środa, 19 czerwca 2019.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > Hektar dla każdego

Hektar dla każdego

Wywietleń: 1092

To znaczy jeden hektar ziemi będzie mógł niebawem kupić każdy obywatel Polski. Propozycja zawarta jest w projekcie nowej ustawy o sprzedaży ziemi rolnej, która budzi nadzieje, ale także wątpliwości.

Ustawa z 2016 roku ograniczająca obrót ziemią orną do grupy rolników, posiadaczy gospodarstw, ich krewnych i sąsiadów spełniła swą rolę – zahamowała narastający wykup ziemi rolniczej przez obcy kapitał. Przedtem bowiem tzw. słupy reprezentujące spółki z zagranicznym udziałem przelicytowywały w przetargach polskich chłopów. Setki hektarów ojczystej ziemi poszły w obce ręce.

Rygory te jednak utrudniły normalny obrót nieruchomościami. Osoba spoza kręgu rolników mogła sobie kupić najwyżej 30 arów, co niektórzy porównywali do peerelowskiego limitu 10 metrów powierzchni mieszkaniowej na osobę… Restrykcyjne regulacje wywołały sprzeciw wielu środowisk (m.in. „wolnościowców” oraz działaczy PSL).

Obecny rząd M. Morawieckiego z ministrem rolnictwa K. Ardanowskim najwyraźniej uznał, że zwiększenie obszaru działki rolnej dla mieszczucha do jednego hektara nie zagrozi interesowi rolników, a zwłaszcza polskiej racji stanu. Niestety, praktykowany od trzech lat zwyczaj pośpiesznego procedowania rządowych projektów sprawił, że zarys nowych przepisów trafił już do komisji sejmowych. Stara maksyma powiada, iż pośpiech dobry jest jeno przy łapaniu pcheł, a poza tym raczej nie kojarzy się z czystą intencją („w złodziejskim pośpiechu”) ani przezornością (już dwa razy rząd wycofywał się z tak przyjętych ustaw).

A podstawy do obaw są. Przypomnę, że za rządów poprzedniej ekipy równie nieoczekiwanie podjęto próbę nowelizacji zawartego w konstytucji zakazu sprzedaży polskich lasów. Ówczesna opozycja ostrzegała, że rządzący chcą spłacić bezprawne roszczenia organizacji żydowskich do bezspadkowego mienia ofiar Holokaustu. Do obalenia przepisu konstytucyjnego zabrakło zaledwie kilku głosów! Dziś natomiast obawy, że ten sam cel przyświeca forsowanej przez rząd PiS nowelizacji ustawy o obrocie ziemią wyraża prawicowa opozycja pozaparlamentarna.

Otóż polskie placówki w Izraelu z roku na rok wydają coraz więcej paszportów dawnym polskim obywatelom i ich potomkom. Bliski Wschód płonie. Polska zaś to dziś jeden z najspokojniejszych, najbardziej przyjaznych Żydom krajów w Europie.

Z kolei ponaddwumilionowa rzesza gastarbeiterów z Ukrainy ma coraz więcej ułatwień w uzyskaniu obywatelstwa RP. Gdyby tak wszyscy zechcieli gremialnie wykupić swoje hektary na wyludniającej się wschodniej flance Polski, np. między Sanem i granicą Ukrainy… Wówczas objęliby w posiadanie ziemie, do których wysuwają roszczenia nacjonaliści kultywujący tradycję OUN i UPA. Chłodno oceniając, oba scenariusze są raczej czysto teoretyczne…

Tych wątpliwości nie wolno jednak lekceważyć ani przemilczeć. Choć ustawa służy zdecydowanej większości Polaków, trzeba ją dobrze przedyskutować, ubezpieczyć się przed zagrożeniami. Również dlatego że dotyczy ziemi, bezcennej polskiej ziemi, której wszak nie przybywa. ©℗

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

@fgusag
Wielce Szanowny Rozmówco, prosiłbym o zadbanie o logiczność we własnych wypowiedziach. Być może np od wyjaśnienia sprzecznej z elementarną logiką wypowiedzi: "nie toleruję antysemityzmu, ksenofobii i nacjonalizmu" - twierdzenie o braku tolerancji dla antysemityzmu, ksenofobii i nacjonalizmu jest sprzeczne i nielogiczne... W dobrej wierze zakładam że takie zestawienie nie jest wynikiem złej woli a jedynie braku elementarnej wiedzy nadrabianej rewolucyjnym zapałem. Dziękuję.
2018-12-14 11:28:05
fgusag
Do szanownego rozmówcy - brak logicznego wywodu, a więc nie mamy o czym rozmawiać. Dziękuję
2018-12-13 14:45:42
@fgusag
Nic tak nie obnaża "antysemityzmu" Polaków jak twoja wypowiedź i pewnie nawet nie jesteś świadomy swojego "endemicznego antysemityzmu", alternatywne wytłumaczenie to takie że wypowiadasz się bez żadnej wiedzy powielając jedynie szkodliwe stereotypy o Polakach (a wiec dumny jesteś ze swojej niewiedzy - to rzecz jasna eufemizm - tak czy siak twoja deklaracja bycia "dumnym z bycia Polakiem" nie brzmi przekonująco). Ale nie przejmuj się, nie jesteś pierwszy który nawet nie wie że jest "antysemitą" - wielu "postępowców" to "nieświadomi antysemici".
2018-12-13 13:42:47
fgusag
Twoja wypowiedź to klasyczny przykład antypolonizmu i polakożerstwa - pisze @fgusag. Jestem Polakiem i jestem z tego dumny, ale nie toleruję antysemityzmu, ksenofobii i nacjonalizmu, i tyle na ten temat...
2018-12-13 09:47:36
@fgusag
Twoja wypowiedź to klasyczny przykład antypolonizmu i polakożerstwa co tylko potwierdza tezę formułowaną przez Israela Shahaka o tym że nacjonalizm, ksenofobia i rasizm Żydów są ich głównym problemem z którym powinni się uporać. To że 8500 tysiąca obywateli polskich narodowości żydowskiej uważa antysemityzm za poważny problem nie budzi mojego zdziwienia, interesuje mnie ilu Polaków uważa antypolonizm Żydów za poważny problem. Obiektywne dane statystyczne (a nie opinia wynikająca z talmudycznych uprzedzeń etniczno-rasowych) pokazuje że antysemityzm w Polsce jest znacznie mniejszym problemem niż w krajach Europy Zachodniej. Moja wypowiedź jest ściśle związana z twoimi słowami które przypisują każdemu Polakowi stygmatyzujący, rasistowski, ksenofobiczny stereotyp antysemity "wysysającego antysemityzm z mlekiem matek" a ci którzy nie są "jawnymi antysemitami" i tak są "antysemitami endemicznymi, są tym gorsi bo ich antysemityzm jest nieuświadomiony" - to są cytaty Waszych "badaczy antysemityzmu". Jako Polacy nie mamy żadnych powodów by lubić Żydów - tak zwyczajnie i po prostu - a dystans i nieufność do Was jest wynikiem bezpośrednich, negatywnych doświadczeń pokoleń Polaków. Doprowadzicie do tego że ludzie naprawdę przestana się przejmować waszym losem i zostaniecie sami - wasza populacja to może 20 milionów - jeśli z każda nacją żyjecie wrogo nie dziwcie się że nikt was nie lubi. Jeśli komuś jest źle w Polsce to nie rozumiem dlaczego zwyczajnie nie wróci do swojej ojczyzny. Jeśli oskarżasz Polaków o rasizm to powiedz mi dlaczego obywatel Polski nie będący Żydem nie może otrzymać izraelskiego obywatelstwa a obywatel Izraela bez problemu może otrzymać obywatelstwo Polski? By było jasne - nie jestem antysemitą bo nie mam nic do ludów semickich (Palestyńczycy, Libańczycy, Syryjczycy, Izraelczycy) - mam ewentualny problem z ich ewentualnym nacjonalizmem na terenie Polski.
2018-12-12 15:22:59
fgusag
Wypowiedź antysemity"swoją drogą" potwierdza moja tezę. Co do źródła moich informacji to: 85 procent polskich Żydów uważa antysemityzm za poważny problem - wynika z badania przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Twoja wypowiedź jest tendencyjna i nie ma nic wspólnego z moimi słowami! Nie mam też zamiaru walczyć z "Żydowskim Matrixem" tj. ludźmi owładniętymi teoriami o spisku żydowskim.
2018-12-12 10:15:56
Swoją drogą
Fakt wymordowania przez Żydów ponad 350 tysięcy Polaków (zbrodnie komunistyczne w Polsce po 1944 roku szacowane są na ok 500 tys Polaków, reprezentacja Żydów w komunistycznym systemie represji to ponad 70% - 500*0.7=350) powoduje że Polska jest niezwykle przyjazna dla Żydów zwłaszcza że większość z nich szczęśliwie zbiegła z Polski (rok 1968 i lata późniejsze)i ukrywa się w innych krajach (Solomon Morel, Stanisław Michnik, Hersh Smolar to tylko nieliczne znane polskiej opinii publicznej osoby dokonujące zbrodni na Polakach).
2018-12-11 16:43:06
@fgusag
Z jednej strony jest raport komisji europejskiej i opinia Żydów a z drugiej bliżej nieznane (źródła proszę) badania naukowe twierdzące co innego. Jak rozumiem dla ciebie przejawem skrajnego antysemityzmu jest sprzeciw wobec terminu "polskie obozy śmierci" czy niechęć do wypłacenia 330 miliardów $ w ramach roszczeń (ustawy S.447 i SR 1226) ale jak myślę chodziło tu raczej o to czy osoba w kipie na głowie czy z pejsami może poruszać się po przestrzeni publicznej bez narażania zdrowia i życia. Korzystając z okazji chciałem cie przeprosić ze Polacy są dalej większością w Polsce i że nie siedzimy jeszcze w rezerwatach jak Indianie w USA. Będziecie musieli jednak pobrudzić sobie ręce i wymordować nas z 20 milionów by resztę zagnać do rezerwatów jak to robicie w Palestynie... PS Rozumiem że zawołanie "riezać lachy" i gloryfikowanie zbrodni OUN/UPA na przedstawicielach mniejszości żyjącej swego czasu w Ukrainie jest zaprzeczeniem ksenofobii.
2018-12-11 16:34:49
fgusag
Polska zaś to dziś jeden z najspokojniejszych, najbardziej przyjaznych Żydom krajów w Europie - pisze redaktor. Parę minut temu w radiu usłyszałem,że jest akurat odwrotnie, w naszym kraju jest bardzo dużo wystąpień antysemickich (badania naukowe!)... A poza tym widzę już te tłumy Ukraińców - posiadaczy ziemskich w niebogatej, ksenofobicznej Polsce...
2018-12-11 10:40:39
Gość
Cytuję:"Podstawą materialną narodu jest ziemia,przemysł i handel.Kto ziemię,przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców,ten sprzedaje narodowość swoją,ten zdradza swój naród". Koniec cytatu!!!Kto tak powiedział,kto użył takich słów???Hipolit Cegielski!!!!Tyle w temacie!!!!
2018-12-11 05:02:20
Już widzę jaki się hejt wyleje na redaktora
A wydawałoby się że polska racja stanu nie powinna budzić niczyjej wątpliwości. Ze swej strony deklaruje moje poparcie dla tej partii/ruchu które jako pierwsza wprowadzić do swojego programu wyborczego kwestia zasady wzajemności w stosunkach międzynarodowych - tego że Polska będzie stosowała identyczne zasady co kraj z którym Polska utrzymuje relacje dyplomatyczne stosuje względem Polski i Polaków, np skoro w USA są wizy dla obywateli Polski to Polska ma wizy dla obywateli USA, np skoro w Izraelu Polak nie może dostać obywatelstwa Izraela to obywatel Izraela również nie może dostać obywatelstwa polskiego (zatajenie posiadania obywatelstwa Izrael skutkuje oczywiście utratą obywatelstwa Polski itp), np tego co obowiązuje na Ukrainie czyli zasady pojedynczego obywatelstwa a wiec osoba posiadająca obywatelstwo Ukrainy nie może dostać obywatelstwa Polski chyba ze zrzeknie się obywatelstwa Ukrainy (oczywiście zatajenie posiadania obywatelstwa skutkuje nieważnością obywatelstwa polskiego i wszystkimi z tym związanymi konsekwencjami jak np przymusowe wywłaszczenie za odszkodowaniem)itd, itp. Tego wymaga elementarny szacunek dla interesu Polski i Polaków - skoro sami się nie szanujemy i nie stosujemy zasady wzajemności to nie oczekujmy ze inni będą nas szanowali.
2018-12-10 12:42:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu