sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > W stronę prawa

W stronę prawa

Wywietleń: 4474

Polski wymiar sprawiedliwości ma opinię jednej z najgorzej funkcjonujących służb w państwie. Dotyczy to w głównej mierze sądownictwa – dziedziny kluczowej dla całokształtu życia społecznego. Polacy powszechnie narzekają na przewlekłość spraw w sądach, na stronniczość, nierzetelność, polityczne uzależnienie sędziów oraz brak jakiejkolwiek społecznej kontroli nad ich poczynaniami.

O tym, jak bardzo zdegenerowała się „trzecia władza” w III RP świadczy obecna postawa Trybunału Konstytucyjnego, który wspierając jedną stronę polityczną, w swym stanowisku świadomie przeczy klasycznej logice.

Zapowiedziana przez nowego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę gruntowna reforma sądownictwa przewiduje uproszczenie i demokratyzację jego struktury: m.in. likwidację przewodniczących wydziałów i ograniczenie władzy prezesów, połączenie sądów rejonowych z okręgowymi, a także zakaz kandydowania prezesów i wiceprezesów do Krajowej Rady Sądowniczej, która pracę sądów nadzoruje.

Przede wszystkim jednak – wedle projektu min. Ziobry – wszyscy sędziowie mają poddać się weryfikacji – w tym ocenie jakości i wydajności pracy oraz stosunku do podsądnych. Ci, którzy ten proces pozytywnie przejdą, mają zostać ponownie zaprzysiężeni przez prezydenta RP.

Nowy minister sprawiedliwości chce sądy dyscyplinarne wyprowadzić poza korporację, aby przestały być narzędziem represji prezesów wobec samodzielnie myślących sędziów, a zaczęły być formą społecznej kontroli aparatu sprawiedliwości (głównie sprawności działania sądów i rzetelności rozpraw). Spełnia w tej mierze oczekiwania wielu ambitnych szeregowych sędziów, tłamszonych przez dotychczasowy układ zamknięty, promujący mierność i ślepe posłuszeństwo, tym zaś, którzy „podpadli” szefom, blokujący drogą do awansu i w razie protestu wyrzucający niepokornych z zawodu.

Oczywiście, projekt Ziobry jest zamachem na wszechwładzę dotychczasowych, bezkarnych i nieusuwalnych prezesów różnych szczebli, betonujących dziś cały system z Krajową Radą Sądowniczą na czele. To atak na samo jądro układu przez 27 lat rządzącego Polską.

Jeśli już dziś przeciwnicy rządu wołają na pomoc pół świata, jakie demony obudzić może reforma sądownictwa!

Mam jednak nadzieję, że Ziobro się nie ulęknie. Ma za sobą ponad 70 proc. Polaków jak najgorzej oceniających stan sądownictwa.

PS Co nie znaczy, że Ziobro nie popełnia błędów. Takim jest jego stosunek do amerykańskiego wniosku o ekstradycję Romana Polańskiego, który pół wieku temu popełnił czyn podlegający u nas przedawnieniu, za który przeprosił i odpokutował, uzyskując wybaczenie. Co więcej – znakomity reżyser o żydowskich korzeniach nigdy nie mówił o Polsce źle.

Przypomnę, że gdy w 2007 roku tenże Ziobro wnioskował o ekstradycję Mazura, zamieszanego w zabójstwo gen. Papały, USA odmówiły!

Komentarze

Jarun i inni
Się tak nie jarajcie. Już wam to nieraz mówili. U was wiek to nie splendor ale postępujące PiS...stwo
2016-06-22 15:00:40
do Dyzia
nie denerwuj się..."odpuść sobie". Dorośnij, nie zawsze masz rację i pogódź się z tym zanim wejdziesz w dorosłe życie. Trochę przeżyjesz, to zmienisz zdanie.
2016-06-22 13:37:01
brawo, ładny wierszyk
wykorzystaj w autobiografii :) oczywiście jeśli spadkobiercy Autora się zgodzą. Odnotuj, że pochwalam wybór Autora, jest znacznie bardziej interesujący niż np. Marcin Wolski czy o rany... Ryszard Makowski, ostatnio na topie w TVPiS. Pozdrawiam Wasze klapki i do następnego razu.
2016-06-22 13:19:49
Coś z Waligórskiego dla naszego Dyzia.
Krnąbrny Dyzio Mama jęczy, tato kwęka, Babcia lamentuje Dyzio nie chce kuszać mięska, Od wczoraj głoduje! Nie chce także zjadać zupki, A nawet piernika, Nie ma z czego zrobić kupki, Prawie nic nie sika. Dyzio dawno już się żalił Że go nie kochają, Wreszcie w przejściu się uwalił, Pół chałupy zajął. Wuj miał jechać w delegację A tu drzwi zaparte, Dalej-ż więc w negocjacje Z upartym bękartem! Gadu-gadu, radu-radu, Mecz na postulaty: - Możesz leżeć bez obiadu, Lecz nie blokuj chaty! - Dyziu, ja do sklepu muszę, Posuń się, nie szalej! - A ja ku*wa się nie ruszę, Błagajta mnie dalej! Wreszcie zawezwano stryja A stryj był osiłek, Jedną ręką łaps za ryja, Drugą łaps za tyłek! Poczem Dyzia jak nie kopnie Kościstym kolanem! Dyzio wrzasnął raz okropnie I znikł pod tapczanem. Wnet mu przeszło głodowanie, Innym już nie szkodzi, Ożywiło się mieszkanie Można po nim chodzić! Mamy z tego konstatację, A nawet myśl złotą: Że dobre są pertraktacje, Ale nie z idiotą.
2016-06-22 13:00:53
Wcześniej już napisałem,
byś nie przypisywał swoich cech innym. I nie zdradzaj swojego pochodzenia rusycyzmami w rodzaju kuszat'. Bo mniejszy przelew za trollowanie dostaniesz z centrali.
2016-06-22 12:29:26
no i
zdenerwowałeś dzieciaka z kreskówki /wujek dobra rada/ aż podskoczył na stołeczku, wylał mleczko i kaszki manny kuszać nie chce.
2016-06-22 11:26:23
gdy się przedszkolaki bawią
to uważają, że skoro ktoś jest z nimi w piaskownicy, to też jest przedszkolak. A innym się wydaje, że sam nominalny wiek świadczy o rozumie. Otóż nie świadczy. Tymi genialnymi receptami na naprawianie świata dowodzicie tylko jednego - brak wam dystansu niezbędnego do oceny zagadnienia tak, aby dostrzegać wiele przyczyn i przewidywać wiele skutków. Może by któryś przeczytał dla rozluźnienia np. opowiadanie o ptaszku Ugupu p. Mrożka, z którego można wywnioskować jak przedziwne są związki między różnymi elementami otaczającego nas świata. Historia już pokazała skutki takich "oczyszczających" rewolucji. W miejscu wyrwanych chwastów natychmiast pojawiają się groźniejsze, odporniejsze, co właśnie teraz ma miejsce. A na końcu leje się krew. A przyczyną (lub jak kto woli zmanipulowanym narzędziem) jest zawsze banda półgłówków z kosami, pałami, oponami,kilofami przekonana (bezzasadnie) o świętości swoich racji.
2016-06-22 10:44:27
przedszkolak ma rację
jarun nie ośmieszaj małolata bo się zaperzył.Taki typ, że będzie obstawał przy swoim, chociaż racji nie ma i sam w to nie wierzy.
2016-06-22 08:57:55
@oko
Jeśli sądzisz, że masz coś do powiedzenia, to śmiało. Jeśli jednak próbujesz zgadywać kto, z kim i o czym rozmawia to daj se na luz.
2016-06-21 21:28:30
oko
Wujek dobra rada gada jak ten od PO-gadanek. Czasami małolat robi za stoczniowca. A ty jarun nie denerwuj się bo ci żyłka pierdyknie i po tobie.
2016-06-21 16:21:29
Jasne!
Dla mnie jest jasne, co napisałeś. Jasne i głupie. Kończę, bo to beznadziejna orka na ugorze. Najlepsi studenci, zweryfikowani przez najlepszych absolwentów, bogowie... poślijcie mu pJaruna, żeby się już nie męczył.
2016-06-21 15:23:11
Jarun
Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy chcesz po prostu pogadać, poprzekomarzać się? Napisałem: wybrać 15 najlepszych studentów Prawa. Wywalić sędziów i prokuratorów z układu (post-ubeckiej nomenklatury)i obsadzić najlepszymi młodymi prawnikami, którzy nie są z "sędziowskich rodzin". Jasne?!
2016-06-21 15:05:13
@Jarunek
Ooooo, epitecik :). Mało się nie przewróciłem ze śmiechu. 1) Naukowcy w oparciu o dostarczone, przez, niech będzie, kontrwywiad, materiały i części Enigmy przyczynili się do jej rozszyfrowania. A Curie Skłodowska odkryła polon, a Reymont napisał "Chłopów". A polscy lotnicy zachwycili w bitwie o Anglię. Tylko co z tego? To chwalebne, lecz z całym szacunkiem, drobne epizody. 2) Prawnik nie operuje. Ale skazuje na dożywocie, albo wypuszcza pedofila na wolność. Więc działania prawnika są bardzo znaczące w skutkach. Jak lekarza. A szkodliwość skorumpowanego prawnika jest bardziej szkodliwa niż głupiego... śmiem wątpić. 3) A już wiara, że ci "nowi" ze stygmatem BMW nie dadzą się skorumpować, to już naiwność wynikająca albo z niedojrzałości umysłowej, albo z chorób wynikających z postępującej starości. PS. Prokurator Piotrowski jest chyba z "układu". Albo R. Czarnecki (zięć Hermaszewskiego) - za stanowisko każde kłamstwo gładko przełknie, ten to jest ale resortowe dziecko.
2016-06-21 14:39:52
Jarun
Ty bałwanie, prawnik nie operuje. To są rzeczy, zjawiska nieporównywalne. Nie wymądrzaj się, tylko siedź, czytaj i ucz się. Polacy (kontrwywiad ) rozpracował przed wojną Enigmę, a byli to młodzi, polscy naukowcy (Rejewski, Różycki i Zygalski). Ile razy mam ci tłumaczyć, że skorumpowany policjant, sędzia z "układu", prokurator z nomenklatury to największe zagrożenie dla praworządności.
2016-06-21 13:09:26
@Jarun...
Nie brnij... I nie tłumacz. Co konkretnie dało IIRP zdemolowanie wywiadu i kontrwywiadu? Pasmo sukcesów militarnych i podboje połowy Europy? Poza tym nie sądzę, by wymienili WSZYSTKIE kadry. Cały świat ZAWSZE korzysta z doświadczonych fachowców. Ba, nawet ich ceni. Co do studentów prawa... Szkoda słów. Lekarzy też byś pewnie powymieniał na takich tuż po studiach, uczonych przez innych, też tuż po studiach, nie?
2016-06-21 12:50:54
.....
Po zdobyciu obwarowanych regulaminem nominacji, sędziowie powinni być wybierani na na okres kadencji. Liczba kadencji śędziego byłaby nieograniczona.
2016-06-21 11:12:54
Jarun
Po pierwsze: film powstał na faktach! W filmie zmieniono tylko miejsce, z Krakowa na Gdańsk. Po drugie, to nie jest gdybanie tylko prawdopodobieństwo. Taka rzecz dokonała się w II RP, zwłaszcza w wywiadzie i kontrwywiadzie. Jak ci mam matołku wytłumaczyć, że lepszy jest młody nieskorumpowany od starego, doświadczonego, skorumpowanego, z układami z poprzedniego systemu i powiązanego z nomenklaturą. Do durnego czyli do ciebie nic nie trafia. Przykład. Wywalić wszystkich sędziów z Trybunału Konstytucyjnego i obsadzić młodymi, nie związanymi z żadną partią i po sprawie. Wybrać 15 najlepszych ze studentów prawa. Cienrzko zrozómnieć?
2016-06-21 10:52:18
@jarun
Ja wiem, filmy fabularne kształtują niektórym ogląd rzeczywistości. Ale abstrahując od tego. 1. Gdybać "co by było gdyby w 89. albo 39. albo kiedykolwiek to sobie może np. Ziemkiewicz, niegdyś autor science- a teraz political-fiction. 2. Ale gdyby nawet przyjąć ten scenariusz, to to jest DOKŁADNY przepis na kompletne zepsucie aparatu sprawiedliwości. Przez pierwsze lata nie działałoby nic, a w kolejnych w ramach "sprzątania po sobie" powstałyby jeszcze silniejsze klany i zwalczające się rodziny. 3. Przecież wyższe instancje, ba, nawet ministerstwa, sąd najwyższy, trybunały też byś obsadzał małolatami sprawdzającymi w książkach. 4. Innymi słowy kompletnie przestaje istnieć jakakolwiek merytoryczna kontrola nad aparatem ścigania w związku z tym dobór kadr odbywa się na zasadzie BMW - Bierny, Mierny, ale Wierny. I to dokładnie odbywa się dziś. To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. To się tworzą identyczne klany i powiązania. A naiwni widzą w tym jakąkolwiek zmianę. Jedyne co się zmieniło, to ryje przy korycie. I wszystko jest bardziej.
2016-06-21 08:22:40
Jarun
Dopowiem i odpowiem. Od 1989r. minęło 27 lat. Młodzi prokuratorzy i sędziowie wówczas zatrudnieni, teraz byliby w wieku 53+ (53-58 lat)czyli "stare wygi". Mielibyśmy kadrę nie uwikłaną i nie powiązaną z UB-kami i stalinowskimi sędziami. Wolę młodego, niedoświadczonego prokuratora i sędziego, który będzie sprawdzał w książce czy postępuje zgodnie z prawem, niż uwikłanego w stare układy prokuratora czy sędziego. (Patrz film: "Układ zamknięty") .A tak mamy "rodziny" i "klany" nie do ruszenia, dziedziczące stanowiska.
2016-06-20 23:13:46
Kończyć z tą komuną!
Obiema rękoma podpisuję się pod zamierzeniami Ziobry. Najwyższy czas osuszyć to bagienko. To jeden z elementów skutecznej dekomunizacji.
2016-06-20 22:57:29
@witz
Ja też chciałem nie wierzyć, że są ludzie, którzy taką papkę produkują i jeszcze bardziej wątpiłem, by ktoś to łykał. Niestety, niezależnie od metody, analiza pokazuje, że jest ich niemało, mają się dobrze i co gorsza nie mają najmniejszych wątpliwości. Nigdy.
2016-06-20 18:57:35
Witz
Nie wydaje mi się, żeby ten człowiek (Ławrynowicz) pisał to na poważnie. W ogóle to nie jest możliwe, żeby ktokolwiek rozsądny, w miarę wykształcony, w ten sposób rozumował. Szkoda, że redakcja nie opatruje cyklu jego wywodów tytułem "Kącik humoru", bo może się zdarzyć, że ktoś się tego nie domyśli.
2016-06-20 17:31:10
@Pomysłowy Jarunomir...
... wywaliłby wszystkich urodzonych za PRLu z policji, prokuratury, sądów, redakcji, urzędów. A wolne miejsca obsadził... kim? Swoimi? Bez doświadczenia? Czyli mierny ale wierny. I tak oto koło historia zatoczyłaby koło. Szybkie i "sprawiedliwe" wyroki dyspozycyjnych komisarzy ludowych i egzekucje na rynku przy skowycie tłumów.
2016-06-20 17:19:20
Jarun
To jest pokłosie Okrągłego Stołu. Dogadali się, że "nie ruszamy waszych" czyli post-ubeckich prokuratorów i sędziów. Nomenklatura zachowała więc swoje stanowiska i wpływy i nie rozliczono żyjących jeszcze oprawców. Nie było i nie ma chęci oczyszczenia i naprawy polskiego sądownictwa.
2016-06-20 16:20:39
bbw
Badania i ich wyniki nie są chyba wiarygodne.Zazwyczaj 95 procent Polaków zle ocenia wszystko -oprócz siebie, swoich dzieci i ew.wnukow.
2016-06-20 12:09:43
Niech SzPan Red. nie pisze o logice
Niech SzPan Red. nie pisze o logice, skoro nie potrafi Pan dostrzec natury rzeczy. Po pierwsze skok na TK został zrealizowany w tym czasie i na sposób urągający konstytucji w jednym celu. Nowa władza zakłada, że będzie rządzić tak badziewnie, że bez wsparcia ze wszystkich stron (administracja, sądownictwo, aparat propagandy, kościół) nie utrzyma władzy. Dlatego MUSI przejąć jak najwięcej i MUSI podtrzymywać mit smoleński. Dalej - 70% Polaków źle ocenia sądy - fakt. Ale z tego faktu, nie wolno wywodzić, że dodanie ręcznego sterowania oraz redagowania wyroków w zaciszu gabinetów na Nowogrodzkiej spowoduje zmniejszenie tego odsetka. Może się okazać wręcz odwrotnie.
2016-06-20 10:58:40

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Janusz Ławrynowicz

Janusz Ławrynowicz, dziennikarz i publicysta "Kuriera Szczecińskiego". Autor bloga patrzy na rzeczywistość "pod prąd" i nie poddaje się poprawności politycznej. Komentuje wynaturzenia w polityce i gospodarce. 

Ostatnie wpisy

Archiwum