media wiernie wspierające świeżo odsuniętych od władzy, nie respektują wyboru Polaków. 

Otóż prywatnym rozgłośniom wolno ganić lub chwalić kogo chcą. Natomiast absolutnym (wręcz psim) obowiązkiem mediów publicznych - szczodrze opłacanych z naszego abonamentu! - jest służba Polsce. Rzetelne informowanie i pilnowanie spraw kraju. 

Ten i ów powie, że mamy dziś erę internetu, wielu ma go nawet w komórkach, więc radia i telewizory to ramotki dla dziadków...Tymczasem Polska starzeje się - kategoria młodych nie zwiększa swej proporcji, a emerytów zdecydowanie przybywa. Spora ich część oswaja się z komórką, mniejsza - z komputerem., ale przyzwyczajenie do telewizora i radia nie wygasa. Stąd i stabilna pozycja „staroświeckich" mediów oraz ich rola w budowaniu społecznej równowagi, a nie nakręcanie spirali nonsensu...

Jest już zarys projektu nowej ustawy medialnej. Pierwszy jej etap zmienia reguły wyboru władz, drugi ma zastąpić spółki akcyjne instytucją Mediów Narodowych. 

Nie ma rozwiązań doskonałych, więc niezadowoleni będą, natomiast jest szansa na uspokojenie, rozjaśnienie horyzontu, nie tylko medialnego. 

A na rok anonsowany przez wielu jako pełen zmian, przełomowy dla całego świata, przypomnę garstkę sentencyj:

„Trzeba nieraz rozwalić drzwi, żeby przewietrzyć świątynię" (Salomon) 

„Wszystko można robić lepiej, niż się robi dzisiaj" (Henry Ford) 

A wszystkim Państwu życzę w Nowym Roku: 

„Wytrwałości, aby zmienić to, co zmienić można, pogody ducha by pogodzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości, aby odróżnić jedno od drugiego" (Marek Aureliusz)

Janusz Ławrynowicz 

Komentarze

leon 69
2016-01-07 07:58:34
Szanowny Panie jakoś tak już nie steruje pan "pod prąd" rozumiem ze nowa władza pasuje Panu. Uważa pan ze po wyborach dostała "legat" od wyborców na robienie ci się podoba ale szafowanie sloganem że 'wyborcy większością głosów dali mandat" do rządzenia trochę się mija z prawdą jak policzy Pan procenty- nie te z flaszki to wyjdzie Panu ze do wyborów poszło trochę ponad 50% uprawnionych (bardzo nad tym boleję bo ta reszta leni nie ma teraz prawa krytykować tego co się stało w myśl zasady nieobecni nie mają głosu) z tych 50% na PiS głosowało około 40% jak Pan to policzy to wyjdzie Panu że z nieobecnymi gamoniami przy urnie mandat PiS-u do rządzenia to nie cały naród ale około 20% czyli tyle co zwykle ale przez leniwych gamoni mamy co mamy spotkania "prywatne" pana Orbana z prezesem oczywiście obstawa rządowych agencji na 'prywatnym" spotkaniu to pikuś w końcu wyborcy za to płacą a nie pan prezes. A co do "państwowych "mediów to Pańskie oburzenie że "muszą" być tubą rządzących przyprawiło mnie o mdłości nie wiem czy tego typu "lenno" pisarskie uprawiane przez Pana jest lizusostwem dla nowej władzy czy kompletnym brakiem zrozumienia dla pluralizmu w mediach. Rozumiem że teraz w telewizji "państwowej" będzie królował styl "wdeptywania" opozycji wyciągania przez pana Ziobrę, Kaminskiego , Maciarewicza (gdzie przeprosiny dla mnie za psa Pawłowa?) haków spreparowanych albo umiejętnie skonstruowanych, oczywiście opozycja nie będzie się mogła odnieść do tych oskarżeń. Według mnie nastąpi teraz klasyczny podział- tak jak ma to w zwyczaju pan prezes- skłóci i podzieli, na telewizję "Państwową"- PiS i tylko PiS, i prywatną na którą PiS się "obrazi" i nie będzie uczestniczył w debatach bo tam będą ci których pan Kamiński chce wsadzić tam gdzie powinien sam siedzieć (w końcu jest skazany). Marnie to widzę i dziwię się że nie oponuje Pan przeciwko jawnej polaryzacji polaków na tych "patryjotów" i tych gorszych, ogłupiałych przez przegraną opozycję. Panie Januszu proszę czasami włączyć myślenie a nie piać bez sensu, pozdrawiam.
@ducatek
2016-01-07 05:26:23
Prawda nie pasuje? To ją wyśmiać! Ale się pomądrzyłeś, maluszku! Wszyscy są pod wrażeniem.
Dawać i prosić, to zbyt wiele.
2016-01-06 23:59:48
Dlaczego nie można komentować artykułów w kurierze? Myślę, że to wyjątkowe chamstwo ze strony redaktorów, że nawet słowa komunikatu na ten temat nie napisali. Najpierw zmiana portalu na ohydny, co spowodowało jego powolną zapaść, teraz zablokowanie komentarzy i zawsze bez zapytania czytelników o zdanie. Jesteście mądrzejsi od nas czytelników..? To powodzenia! P.S. PUP ul. Mickiewicza, warto pamiętać ten adres.
ducatek
2016-01-06 17:15:39
Niby dorosły facet, a takie bzdury wypisuje
To nie matrix
2016-01-06 15:16:32
A tu materiał edukacyjny nt ustawek w TVP: https://www.youtube.com/watch?v=VJcRtzKeEXo
Stiopa
2016-01-06 15:05:36
Tzw. media publiczne należy zaorać w trybie natychmiastowym. Ostatnim przykładem jest "cenzorka" red. Osińska, która po wywiadzie "tyka" sobie z panią byłą prezydentową Komorowską. Ktoś wywlókł ten kawałem taśmy do internetu i oto zobaczyliśmy prawdziwy obraz podległości mediów publicznych byłemu obozowi rządzącemu.
Igor
2016-01-05 12:13:01
Seaman -twój dziadek był folksdojczem ? :-)
seaman
2016-01-05 10:55:17
Wstyd ma za Pana i za to co pan napisał..... Kurier nie zyska na przyszłość ale Pan na JAKIŚ CZAS może tak.... Reputację myślącego dziennikarza jednak ciężko będzie odzyskać...
Jarun
2016-01-05 09:54:47
@Janlowiak -Jankowski -jesteście bliźniakami ? Napisałeś małolacie: "Zwykły Polak widzi zamach na demokrację..." Aj-waj. Może i widzi ale jej nie odczuwa. Przede wszystkim widzi walkę na górze. Widzi przegranych z PO, PSL, SLD - których odrąbują od koryta. Słyszy kwik opasłych warchlaków usuwanych przez zwycięzców. Pomyśl matołku !...PO przegrało i chcą (z PSL i SLD) zachować wszystkie przywileje i stanowiska. Resortowe dzieci chcą w dalszym ciągu dziedziczyć po swych ubeckich przodkach -stanowiska i nie schodzić ze sceny. Po co organizować wybory, jeżeli zwycięzca nie bierze nic ?! Mamy w dalszym ciągu realizować politykę Niemiec -Mitteleuropa? Prawie 80% czasopism w Polsce jest w rękach Niemiec ! Gdzie w tym wszystkim głos i interes Polski? A swołocz jeździ do Brukseli i donosi na Polskę. Skamlą i proszą o pomoc "przyjaciół z Bundeswehry" (dawnego Wermachtu) w ramach ustawy 1066- Targowiczanie.
Tomasz Jankowioak
2016-01-05 07:17:45
Panie Ławrynowicz, Polska to również tysiące ludzi pokojowo demonstrujących przeciwko łamaniu prawa i konstytucji przez PIS i człowieka zwanego prezydentem. Nikt nas nie opłaca, byłem na obydwu manifestacjach w Sznie i były to moje pierwsze w życiu manifestacje. Byli tam również wyborcy PISu ponieważ poczuli się oszukani. Fakty są takie jakie są: grupa amatorów pod przewodnictwem psychopaty dorwała się do władzy i demoluje państwo. Pan wyznaje zasadę, że jeśli fakty nie są po pańskiej myśli to tym gorzej dla faktów. Pozdrawiam.
W. Jankowski
2016-01-04 18:04:16
Zwykły Polak widzi zamach na demokrację, Niestety, ale niektórzy dziennikarze już zaczynają sobie szykować ciepłe posadki pod płaszczykiem PiS. Ciągle słyszę o mocodawcach płacących na KOD. Więc proszę o podanie danych tych mocodawców. To jest w stylu Kaczyńskiego "coś wiem na 100% , ale wam nie powiem". Czy już o tym zapomnieliście po paru latach? Czy, jak mi się nie podobała polityka prowadzona przez PO, a również jestem przeciwny łamaniu konstytucji przez PiS, to nie mam prawa protestować razem z KOD? Kto był na ostatniej manifestacji, to może potwierdzić, że nie było tam agitacji za powrotem do rządów PO. Wytłumaczenie jest proste: PiS znalazł sobie "wymówkę" w postaci domniemanych sponsorów, która w ich mniemaniu, zmarginalizuje protesty społeczeństwa. Jak długo jeszcze będziemy słyszeć, że jak PO było złe to my teraz możemy robić co chcemy?
Tv
2016-01-04 14:41:04
Może dlatego, że woli oglądać media światowe i narodziny niedźwiedzi polarnych w jakimś zoo, niż oglądać lokalne media, które szczują i plują jadem na rządzących....
do Admina
2016-01-03 21:25:08
Dlaczego administracja tego portalu pozwala, aby anonimowy troll obrażał dziennikarza publikującego pod nazwiskiem? Nie macie szacunku do samych siebie? A może to specjalnie, żeby pokazać, jakie chamy bronią esbeckiej III RP?
trele-morele
2016-01-03 18:16:48
Szanowny autorze, proszę zmienić sobie treść notki przy zdjęciu, gdyż jesteś pan zwykłym PiSmakiem a nie dziennikarzem. Do tekstu nie mam zastrzeżeń - jesteś pan świnia więc puściłeś trochę smrodu, pewnie jeszcze za mało go w dyskusji o Polsce.
@ Jarun
2016-01-03 13:05:41
Święta prawda panie Jarun !
Niebuszewo
2016-01-03 12:47:00
@cream znów robisz za kombatanta. Wydoroślej małolacie :-)
@ cream
2016-01-03 09:18:28
W Kurierze są lepsze nekrologi.
Jarun
2016-01-03 08:46:47
Z daleka śmierdzi lemingami, "postempowcami" , którzy łykną każdą głupotę, byleby być "jewropejczykiem". Wykształciuszki nie myślą -za nich myślą a oni wierzą w każdą medialną durnotę. Czego gołodupcy bronicie ? Koryta, bezkarności, stanowisk nomenklatury i ubeków?
Michał
2016-01-03 00:04:06
przykre takie rzeczy czytać w Kurierze
Obywatel
2016-01-02 22:09:52
Panie Januszu gratuluję "rzeczowej " analizy i dziennikarskiej etyki, drzwi do kariery w NArodowych Mediach stoją przed Panem na pewno otworem.
cream
2016-01-02 19:49:20
Litości!!! Chyba po 40-tu latach przejdę na "Głos"
ktos
2016-01-02 19:19:37
zebys sie q.. nie zdziwil koles
Jarun
2016-01-02 17:55:59
Cichnie jazgot z KOD-ami, widocznie mocodawcy i sponsorzy nie życzą sobie chryi w Mitteleuropie i wzięli kundelków na smycz. Co prawda słychać jeszcze warczenie o "zagrożonej demokracji" ale głos dochodzi z budy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ