Środa, 24 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Geotermia powraca do łask

Data publikacji: 2022-09-19 10:01
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-20 22:35

Siły postępu coraz mocniej chwytają ster światowej gospodarki. Stąd i dziwna inflacja, uparcie motywowana wojną na Ukrainie – irracjonalny wzrost cen paliw, zwłaszcza gazu, a zarazem coraz surowszy nakaz inwestowania w odnawialne źródła energii. Niestety, dotyczy głównie wiatraków i baterii słonecznych, które w naszych warunkach nietęgo się sprawdzają.

Już pewnie 40 lat temu opublikowano raport z badań satelitarnych podziemnych bogactw Starego Kontynentu. Polska okazała się – obok państw skandynawskich – krajem najbogatszym w zasoby gorących wód podziemnych; szczególnie zaś obfituje w geotermalne złoża Pomorze Zachodnie i Podkarpacie.

Nie przypadkiem więc pierwsze w kraju komunalne ujęcie gorących wód podziemnych uruchomiono w Pyrzycach w 1997 roku. Źródła o temperaturze 67 stopni ogrzewają i dostarczają ciepłą wodę do większości budynków w mieście, służąc też celom leczniczym (kąpiele chloro-sodowe). Z pyrzyckiego ujęcia mogłoby korzystać dwa razy więcej odbiorców, ale demografia nie nadąża.

Kolejną stację geotermii na ziemi szczecińskiej (przywiązałem się do tej nazwy…) otwarto w Stargardzie, gdzie na głębokości 2670 metrów odkryto źródło o temperaturze 84 stopni C. Tu udało się uruchomić siłownię o mocy 12 MW. Już niebawem ciepło z podziemi, docierające na razie do części osiedli, ogarnie całe miasto.

Kilka lat temu na łamach „Kuriera” przedstawiłem Chociwel jako miejsce występowania bogatych źródeł geotermalnych. Odwiert wykonany w latach 80. wykazał obecność wód podziemnych o temperaturze około 80 st. C. Propagator geotermii, inż. Witold Maziarz, który w latach 2011-14 opracował dla Chociwla koncepcję budowy ośrodka geotermii, przewidując obok wykorzystania gorących wód do ogrzewania domów, balneologii i ogrodnictwa, także budowę geotermalnej elektrowni. Aby jednak poruszyć turbinę prądotwórczą, woda musi mieć co najmniej 110 stopni C, zatem podziemny strumień należy podgrzać. Choć idea zyskała poparcie miejscowych przedsiębiorców oraz marszałka województwa, nie przekonała lokalnych władz i pomysł odłożono do lamusa. Pewnie zwolennikom inwestycji nie udało się pozyskać funduszy (eksploatacja źródła wymaga wykonania trzech otworów za 15 mln zł każdy). Witold Maziarz nagle zmarł w 2015 roku, a jego koncepcji nikt dotąd nie podjął.

Teraz kolej na Szczecin, który wedle przewidywań powinien mieć wody geotermalne na podobnej głębokości i równie gorące jak stargardzkie. Lada dzień poznamy raport.

Spośród źródeł energii tzw. odnawialnej w naszym klimacie przede wszystkim geotermia jest warta inwestowania. Zastanawiające, że choć jest szeroko wykorzystywana w Europie Zachodniej, nam nikt jej z zagranicy nie reklamuje, nie narzuca jak wiatraków zza miedzy i chińskich paneli słonecznych… Bo wiedzą, że Polska (a wiec także Chociwel i Szczecin!) to potencjalna geotermiczna potęga.

Wypromowanie geotermii w Polsce to wielka zasługa ojca Rydzyka z Torunia. Dziś uruchomione przez redemptorystów źródło geotermalne, o temperaturze 65 stopni C, ale o wielkiej zasobności, ogrzewa jedynie piątą część miasta, bo postępowy samorząd lokalny preferuje ciepłownię zagraniczną.

PS Dla porównania: państwo szwedzkie wspiera nawet ujęcia poniżej 30 st. C. ©℗

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

Do Wojtek
2022-09-20 21:27:03
za to urzeczywistniamy koncepcję państwa wielonarodowego w którym Polacy będą najniższą warstwą - nie narzekaj bo skoro sam głosujesz na tych którzy nieprzerwanie od 1989 roku robią to co napisałeś to teraz nie wypada jojczyć
Do @pan redaktor
2022-09-20 21:21:22
Niezwykłe jest to jak w tych 500 znakach udało ci się tyle razy minąć z faktami (skłamać) i okazać swój rasizm i nienawiść... Gdyby realizowano od 1989 postulat Solidarności "Żeby Polska była Polską" to bylibyśmy bez wątpienia w dużo lepszej sytuacji niż jest teraz Polin. Jedyne czego dokonał ów nienazwany "naród" handlarzy niewolników, lichwiarzy, hochsztaplerów i bandyckich arendarzy to narobienie długów (wg dzisiejszych to jakieś 18 bilionów $ które winien jest Polsce ów nienazwany "naród").
do Wojtka
2022-09-20 19:26:11
"Czego to my już nie mieliśmy być potęgą? Energetyczną, górniczą, technologiczną, rolniczą..." Zapomniałeś o "potędze samochodowej"; - jeździli jak na "łysej kobyle" autem Arrinera Hussarya. Mieli podnieść "z kolan" polską motoryzację i "conk"!
@ @pan redaktor
2022-09-20 18:01:22
Coś się szanownemu czytelnikowi pomyliło, bo ja jak spoglądam na rząd, kancelarię prezydenta, kluczowe urzędy, media i instytucje kultury, to wszędzie tam odnajduję całą chmarę przedstawicieli narodu kreatywnego i mądrego, pełnego noblistów i startupów technologicznych. To w rzeczywistości oni prowadzą ten nasz nieszczęsny słowiański kraj. Tylko dlaczego stale do zguby?!
@pan redaktor
2022-09-20 13:13:59
W Polin pewnie by się tak stało, bo to naród bardzo kreatywny i mądry, o największej liczbie nagród Nobla w nauce i największej liczbie strartupów technologicznch na świecie. Niestety Słowianie nie mają głowy ani do nauki ani do nowoczesnych technologii, co widać po poziomie technologicznym armii najpotężniejszego słowiańskiego narodu. A co dopiero taki kraik jak Polska, który przy obecnych rządach wzbudza politowanie i żenadę w świecie.
Wojtek
2022-09-20 10:49:23
Czego to my już nie mieliśmy być potęgą? Energetyczną, górniczą, technologiczną, rolniczą... A póki co jesteśmy wciąż Bantustanem na przedpolu Europy i na skraju bankructwa.
rerik
2022-09-19 22:29:21
Polecam odwiedzenie strony gterm i tam w zazkładce o firmie/geotermia w Polsce można przeczytać-"Szacuje się, że koszt wykonania kompletnej instalacji geotermalnej o mocy około 10 MW, wykorzystującej dwa odwierty i produkującej ok. 200 tys. GJ ciepła rocznie wynosi ok. 40-45 mln zł co stanowi bardzo konkurencyjne rozwiązanie w porównaniu do innych źródeł OZE." To wszystko na podstawie ponad 15 lat eksploatacji. Kto z państwa wiedział o istnieniu geotermii w Stargardzie ?
rachunek
2022-09-19 20:36:12
Czytałem kiedyś o geotermii pyrzyckiej i z artykułu wynikało, że to nie demografia nie nadąża, tylko ludzie nie chcą się tam podłączać, bo jest drogo. Potwierdza to podany przykład małego Chociwla, gdzie same odwierty to 45 mln, a gdzie reszta? Może teraz po z sukcesem przeprowadzonej wolcie ekoświrskiej polegającej na wywróceniu cen nośników energii do góry nogami i zmuszeniu ludzi do ponoszenia nieracjonalnie wysokich kosztów energii to się będzie bardziej (przez łzy wyrzeczeń) kalkulowało.
pan redaktor
2022-09-19 13:06:54
jest w błędzie - geotermia nie wraca do łask bo nikt z totalnej opozycji ani z rządu nie wymienił geotermii jako sposobu na rozwiązanie problemów Polaków w zakresie źródeł ciepła. Moglibyśmy w oparciu o geotermie uruchomić kompletnie nowy obszar rolnictwa i zdominować sporą cześć rynków światowych ale w Polin tak się nie stanie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500