poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > Turniej sondaży

Turniej sondaży

Wywietleń: 2191

Obyś żył w ciekawych czasach - brzmi starochińska klątwa. No i nie da się ukryć - ciekawe czasy mamy. Spokój i cisza to zastój, martwienie, zanik życia. Konflikt to ruch, wybuch energii, dążenia ku czemuś... 
Gdyby nie toczący się w Polsce spór o Trybunał Konstytucyjny - opozycja, czyli zjednoczone siły stronnictwa zagranicy, znalazłaby inny powód lub pretekst. Cel bowiem protestów ukryty za dramatycznym żądaniem demokracji najtrafniej określiła reżyserka Agnieszka Holland: „nam chodzi o to, żeby było jak było".
Jazgot „kodziarzy" zaczyna zagłuszać logiczny wywód prawników wspierających rząd i prezydenta. 
Cóż z tego, że Trybunał zlekceważył konstytucję nakazującą działanie w myśl ustawy, skoro wiele tysięcy sierot po byłym rządzie hałaśliwie go wspiera, a cały zachodni świat z Komisją Wenecką na czele staje za nimi murem... Ino prawdziwy lud jakoś emocji nie wyraża. Na razie.
Jakby dla poparcia „kodziarzy" w dzienniku „Rzeczpospolita" pojawił się sondaż IBRIS, z którego wynika, że aż 74 proc. społeczeństwa chce opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podjętego w niekonstytucyjnym składzie i trybie! 
Czyżby więc prosty lud, a więc część wyborców obecnej władzy, zmęczony osaczającym media konfliktem, zaczynał skłaniać się w stronę „obrońców Trybunału"?
Czyżby po ćwierćwieczu III RP naród pogodził się z praktyką, że wyroki sądów służą możnym, nie sprawiedliwości? Uznał, że za trybunałem stoją takie siły i pieniądze, że opór przeciw nim nie ma sensu? 
Czy rzeczywiście większość Polaków tak rozumuje? Czyż nie wiedzą, że publikacja nie tylko akceptowałaby bezprawie, ale przede wszystkim oznaczałaby rezygnację ze wszystkich już uchwalonych, a także zaplanowanych przez PiS reform - z całego programu, na który głosowała większość wyborców? Odrzucenie - pod presją ulicy - nie tylko ustawy 500+ i reformy prokuratury, ale także przywrócenia wieku emerytalnego, obniżki podatków, a przede wszystkim wielkiego rozwojowego projektu wicepremiera Morawieckiego. 
Zgoła co innego mówi sondaż poparcia dla partii politycznych. Wraz z zaostrzeniem się konfliktu, wbrew obawom ugodowców, poparcie dla partii rządzącej zamiast maleć, wyraźnie rośnie.
Ciekawe gdzie IBRIS znalazło respondentów. Chyba jednak wśród manifestantów KOD. 
Trwa właśnie w internecie zbieranie podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie definitywnego zażegnania konfliktu - likwidacji przedmiotu sporu, czyli Trybunału Konstytucyjnego. Pomysł genialnie prosty i odpowiadający na dramatyczne wołanie o demokrację. Wszak referendum, jako akt demokracji bezpośredniej, ma moc zmiany konstytucji. To jednak co proste wymaga trudu oraz oczywiście pieniędzy. Na razie trwa turniej sondaży.

Janusz Ławrynowicz

Komentarze

@Leon 69
..... Co do jazgotu "Kodziarzy" to niech sobie szanowny Pan przypomni "jazgot" pod krzyżem przy pałacu prezydenckim tam to co było? .....Leon, czy możesz wskazać różnicę miedzy tymi w moherowych beretach z krucyfiksami pod pałacem,a tymi w futrach/lisach z tęczowymi szturmówkami ? Niestety to jest jeden i ten sam gatunek , ba niemal to te same osoby. Jedni i drudzy wręcz zawodowo chadzają na tego typu spędy aby tak zwyczajnie drzeć ryja. Dla rozluźnienia atmosfery,po sieci już krąży taki dowcip. W domu, nad babcią stoi roztrzęsiony dziadek , i wrzeszczy-Zapamiętaj stara cholero, pod pałac idziesz w moherze z krucyfiksem w łapie , na manifę zakodowanych przywdziewasz peliskę i do łapy bierzesz tęczową szturmówkę ! I nie myl jednego z drugim .....BO CI NIE ZAPŁACĄ !
2016-03-25 10:31:04
Leon 69
Szanowny Panie Ławrynowicz jak widać "dobra zmiana" zaczadziła Pana do reszty gdyż tak jak Pan wie Trybunał Konstytucyjny składa się z fachowców a nie prawników od wszystkiego tylko nie konstytucji takimi to "fachowcami" podpierał się pan Ziobro tłumacząc zawile dlaczego według niego- czytaj prezesa jest to klub starszych panów przy herbatce. Została złamana konstytucja i Pan tego nie zmieni za to grozi TRYBUNAŁ STANU dla premiera i prezydenta mam nadzieję że znajdą się przed jego obliczem prędzej lub później, żałuję że ten który sieje ten cały zamęt "pan z tylnego siedzenia" jak zwykle nie poniesie żadnej kary czy nie wydaje się Panu dziwne, straszne i śmieszne że jakiś prezes partii w wywiadzie mówi bezczelnie i ostro że premier nie może publikować wyroku? czy to jest normalne? może Pan chociaż raz spojrzeć na to co się wyprawia z dystansu a nie wisielczego prawicowego zacietrzewienia? Co do jazgotu "Kodziarzy" to niech sobie szanowny Pan przypomni "jazgot" pod krzyżem przy pałacu prezydenckim tam to co było? cisza i modlitwa? obrażające buczenie "patryjotów" w czasie uroczystości państwowych z udziałem Prezydenta Komorowskiego to było w porządku? czy wtedy legitymowano i zastraszano ich tak jak uczyniono z ludźmi którym nie podobało się że na otwarciu sali pamięci Generała Andersa jego córka z pisowskim działaczami zrobiła sobie wyborczy show? to jest w porządku?. Obraża Pan ludzi myślących samodzielnie i bez zadęcia prawicowego kto Panu dał do tego prawo? pan prezes? jest pan dziennikarzem czy politykiem, chyba się Panu miejsca mylą
2016-03-25 09:41:29
Maniek
Ciszej tam szKODniki !
2016-03-23 07:45:01
Sens
Czy gazeta regionalna powinna włazić w d... jednej partii
2016-03-22 21:29:30
Gość
Jeżeli dziennikarz obraża ludzi (jazgot kodziarzy)), którzy też byli czytelnikami tej gazety, przyczynia się do jej upadku.
2016-03-22 19:49:57
Reżim musi upaść
PiS jest największym złem jakie mogło się przytrafić naszej Polsce.
2016-03-22 09:47:52
MM
Tak naprawdę to każdej nowo wybranej ekipie rządzącej zależy tylko na oderwaniu od władzy poprzedników i umieszczeniu przy korycie "swoich". Uważam, że w sprawie TK winne są obydwa rządy: poprzedni i obecny. Obywatele, CZYLI MY WSZYSCY, przekabaceni propagandą jednej lub drugiej strony, są tylko narzędziem w dorwaniu się do koryta. Smutno mi, że dziennikarze, którzy powinni jedynie bezstronnie opisywać to, co się dzieje, biorą czynny udział we wzajemnym "obrzucaniu się błotem".
2016-03-22 09:11:42
Jarun
Odciąć szKODników od źródła finansowania i zgaśnie jazgot. A to, że wyłażą ze skóry i wymyślają zagrożenia...no, gdy się przegrało wybory a rządzić się chce, oj chce - to trzeba jątrzyć, podsycać i stwarzać wrażenie katastrofy. Przy okazji można się zareklamować jak u Gesslerowej.
2016-03-21 15:33:01
Jacek
Dlaczego redaktorze kłamiesz i zapominasz,że jesteś dziennikarzem, a nie rzecznikiem skrajnej prawicy? ad vocem 1.Jazgot „kodziarzy" - tak nazywa Pan spokojne marsze i wiece opozycji... 2.Trybunał zlekceważył konstytucję nakazującą działanie w myśl ustawy - faktem jest to,ze najpierw JK i PiS ZŁAMALI KONSTYTUCJĘ! Ustawa podlega Konstytucji, nie odwrotnie... 3.opozycja, czyli zjednoczone siły stronnictwa zagranicy - brak faktów... 4.prawdziwy lud jakoś emocji nie wyraża - co to jest prawdziwy lud!? Te 19% społeczeństwa za PIS-em? 5.Czyżby po ćwierćwieczu III RP naród pogodził się z praktyką, że wyroki sądów służą możnym, nie sprawiedliwości? Uznał, że za trybunałem stoją takie siły i pieniądze, że opór przeciw nim nie ma sensu? - TO JAWNA OBRAZA WŁADZY SĄDOWNICZEJ bez dowodów... 6.orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podjętego w niekonstytucyjnym składzie i trybie! - ilu prawników ma odmienne zdanie!!! 7.publikacja nie tylko akceptowałaby bezprawie... - O bezprawiu może zamilczmy, dzieje się na naszych oczach... A całość tekstu przypomina partyjne nagonki sprzed 1989 r.... Polak, Europejczyk, katolik, nauczyciel, b.członek Solidarności od 1980, b. działacz NZS USz, zwolennik demokratycznego państwa prawnego
2016-03-21 13:27:20
Jarun
Tak naprawdę uważam, że ludzi mało obchodzi spór o Trybunał Konstytucyjny, spór prawniczy o ilość stanowisk. Dla obywatela, co za różnica - ilu będzie sędziów: 12, 15, 17 -tylko, że im mniej tym taniej. Jeden sędzia zarabia 25 tys.zł miesięcznie i pracuje dwa dni w tygodniu. Spór o ilość sędziów z PiS-u i opozycji PO jest prosty, każdy chce swoich jak najwięcej. Niemcom zależy na "wysadzeniu" ze stołka proamerykańskiego PiS-u i powrotu proniemieckiego PO.
2016-03-21 13:15:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Janusz Ławrynowicz

Janusz Ławrynowicz, dziennikarz i publicysta "Kuriera Szczecińskiego". Autor bloga patrzy na rzeczywistość "pod prąd" i nie poddaje się poprawności politycznej. Komentuje wynaturzenia w polityce i gospodarce. 

Ostatnie wpisy

Archiwum