sobota, 05 grudnia 2020r.

Nie zmienia się koni...

Z funkcji prezesa telewizji publicznej pod presją polityki ustąpił Jacek Kurski, człowiek, który wraz z inauguracją tzw. dobrej zmiany wręcz zrewolucjonizował nudną i monotonną TVP, czyniąc z niej sprawny i nowoczesny środek komunikacji i upowszechnienia programu rządu. Po przełomie 2015 szło bowiem o to, by plany nowej władzy – odwracające radykalnie politykę społeczną – prosto i zrozumiale podać zwykłym ludziom. A to właśnie, jeśli skupia się na realizacji celu, a nie jego krytyce, nosi nazwę propagandy!

Jacek Kurski – najbardziej pomysłowy i wyrazisty szef telewizji w III RP, był oczywiście krytykowany. Po części nie bez racji. Ja akurat nie lubię adresowanych do masowego widza programów rozrywkowych i zbyt emocjonalnego stylu relacjonowania sportu. Trudno jednak zaprzeczyć, że był to bardzo skuteczny wabik dla statystycznego rodaka złaknionego prostych atrakcji. Takich jak disco polo z Zenkiem Martyniukiem – od lat wykluczone z lansujących zachodni chłam stacji komercyjnych i nie tak dawnej kosmopolitycznej TVP. Popularności, okupionej schlebianiem mniej elitarnym gustom, towarzyszył jednak dobry, wyrazisty serwis informacyjny i często błyskotliwa publicystyka. TVP ostatniego czterolecia – osaczona przez komercyjne media zagraniczne – umiała żywo reagować na przeinaczenia, próby wywołania antyrządowych zamieszek. Urodzony dziennikarz stworzył medium, które z wielkim sercem i bardzo skutecznie wsparło zmianę – dobrą dla większości obywateli. Bez telewizji pod wprawną ręka J. Kurskiego czteroletni bój o sprawiedliwszy kształt państwa, poprawę losu najuboższych i lepszą pozycję Polski w świecie mógł się nie udać…

Kurski wprowadził do programu TVP mocne, zdecydowane wątki patriotyczne, przywołując w historycznych serialach epokę świetności królestwa Piastów i Jagiellonów, czas odzyskiwania niepodległości, przemilczane wątki II wojny światowej. I to wspaniałe wieczorne śpiewanie piosenek powstańczych 1 sierpnia.

Telewizja umocniła Polaków w dumie narodowej, cofając niejako zaplanowany przez globalistów proces mieszania kultur (Zygmunt Bauman), zaniku tradycji chrześcijańskiej, a więc rdzennie europejskiej kultury. Dlatego przeszkadza zwolennikom dynastycznych rządów „okrągłostołowych”, krzewicielom gender, aborcji i Stanów Zjednoczonych Europy.

Szef medium, powszechnie uznawanego za targowisko próżności, ma zwykle przerośnięte ego, lubi pochwały i zaszczyty, co razi ambitnych, ale mniej pomysłowych. Skromnisie od mediów stronią.

W kampanii wyborczej wyrazisty styl nie przypadł do gustu „umiarkowanym” ludziom prezydenta, więc prezesa odwołano. Piotr Semka, współautor (wraz z Kurskim) małej, ale w latach 90. przełomowej lektury „Lewy czerwcowy”, przypomniał tu starą prawdę, że nie zmienia się koni w trakcie przeprawy przez rzekę, Ja dodam, że nie wolno tego czynić tym bardziej na życzenie przeciwnika.

Mam nadzieję, że pan Jacek jako doradca zarządu TV nie da umrzeć swemu dziecku. ©℗

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

do @ kapis
2020-03-17 21:24:08
- kupuj żydowską gazetaą dla Polaków, mamy demokracją (liberalną). Ja czytam to co mnie interesuje, niezależnie od wydawcy.
kapis
2020-03-17 11:23:34
Przez takie felietony nie kupuję Kuriera! Wstyd!
TZ.
2020-03-16 16:39:38
TVP pod ręką Kurskiego upadła na samo dno.
Niezindoktrynowany przez TVPiS
2020-03-16 13:35:34
Jacek Kurski zrewolucjonizował nudną i monotonną TVP? Teraz to mamy różnorodność: Disco polo, jakieś „voice”, teleturnieje i seriale - 4 odcinki w jeden wieczór. Jacek Kurski - najbardziej pomysłowy? Cały czas realizuje swój stary pomysł: „ciemny lud to kupi”. Błyskotliwa publicystyka? Pewno - w wykonaniu Semki, Rachonia, Gójskiej, Ogórek, Pietrzaka i Wolskiego. Wyrazisty serwis informacyjny? Oczywiście: Holecka, Adamczyk, Ziemiec wyraziście dają do zrozumienia, że widza traktują jak idiotę bez własnego rozumu. Statystyczny rodak złakniony prostych atrakcji? Te atrakcje zrobiły się bardzo proste, nawet prostackie. I to ma być ta misyjność TVP?
Zenek
2020-03-16 13:30:49
Panie redaktorze nie chcę się wierzyć, że Pan to na serio napisał? Przecież to czysta abstrakcja tak jak obiektywizm w TVP.
Dumny
2020-03-16 12:56:01
Ma racje pan Redaktor jak zawsze. Telewizji publicznej należą się nie tylko te dwa miliardy, czy nawet dziesięć (w ciągu kilku lat). Tej naszej Narodowej Telewizji należy się dużo więcej, chociażby te wszystkie pieniądze zmarnowane na teatry, filharmonie, muzea i inne bzdety, do których nikt uczciwy nie chodzi. Wielka szkoda, że Pan Prezydent nie zachował odpowiedniej czujności i dał się podejść wichrzycielom i zdrajcom, którym Pan Jacek Kurski przeszkadzał, ale my wiemy kim oni są.
Obaj Kurscy to propagandziści
2020-03-16 12:19:24
i taka sama wiarygodność mediów którymi zarządzają
ehh
2020-03-16 12:09:51
jak zwykle brednie
5rrrr
2020-03-16 11:19:31
Pan redaktor w krainie baśni.
CZYTELNIK
2020-03-16 10:55:59
JANUSZ ŁAWRYNOWICZ PRZEDSTAWIŁ SPRAWĘ OBIEKTYWNIE. PRZYPOMNIENIE PANA PIOTRA SEMKI STAREJ PRAWDY, ŻE NIE ZMIENIA SIĘ KONI W TRAKCIE PRZEPRAWY PRZEZ RZEKĘ JEST W ZUPEŁNOŚCI TRAFNE!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ