Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Niezależności odkupić się nie da

Nasz elokwentny premier tryumfalnie ogłosił, że Unia Europejska – ta sama, która obcesowo wtrąca się w polski wymiar sprawiedliwości – gotowa jest przyznać Polsce jedną z najwyższych kwot w ramach „nowego planu Marshalla”, czyli Funduszu Odbudowy Europy po obecnym kryzysie. 63 mld euro z ogólnej kwoty 750 mld przewidzianych dla wszystkich 28 krajów UE to zaiste sporo. Nie jest to dotacja, ale granty oraz bankowa pożyczka, nisko oprocentowana, na dogodnych, rozłożonych na 30 lat(2028-58) warunkach spłaty…Według ostatnich propozycji KE owe spłaty mają być pokrywane z dodatkowych dochodów państw UE.

Forsę musielibyśmy pożyczyć i tak, ale na dużo surowszych zasadach. Oferta jest zatem dość nieoczekiwanym gestem pojednawczym Komisji Europejskiej, jeszcze niedawno tak surowej dla Polski…

Tu przypomina mi się niedawna opinia doświadczonego niemcoznawcy red. Gmyza, który z jednej strony zachęcał rodaków do naśladowania mądrego egoizmu zachodnich sąsiadów, z drugiej budził polską czujność strawestowanym cytatem z Eneidy: strzeżcie się Niemców (niosących dary)… Wszak nie jest tajemnicą, że to oni dzierżą ster Unii Europejskiej, dążąc do budowy superpaństwa. Hojność Brukseli (ergo Berlina) jasno tłumaczy dr Łukasz Kowalski z Uniwersytetu SWPS. Otóż po brexicie Polska, jako jedyny duży kraj Unii, który nie przyjął wspólnej waluty, a ponadto ma ambicje samodzielnego kształtowania własnego ustroju i polityki zagranicznej, staje się solą w oku Berlina. Tak jak do niedawna Brytania, utrudnia dalszą integrację, czyli federacje państw Unii, w zamyśle początek nowego supermocarstwa zdolnego konkurować z resztą świata…

Ł. Kowalski ujawnia, że Niemcy, po proteście Polaków przeciw masowej imigracji oraz polskiej „samowoli” w reformowaniu sądów, spodziewali się, że nasz kraj targany unijnymi sankcjami wkrótce zorganizuje referendum i (brytyjskim tropem) opuści wspólnotę… Ale dziś postanowili dać Polakom szansę. Zarzucili wędkę z przynętą… Jeśli porzucicie reformę sądów i przyjmiecie euro – dostaniecie wielki pakiet z funduszu odbudowy, a jeśli nie… tyko minimum. Bo w tym świecie nic nie jest za darmo.

Aż do tego momentu dr Kowalski pozostawał niezależnym specjalistą. Kiedy jednak status Polski po ewentualnym polexicie przyrównał do… Białorusi, zrozumiałem, że jest po prostu lobbystą…

Czy za dostatniejsze, wygodniejsze życie, jak w sąsiedzkich Niemczech, większość Polaków byłaby gotowa pogodzić się z rządami sterowanymi z Niemiec, ze stopniową eliminacją narodowej tradycji, chrześcijańskiej obyczajowości?

Taką wizją dostatku kuszą nas zachodni sąsiedzi i ich wpływowe lobby polityczne. Obecnie rządzący nie zawsze konsekwentnie, ale jednak bronią nas przed perspektywą rezygnacji z resztek polskiej odrębności. Historia nas uczy, że raz sprzedanej niezależności odkupić się już nie da. Czy tego jeszcze uczą w szkołach? ©℗

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

Racjonalista
2020-06-25 14:50:54
Żydzi i muzłumanie mają jeszcze bardziej pos... ideologię jak chrześcijanie
Racjonalista
2020-06-25 14:49:13
Przeżytkiem jest wiara w jakiegoś Jezusa, Maryję itp. Równie dobrze można wierzyć w w czerwonego kapturka albo że zbawi nas żółw ninja. Wszystko kwestia odpowiedniej propagandy. 
hgfd
2020-06-24 13:39:15
"Redaktor" Gmyz jako autorytet, o boszsz...
@Racjonalista
2020-06-24 10:28:34
Nieracjonalne uzasadnienie wątpliwego postulatu - co jest przeżytkiem z punktu widzenia XXI wieku w chrześcijańskiej obyczajowości? Swoją drogą jeśli chrześcijańska obyczajowość ma być przeżytkiem to co z obyczajowością np żydowską... ta twoim zdaniem to dopiero przeżytek w XXI wieku, koszerność która wymaga posiadania w skrajnym wypadku dwóch zmywarek do naczyń, że o innych obyczajach nie wspomnę, podobnie z obyczajowością muzułmańską... na ich tle chrześcijaństwo to skrajnie lewacka i niezwykle progresywna koncepcja obyczajowa... co gorsza samozwańczy racjonaliści nawet nie potrafią przedstawić alternatywy dla chrześcijaństwa (przypominam ze to najbardziej otwarta, tolerancyjna i progresywna koncepcja obyczajowa). Nie myliłbym katolicyzmu z chrześcijaństwem jako takim co ważniejsze Sekielscy przedstawili fragment rzeczywistości i akurat ten fragment co do zasady sprzeczny jest tak z obyczajowością chrześcijańską jak i z obyczajowością katolicką wywołując słusznie oburzenie katolików.
Racjonalista
2020-06-24 10:00:45
Chrześcijańska obyczajowość to przeżytek. Narzucanie takich bzdur w XXI wieku to śmiechu warta głupota. Sekielscy fajnie opowiedzieli o obyczajowości katolickiej, ja dziękuje za takie coś.
Redaktor - szkoda gadać
2020-06-23 14:26:48
Jezus Maria co za bzdury. Żyjemy w wolnym kraju, każdy może mieć opinię jak chcę ale to co Pan redaktor wypisuję to teorię spiskowe na poziomie antyszczepionkowców, płaskoziemców,itp. Czy najlepsza gazeta lokalna gazeta w Polsce może pozwolić sobie na coś takiego. Niech Pan redaktor założy bloga i tam wypisuję te brednie. Wstyd mi za Kurier.
@Krótko i na temat
2020-06-23 13:53:12
To głosuj. Wolna wola. Tylko nie dziw się potem, że wybierając złodziei zostałeś okradziony.
nic nowego
2020-06-23 07:12:54
Ten felieton to jak zwykle stek bredni.
Krótko i na temat
2020-06-23 06:39:44
Właśnie takie felietony zmuszają mnie na głosowanie na lewaka z PO. Mam już dość tych "patriotów" z Moskwy, niech już będzie okupacja brukselska byle tylko znów nie wracać do czasów kiedy tacy ludzie jak autor żyli jak pączki w maśle pijąc herbatkę z samowaru i śpiewając rosyjskie ballady.
Cotonieto
2020-06-23 00:25:59
My ciągle coś odkupujemy i ciągle rządzą nami podobni wyprzedawcy jawni i potajemni, ostatnio nie wpuszczają Polaków nawet do Auschwitz i byłoby to zrozumiałe, gdyby on był czynny ale to przecież Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego- żydów mordowano w Birkenau. Co ten obecny dyrektor nie naszego pochodzenia wyprawia- nie wpuszcza Polaków. A przecież Eichman, Mengele, Frank, Koch, Hoess, Gestapo-Miller (pochowany na Kirkucie w Berlinie) zapędzali tam Polaków siłą. I wszystko podobno dlatego że tam dobrze płacą.
Sowa
2020-06-22 15:52:27
Prawidłowa ocenia jest taka że dzieki tej pozyczce na fundusz rozwoju w wysokosci 750 mld zł Niemcy beda splacac reperacje wojenne pod znieczuleniem.Niechze a sie pan da troche lubiec.
@13:58:34
2020-06-22 15:38:37
Serio wierzysz w te bajki, że Unia daje? Zachód tak się dał zrobić na szaro, że dobrowolnie finansuje miliardami zapyziały Wschód? Oj naiwny! Tak masz myśleć, ale to tak nie działa! Zapoznaj się z prawdziwym kierunkiem przepływu pieniędzy: https://dorzeczy.pl/kraj/122698/rumunska-eurodeputowana-wiekszosc-pieniedzy-w-ue-plynie-ze-wschodu-na-zachod.html
do @ehh
2020-06-22 13:58:34
Nikt o zdrowym umyśle nie atakuje ustawicznie struktur, które finansują Polskę od wielu lat, no chyba że działa na zlecenie przeciwnika tych struktur.
@ehh
2020-06-22 12:50:03
Upomnienie się o własną odrębność, tradycję, obyczajowość to dla ciebie Moskwa? Nie wiem co oni wam w tym TVN serwują, ale korbę czyni to wielką.
ehh
2020-06-22 12:02:38
Redaktor J.Ł. wciąż na usługach Moskwy. Kurierze po co wciąż trzymacie tego człowieka?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ