Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rota brzmi w Katowicach

Data publikacji: 2024-05-13 10:13
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-16 09:10

 

Jeszcze nie umilkły okrzyki triumfu wrogów Polski po uchwaleniu przez Sejm podniesienia gwary śląskiej do rangi języka regionalnego (cóż, mając zdyscyplinowaną większość, można przegłosować wszystko), a już rząd przenosi obrady do Katowic. Co więcej, w tejże metropolii rusza Europejska Konferencja Gospodarcza, którą nawiedza sama namiestniczka UE, Ursula von der Leyen, przywożąc bukiet propozycji na następne unijne lata. Zadeklarowała: „chcę budować z Tuskiem koalicję na rzecz silnej Europy”. Śląskie łącza medialne łaskawie potraktowały figlarną obietnicę „zmniejszenia administracji”, ale gdy pani Ursula ze śmiertelną powagą zapewniła o „zachowaniu europejskich wartości”, nie wytrzymały, przerywając na pewien czas telewizyjną transmisję tej oracji… Chyba w myśl Kmicicowego zawołania „kończ waść, wstydu oszczędź”…

Nowością, a raczej synekurą, okazała się zapowiedź utworzenia kolejnego stanowiska w UE – komisarza do spraw obronności. Stwierdziła, że „silny rynek obronny jest niezbędny do obrony i ochrony Europy”, etc. Nie omieszkała dodać, że będzie konieczne zwiększenie wydatków.

Kolejny mówca, aktualny polski premier rozwinął wątek budowy żelaznej kopuły (system obrony przeciwrakietowej). Tym samym potwierdził nadchodzące wydatki rzędu 100 mld euro… Kiedy w kwietniu prezydent Duda skonstatował, że jest to „biznesowy projekt niemiecki, który pojawił się przed dwoma laty”. D. Tusk ripostował „Dla mnie jest nieistotne, kto ma jaki biznes w kwestiach zbrojeniowych czy obronnych. Dla mnie jest istotne, to kiedy Polska będzie bezpieczniejsza”.

Czy rzeczywiście? Zważywszy pragmatyzm sąsiada – jego historyczne wolty i alianse, czy można liczyć na bezpieczeństwo w tym biznesie? Poza tym, ze strony premiera padła deklaracja kontynuowania „zielonego ładu”, mocno akcentująca jego rzekome znaczenie dla Śląska, bez uwzględnienia gospodarczych konsekwencji, które już ujawniły swe ponure oblicze w różnych dziedzinach. Wreszcie padła konstatacja z „wyższej półki” – o priorytetach i  liderowaniu Polski w wolności i demokracji…

Najlepszym sprawdzianem teorii jest na ogół praktyka, a tej na pewno nie brak polskim rolnikom, testującym już kolejne „łady” i wartość obietnic władzy. Nasi farmerzy nie przegapili imprezy – stawili się zdesperowani przed konferencyjnym gmachem, by zrzutem obornika i przyniesioną trumną dać wyraz dezaprobaty wobec poczynań biurokratów i niszczących ograniczeń. Uświadomić elitom, że mleko nie jest produkowane w sklepie, a „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza”, jak głosił plakat. „To obrazuje, co może się z nami stać, jeśli będziemy nadal brnąć w pomysły polityków […] Ta trumna symbolizuje, że nasze rolnictwo umiera i musimy zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić” – powiedział Piotr Wyciślik, rolnik z Rudy Śląskiej.

Jak można było oczekiwać, rolnicza brać nie zaintonowała „Ody do radości”, ale sprawdzona w najskuteczniejszych bojach o polskość – Rotę Marii Konopnickiej. (W latach 20. ubiegłego wieku niewiele brakowało, aby ta monumentalna pieśń, nawiązująca klimatem do „Bogurodzicy”, stała się naszym oficjalnym hymnem państwowym). W obecnej kampanii, przed szczególnie ważnymi wyborami do Europarlamentu, polska wieś przypomina drzemiącej jeszcze części rodaków: „Polski my naród, polski lud, królewski szczep Piastowy”. ©℗

Janusz Ławrynowicz

Komentarze

@ @@@pisomatołek
2024-05-16 09:03:37
Muszę pochwalić. 10/10
@@@pisomatołek
2024-05-15 12:51:50
czyli wychodzi mi że sędzia którego karierę wspierało SLD i POPiS - no powiedz że się mylę... powtórzę za Cejrowskim: "wszyscy won". Twoim największym problemem jest zafiksowanie na PiS gdy ja uważam że tak PiS jak i PO odpowiadają za niszczenie państwa w takim samym stopniu z tym że nad PO i jej pociotkami rozpięty jest parasol sędziów, adwokatów, wolnych mendiów i reszty tego szemranego pokomunistycznego ścierwa...
@@pisomatołek
2024-05-14 15:59:12
jak chcesz być prawy i sprawiedliwy, to pisz prawdę. 27 listopada 2001 roku otrzymał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego akt powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego rejonowego w Ciechanowie 27 kwietnia 2006 roku prezydent Lech Kaczyński wręczył mu akt powołania do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Płocku 23 października 2012 roku Szmydt otrzymał nominację na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Michał
2024-05-14 10:59:28
Czytam Pana od wielu lat.Najpierw w wersji papierowej " Szczecińskie miejsca...",teraz tu.Dlaczego dożyłem czasów,w których pod tekstem mądrym,napisanym przez człowieka mądrego,znajduję komentarze zidiociałych hejterów "uśmiechniętej Polski" ?
@pisomatołek
2024-05-14 10:57:17
To musisz prezydenta Komorowskiego pytać - fuzjowy zdaje się powołał go do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...
JGF
2024-05-14 08:06:54
Matka-Polka czy raczej kobieta wyzwolona, która zostawiła męża, a później także dzieci? Miłośniczka młodszych mężczyzn czy ukryta lesbijka, która żyła w związku z młodszą o 20 lat Marią Dulębianką? Gorliwa katoliczka, a może bezlitosny wróg Kościoła? Czy Maria Konopnicka zasługuje na miano narodowej wieszczki? Czy patriotyczne wiersze pisała głównie dla pieniędzy i na zamówienie? Czy nie powinno się jej dzisiaj uważać raczej za idolkę lewicy, feministek i środowisk homoseksualnych?
pisomatołek
2024-05-14 06:38:59
a może kilka ciepłych zdań o panu Sz. w Białorusi
@haha
2024-05-13 20:31:21
Dziwne że się zgodziłeś na ruble - twoi idole biorą od Putina w Euro...
haha
2024-05-13 11:21:53
Putin lubi to. Przelew w rublach już idzie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500