Piątek 28 stycznia 2022r. 
REKLAMA

W osaczeniu

Gdy państwo przez lata potulne, wasalne wobec mocarstw zaczyna akcentować swe interesy, napotyka bariery niechęci sąsiadów. To normalne. Natomiast przewidujący wódz stara się nie spiętrzać konfliktów, rozciągnąć je w czasie. Sto lat temu mieliśmy kilku dobrych strategów. Pech chciał, że żaden z nich II wojny nie doczekał.

Od dwóch lat, gdy Polacy przemeblowują własny dom, narasta destrukcyjna presja zagranicy i jej dywersyjnej ekspozytury – opozycji totalnej. Ledwie udało nam się odeprzeć przymusową relokację imigrantów, a już Brukselska Wyrocznia Poprawności uczepiła się naszych zmian w sądownictwie. Kiedy zaś – wzorem licznych państw z Izraelem na czele – w naszej ustawie o IPN dodaliśmy sankcje za przypisywanie Polsce kolaboracji z Hitlerem, uczestnictwa w zagładzie Żydów – niespodzianie zaatakowała nas wielka koalicja z Izraelem i Ameryką oraz Rosją. Atak był tym dotkliwszy, że od ponad roku nowelizację szykowano w kontakcie z Izraelem właśnie. Do niechętnych rządowi RP dołączyła hołubiona i wspomagana Ukraina, oburzona polskim zakazem krzewienia banderyzmu.

Wprawdzie nasi krytycy zbrojną interwencją, sankcjami ani blokadą nie straszą, ale w dalszym tle wisi dziwna, sprzeczna z prawem międzynarodowym uchwała senatu USA mówiąca o „restytucji bezspadkowego mienia ofiar Holokaustu” debatowana akurat w Izbie Reprezentantów Kongresu USA, a wychodząca naprzeciw żądaniom środowisk żydowskich… Te zaś od ponad 20 lat domagają się od Polski – dla organizacji żydowskich – gigantycznego odszkodowania za mienie zmarłych bezpotomnie ofiar Holokaustu. Tymczasem prawo rzymskie głosi, że nieruchomość bez spadkobierców przejmuje państwo. Aby tę odwieczną zasadę ominąć, trwa kampania oszczerstw oskarżających Polskę o kolaborację z Hitlerem w dziele zagłady.

Podpisana przez prezydenta ustawa przeciw oszczercom – na razie przezornie odesłana do Trybunału Konstytucyjnego – czeka na osąd. Niestety, w relacjach międzynarodowych – czego dowodzi najnowsza historia – prawda często musi ustąpić przed siłą.

Sytuacja przypomina w mikroskali Polskę z czasów Potopu, osaczoną przez Szwedów, Moskwę, Kozaków Chmielnickiego, Prusy sprzymierzone z Brandenburgią i okrutnego księcia Siedmiogrodu Rakoczego. Z całą tą nawałą Rzeczpospolita musiała zmagać się równocześnie. Wtedy się jakoś udało dzięki Czarnieckim, Kmicicom, no i wsparciu Niebios.

Dziś tak dramatycznie nie jest. Nasz rząd, zwłaszcza dyplomacja, mają jednak niemałe zadanie. Trzymajmy też kciuki za polski dywizjon myśliwski na Bliskim Wschodzie, by nie został wplątany w poważny konflikt. Zwłaszcza że Izrael nagle zaatakował sztab wojsk irańskich w Syrii.

W tym osaczeniu niezwykle spokojne i racjonalne wsparcie przyszło ze strony… Niemiec. Może to znak, że rysuje się szansa na sensowne ułożenie spraw w Unii.

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

@ @@rada&do @rada
2021-11-03 23:08:36
Rząd forsuje polexit? W którym miejscu? A miłość do UE Polakom szybko przejdzie jak za 2..3 lata benzyna będzie po 9zł za litr (bo trzeba chronić klimat) i jak dzieciakom będą z nosa sople zwisać gdy będą przy ogarku lekcje odrabiać... Już niedługo zapłaczecie lemingi - przypominam też już w 2027 roku Polska stanie się płatnikiem netto (bo teraz doi się ją nieoficjalnie np VW w ciągu 5 lat zapłacił w Polsce 0.5 mln zł CIT jednocześnie otrzymał prawie miliard zł pomocy z naszych podatków)
Dumny
2021-11-03 14:01:17
Chyba się Szanowny Pan Redaktor pomylił. Polacy (prawdziwi) przebudowują, a raczej odbudowują z ruin swój dom nie od dwóch lat, a od 25 X 2015 r. To wówczas naród wybrał i powierzył rządy Naczelnikowi Państwa, Zbawcy Narodu, Panu prof. Jarosławowi Kaczyńskiemu. Szkoda tylko, że Pan Naczelnik Państwa był zbyt łaskawy i od razu nie zlikwidował dywersyjnej ekspozytury zagranicy – opozycji totalnej. Gdyby wtedy tak zrobił, dzisiaj bylibyśmy już w zupełnie innym miejscu.
do @rada
2021-11-03 12:06:50
90% Polaków jest za pozostaniem Polski w UE i przeciwko forsowanemu przez rząd polexitowi. To raczej Ty poszukaj sobie nowej ojczyzny jak ta ci się nie podoba.
@@rada
2021-11-03 11:22:36
Polska jest częścią Unii Europejskiej. Jeżeli Ci się nie podoba to wypad na Białoruś.
@rada
2021-11-03 09:16:09
Prościej będzie jeśli ci którym nie podoba się niepodległa i suwerenna Polska po prostu ją opuszcza i zrezygnują z obywatelstwa. Jest was ok 30% więc... Trudno, dużo szczęścia w nowej ojczyźnie.
rada
2021-11-03 08:52:27
Jak panu redaktorowi nie podoba się w Unii Europejskiej to zawsze może ją opuścić. Nikt na siłę nie trzyma. Białoruś czy Rosja oczekują.
@już czas
2021-11-02 20:40:40
już czas żebyś zredukował swój ślad węglowy do zera...
już czas
2021-11-02 13:35:54
Szczecin powinien odłączyć się od kołtuńskiej Polski.
A tymczasem
2021-11-02 11:51:10
minister Gliński informuje cichaczem że Polska przyjęła negującą fakty i skrajnie szowinistyczną "definicję antysemityzmu IHRA" która de facto penalizuje wolność wypowiedzi, wolność ekspresji artystycznej i wolność badań naukowych. Od teraz za stwierdzenie faktów Polakom grozić będzie wiezienie... Ostrzegałem przed antypolonizmem PiS wiele lat temu... Niszczenie Polski trwa w najlepsze - wypiera się prawdę historyczną czymś czego nigdy nie było - za chwilę okaże się że Polacy nie są u siebie...
TŻ.
2018-02-27 14:14:30
Wszystko zmierza do finału, którym będzie rozbiór Polski między Niemcy, Rosję i Ukrainę, z pozostawieniem bufora między Niemcami a Rosją - jakiegoś polskiego nibypanstewka.
Jarun
2018-02-22 14:45:42
Jeżeli polski rząd i parlament przygotowuje ustawę (IPN) konsultując to z Żydami i Izraelem -to Żydzi słusznie maja zastrzeżenie, że taka ustawa IM sie nie podoba. Po co było pyta!?Żadne państwo nie konsultuje się z drugim państwem w sprawie ustawy, która jest wewnętrzną sprawą tego kraju, w tym wypadku Polski. Sami sobie napytaliśmy biedy. Sami ich zaprosiliśmy do rozmów - a potem oburzamy się, że oni (Żydzi) mówią nie po naszej myśli. Czy Izrael i USA konsultują jakąś ustawę z Polską ?
PiSzcząca bida
2018-02-21 23:21:29
@ List do Kościoła - święta (!) racja: trzeba się zbiorowo modlić o zdrowie psychiczne rządzących Polską oraz zaczadzonych przez ich chorą ideologię apologetów.
List do Kościoła
2018-02-20 23:23:36
Pod Lepanto różaniec pokonał saracenów - a co pokona antypolonizm? Platforma Obywatelska? Aleksander Kwaśniewski? Palikot? Miller? Trzeba się zbiorowo modlić by przegnać zło od nas, zło czyli szatana; tylko wspólna modlitwa może uratować przed Szatanem; Szatan chce zniszczyć spokojnych ludzi, dlatego trzeba czuwać i się modlić, to szatan ustąpi "2.26 A zwycięzcy i temu, co czynów mych strzeże do końca, dam władzę nad poganami, 27 a rózgą żelazną będzie ich pasł: jak naczynie gliniane będą rozbici - 28 jak i Ja to wziąłem od mojego Ojca - i dam mu gwiazdę poranną18. 29 Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. " Apokalipsa
Dynia
2018-02-20 10:49:57
Panie Kovalski, z Mącznej uciekłeś?
Kovalski
2018-02-19 13:14:02
wkrotce dowiemy sie czy stanowisko głownodowodzacego wojskiem polskim jest dla tchorza czy dla dla bohatera. bo widac po co była wojna by Macierewicz był pozbawiony wpływu. Nie trzeba zmiany konstytucji.Zamiast ewakuowac polska ambasade o polepszeniu stosunkow z izraelem wypowiadaja sie dzieciaki,kobiety po spotkaniu z kosmetyczka i lokalne baby-jagi.wojna domowa wisi w powietrzu,zmiana rzadu jest omal pewna,Ukraina juz ma nowe słupki graniczne Rosja czeka na wyjazd wojska amerykanskiego zeby zajac przesmyk suwalski a Szczecin juz nazywany jest Sttettin.komendant policji powiedział po moim trupie nie dam nikomu pozwolenia na bron.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500