Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Ukraińska ustawa na pruską modłę

We wrześniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę oświatową ustanawiającą, że jedynym językiem wykładowym w całym szkolnictwie kraju jest ukraiński. Nowy akt znosi więc możliwość nauczania w szkołach mniejszości narodowych w ich ojczystych językach.

O podjętej jeszcze w grudniu ubiegłego roku przez ukraiński parlament tak radykalnej ustawie alarmowały rząd polski środowiska kresowe, apelując o jej powstrzymanie w drodze dyplomatycznej. Bez skutku.

Krótko mówiąc, my wspomagamy Ukrainę w jej trudnej walce o przetrwanie (że o bez mała dwumilionowej emigracji ukraińskiej w naszym kraju nie wspomnę), a oni w zamian, nie dość że stawiają pomniki oprawcom Polaków, to na dodatek idą w ślady pruskich zaborców.

Przeciw nowej ustawie ostro zaprotestowały Węgry, zaskarżając dyskryminującą mniejszości prawo w ONZ oraz OBWE, a dołączyły do nich Rumunia, Grecja i Bułgaria. Warto przypomnieć, że tereny Ukrainy zamieszkuje 409 tys. Rumunów, 156 tys. Węgrów, 150 tys. Bułgarów, 77 tys. Greków, że o wielomilionowej mniejszości rosyjskiej nie wspomnę. Natomiast prawdziwej liczby Polaków żyjących dziś na Ukrainie nie znamy. Wedle spisu z 2001 roku było ich 144 tysiące, choć inne dane określają ich liczbę na 900 tys., a nawet 2 miliony i więcej.

W czasach ZSRR wszystkie grupy narodowościowe uzyskały prawo do prowadzenia szkól z własnym językiem nauczania. W niepodległej Ukrainie, która uznała ludobójców z OUN-UPA za narodowych bohaterów, właśnie je tracą. Należało zatem oczekiwać, że protest polskiego rządu przeciw ograniczeniom w nauce ojczystego języka w kraju sąsiada będzie co najmniej równie mocny jak węgierski…

Zadziwia więc cisza panująca w polskim MSZ, w Ministerstwie Edukacji i Pałacu Prezydenckim. Wszak niedawno jeszcze nasz prezydent uraczył Polonię amerykańską pięknymi deklaracjami, jak to zamierza dbać o rozwijanie więzi z rodakami na obczyźnie… Widać, w Ameryce o te więzi dbać łatwo, natomiast znacznie trudniej za sąsiedzką miedzą w podobno zaprzyjaźnionej i sojuszniczej Ukrainie. Niedawno jeszcze nasi rządzący starali się wpłynąć na politykę władz na Litwie, gdzie uczniom polskich szkół średnich odebrano prawo do zdawania matury po polsku. To dobrze, że z maleńką Litwą rozmawialiśmy dyskretnie, nie podkreślając… przewagi wzrostu. Szkoda, że nieskutecznie.

Władze Ukrainy wiedzą więc, że USA – prawdziwy gwarant naszego bezpieczeństwa – po prostu oczekują od Polaków wspierania Kijowa w obliczu rosyjskiego zagrożenia i wyciszania wzajemnych sporów. Na forum światowym tylko Amerykanie pochwalili oświatową ustawę Poroszenki, bo wymierzona jest przeciw rosyjskiej mniejszości… Taka krótkowzroczność bywa samobójcza. Niedostrzeganie zła, zagłaskiwanie bestii szowinizmu nie wróży nic dobrego. Przypomnę, że pretekstem do zbrojnej secesji Donbasu była pierwsza ustawa majdanowego parlamentu – ustanowienie ukraińskiego jedynym urzędowym językiem kraju, zresztą wkrótce potem wycofana. W państwie, w którym co najmniej połowę obywateli stanowią mniejszości narodowe (niemal 30 proc. to Rosjanie) lansowanie radykalnego nacjonalizmu to recepta na katastrofę.

Skoro zatem w imię sojuszu zagrożonych przez Rosję rezygnujemy z dbania o naszych rodaków na Ukrainie, którym coraz trudniej będzie wytrwać w polskości, to przynajmniej dajmy każdemu z nich szansę na osiedlenie się w Polsce.

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

dodatek
2017-10-13 11:19:40
...a politycy to ku*wy.
Jarun
2017-10-13 10:54:17
PiS realizuje amerykańska politykę przeciwko Rosji. Straszono Polaków, że manewry Zapad skończą się agresją. PiS (Maciarewicz) wychodzi z założenia, że należy straszyć Rosją i histerią reagować na każde jej poczynanie. Zresztą prezes znany jest z rusofobii, a Antoni nieutulony z żalu po odejściu miśka -szaleje. Ukraina jest w konflikcie z Rosją, więc pisiorki posłusznie przymykają oko na odradzającą się UPA na Ukrainie. Prezes jest fałszywy i cyniczny. Już nie ma mowy o smoleńskim zamachu no i UPA ...jakoś tak, no więc my,... oczywiście. Polityka to prostytutka.
henio
2017-10-13 10:07:35
obserwator wystawia ocenki , tak jakby był nauczycielem , tylko czyim . Upaincom nie należy ufać, a ustawa oświatowa to już skandal. Dlaczego Polska nie przyłączyła sie do protestu węgierskiego, tylko stula uszy.
obserwator
2017-10-12 09:57:07
Anto -są to przemyślenia na poziomie 4 klasy szkoły podstawowej.
Anto
2017-10-11 23:33:24
może i Ukraińcy potrzebni gospodarce, lecz to na krótko i nie będą się integrować, może będą mówić po polsku ale z integracją będą problemy, jak w 1939 szli na wojne w mundurach Wojska Polskiego a w 1943 to i byli w UPA,...niestety trzymanie się za amerykańskiego dolara przez PIS czy PO to jest ryzyko - niestety trzeba prawdę walić i politykę swoją egzekwować - tylko jak to możliwe skoro niby niezależne władze RP pochodzą z Solidarności finansowanej w czasach PRL przez rząd USA, jak niezależność Polski to taka i polityka, prawda jest że wprowadzenie języka ukraińskiego nie jest w interesie Polski, bo graniczyć z niestabilnym sąsiadem to ryzyko a jeszcze większe z niestabilnym i wrogim i posiadającym atom - to jest nie Rosja a Ukraina, Ukraina ma atom, jest wroga Polsce i niestabilna? gdzie tu interes? czyżby za dużo było broni w magazynach w Europie? potrzeba opróżnić magazyny broni? o co tu chodzi? "prawda was wyzwoli"
Rada pradziada-małolata
2017-10-11 20:55:10
Czas mi pójść do seksuologa. Wali w dekiel.
smys
2017-10-11 20:20:59
Jak przesadzę z narkotykami piszę sam ze sobą. Nie zwracajcie na mnie większej uwagi, jestem tylko niegroźnym przygłupem.
smys
2017-10-11 18:44:43
Nie podszywaj się, bo mówisz o swym ojcu, wredny wyskrobku. A rzeczywiście o jeden raz za dużo(...) i wylazło takie coś, jak dynia-obserwator, internetowy bękart.
smys
2017-10-11 17:45:03
Jestem nerwowy bo mi nie staje. Obojętnie jaka płeć. Null, nic nicziewo. Rozumiecie teraz tłuki?
smys
2017-10-11 12:40:32
Odnośnie mnie i mego ego to co napisałeś to szczera prawda. A ty po jakiego heja zabierasz głos w dyskusji kmiocie? Wpisujesz jeden z drugim gamoniem po zdaniu i cieszycie się jak półdurki. Nie obrażam tylko mówię wam, że takie bzdety (bzdurki-dla córki) to możesz dzieciom w przedszkolu opowiadać.
Dynia83
2017-10-11 11:17:04
"Smys" obraża innych a argumentacja typu - ja jestem mądry reszta to kmioty co oni mogą wiedzieć to jest dopiero wysoki poziom. Bez odbioru, żyj dalej w swoim świecie.
smys
2017-10-11 09:18:19
"obserwator", "ja", dynia" -po co się odzywacie, jak jesteście typowymi głupolami z internetu ? Macie przymus wypisywania głupot ? Nie odzywajcie się matołki.
ja
2017-10-10 22:47:48
a teraz jest postkomuna na ukrainie czyli zsrrII wiec porządki bezwzględnie odwrócone.
Oberwator
2017-10-10 20:37:51
Smys jesteś z rodziny autora czy darzysz go uczuciem jak w greckiej tragedii?
smys
2017-10-10 17:25:48
Dynia ty jesteś taki tępy, czy drażnisz się ze mną ? Jak ci podadzą, że w Polsce jest 100 kosmitów, to też uwierzysz ? Te dane to yeti, każdy słyszał ale nikt nie widział wyliczeń! Gdyby nie obywatele Ukrainy, to też miałby kto zbierać. Jakoś do tej pory zbierano bez Ukraińców, więc daruj sobie te przemyślenia chłopka-roztropka.
Dynia83
2017-10-10 13:38:31
do "smys" właśnie dlatego, ze dużo wiem to dzielę się własnym zdaniem Zaprzeczysz,że załogi Animex i Drobimex to 3/4 Ukraińcy, zaprzeczysz, że gdyby nie Ukraińcy nie miał by kto zbierać upraw z polskich pól i sadów itd. Liczbę obywateli Ukrainy przebywających w Polsce szacuję się na ok 1 mln osób te dane są powszechnie znane i podawane w mediach
smys
2017-10-10 13:02:47
Dlaczego dynia piszesz o sprawach, o których mało wiesz, bo ci się tak zdaje, więc według ciebie tak jest. Nie wysilaj się i nie wymądrzaj się. Obywateli Ukrainy w Polsce jest ok. 150 tys. Proszę udowodnić, że jest ich więcej. Poza tym, zarobione w Polsce pieniądze obywatele Ukrainy starają się zaoszczędzić, to normalne, więc nie napędzają polskiego handlu.
Dynia83
2017-10-10 12:40:54
Niewiele mnie obchodzi polityka władz Ukrainy, głęboko mam kwestię historyczne i narodowe. W wypowiedzi odniosłem się do naszego rzekomego wspomagania państwa ukraińskiego poprzez przyjmowanie emigrantów zarobkowych. Jeszcze raz napiszę oni są nam o wiele bardziej potrzebni jak wielu się wydaję. Ilość zakładów pracy, firm wykonawczych zależnych od pracowników ze wschodu jest olbrzymia. Największymi zakładami typowo wytwórczymi / przetwórczymi w Szczecinie są zakłady Drobimex i Animex (dawny Agryf ) tam 3/4 załogi to Ukraińcy. Jakby miała bez nich funkcjonować branża turystyczna i budowlana. Kto by zbierał jabłka itp. w sadach. PS. na Ukrainie już nie ma Polaków ( może zostali emeryci )Wszyscy młodzi mający jakikolwiek nawet minimalny i naciągany związek z Polską wystąpili o karty Polaka i już są w ojczyźnie przodków.
smys
2017-10-10 10:15:32
Rada a ty cymbale weź się za robotę bo z nudów ci odbija. Znalazł się ekspert "wujek dobra rada". Swemu tatusiowi możesz udzielać takie rady. Dynia83-długo myślałeś? Nie myślałeś?! Pan redaktor trafnie ukazał politykę władz Ukrainy, a w zasadzie Małorusi.
Dynia83
2017-10-10 08:51:39
"Krótko mówiąc, my wspomagamy Ukrainę w jej trudnej walce o przetrwanie (że o bez mała dwumilionowej emigracji ukraińskiej w naszym kraju nie wspomnę)," - to jest kłamstwo, my ich wspomagamy? Bardziej oni nas. Ukraińcy są naszej gospodarce bardzo potrzebni ( NIEZBĘDNI !!) zaprzeczanie temu faktowi to bzdura
Rada pradziada
2017-10-09 21:35:37
Facet zmień kobietę bo jesteś ciągle niezadowolony. Zobaczysz, że to pomoże, nawet jak tylko podtykasz.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ