czwartek, 02 lipca 2020.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > Dorosłość zobowiązuje

Dorosłość zobowiązuje

Wywietleń: 2191
Kampania wyborcza, zarówno Andrzeja Dudy, jak i Beaty Szydło, była dla mnie świadectwem, że PiS w ciągu ośmiu lat pobytu pod polityczną kreską bardzo wydoroślał. Już pojawienie się parę lat temu w tym gronie renomowanego socjologa Piotra Glińskiego dało sygnał, że Kaczyński otrząsa się ze smoleńskiej traumy, a przeprogramowana na kampanię pozytywną formacja patriotyczna dojrzewa do przejęcia władzy. Zamiast uparcie walczyć o pomnik w stolicy - co raczej zniechęcało do opozycji praktycznie myślących rodaków - zajęli się bezmiarem rzeczywistych problemów Polski. 

Tak jest na górze, ale nie dole, w Szczecinie. Tu zda się rej wodzić (w miejskiej radzie) grupka pisowców, która wbrew większości mieszkańców, z uporem lansuje budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego. Mimo błędów, najlepszy, bo najuczciwszy z pocztu prezydentów III RP, poległy w służbie ojczyzny, na pewno wart jest upamiętnienia. Czy jednak nie wystarcza na razie plac jego imienia w centrum miasta? A po latach złe emocje opadną, a upływ czasu da szerszą perspektywę...
Na razie Szczecin ma dużo ważniejsze potrzeby. 

Andrzej Duda podczas obu swych kampanijnych wizyt w Szczecinie z pełnym rozmysłem obrał za tło spotkań z wyborcami bramę Stoczni Szczecińskiej. I mówiąc o potrzebie odbudowy polskiego przemysłu, dał przykład naszej legendarnej fabryki statków. Działacze miejscowego PiS słuchali go chyba z niekłamanym zachwytem. Dziś jednak sprawie restytucji tego, co obecny prezydent uznał za symbol polskiego Szczecina, mało poświęcają uwagi. Teraz, gdy kształtuje się program nowego rządu, zamiast głośno domagać się od swych przywódców realizacji stoczniowych obietnic, grzęzną w zaściankowych sporach. Dorosły polityk partii rządzącej musi być realistą i siać zgodę!

Skoro jednak większość szczecinian pomnika Kaczyńskiego nie chce, a wyborcy zachodniopomorscy nie opowiedzieli się wyraźnie za PiS-em, nie warto rozwijać konfliktu. Nawet w pokerze jest taka rozsądna odzywka „czekam". 

Tymczasem bez politycznych decyzji stocznia nie powróci. Wszak to rząd SLD w 2002 roku blokując konta bankowe firmy, doprowadził zakład do upadłości, po czym przejął (za symboliczną złotówkę) majątek holdingu Porta, po tym jak sąd uznał, że prezesi dokonali nadużyć. Tak powstała państwowa stocznia Nowa, niemal od początku przynosząca straty. Władze PiS, mimo obietnic, nie znalazły dla niej inwestora, a rząd Tuska, w myśl dyrektyw Brukseli, wstrzymując dotacje, pozwolił zakładowi upaść. Kilka lat temu warszawski sąd apelacyjny stwierdził niewinność prezesów spółki, a sąd szczeciński przyznał im odszkodowania. Tereny stoczniowe z resztką majątku wciąż pozostają w gestii państwa. Sytuacja jest patowa. Jak się wydaje, tylko przywrócenie schedy dawnemu właścicielowi mogłoby dać impuls do odnowy stoczni. Piłka jest po stronie władzy, każdej władzy w Polsce. 

O wsparcie przemysłu stoczniowego zabiega też Gdańsk. Nie od dziś rządy z rodowodem „solidarnościowym" (z wyjątkiem gabinetu Jana Olszewskiego) hołubiły Trójmiasto naszym kosztem. Czyż nie czas, by Szczecin zawołał jednym głosem?! 

Janusz Ławrynowicz

Komentarze

Szczecinianin, 2 pokolenie
Niestety przez takich dziennikarzy jak Pan, Kurier Szczeciński traci czytelników. Dziennikarz nie może być zakładnikiem jednej słusznej partii (PIS!). Czytając Pod Prąd odnoszę wrażenie, że żyjemy w dwóch różnych krajach. Na zachodzie wraże Niemcy czyhające na nas Polaków, ale jest zbawca...Jarek, z Antkiem Tupolewiczem! Ale jest też drugi kraj, mój Kraj Polska, zupełnie inny niż to widzi Ławrynowicz. Odnoszę wrażenia, że Pan nie wychodzi za biurka, po krakowsku na pole! .
2015-11-28 21:36:36
czytelnik
Panie redaktorze niech Pan uswiadomi radnym pisu ze Szczecina ze wybrano ich aby pogonic Wieczorka i podobnych i jesli straca kontakt z ludzmi to wyborcy tez ich pogonia z rad nadzzorczych rowniez bo plakaty to za malo
2015-11-17 06:25:18
nie chodzę na wybory
czas skończyć obiecywać społeczeństwu odbudowę dużej stoczni niech lepiej rozwinie się kilka małych firm które będą wstanie budować statki jak i różnego rodzaju konstrukcje stalowe. tak że stoczni niema już 7 lat a co niektóre pasożyty na tym dalej żerują
2015-11-17 04:16:23
Marcin
Stocznia-srocznia. Duży przemysł okrętowy w Europie się skończył.
2015-11-16 20:13:08
Stefan
Panie i Panowie Posłowie Prawa i Sprawiedliwości - nie przyjmujemy do wiadomości, żeby Stocznia Szczecińska nie była odbudowana. Opozycje prosimy o inicjowanie projektu odbudowy Stoczni . Wołajmy jednym głosem; Stocznia Szczecińska musi zostać odbudowana. Amen!
2015-11-16 12:36:21
były pracownik Stoczni Szczecińskiej
Bardzo wierzę Pany Prezydentowi, że w najbliższym czasie przedsięweźmie konieczne środki i doprowadzi do reaktywacji Stoczni Szczecińskiej, przez co zrealizuje swoją obietnicę przedwyborczą.Uważam, że Szczecin zasługuje na lepsze traktowanie przez władze centralne. Nie chciałbym żyć w zaściankowym państwie w super zaściankowym Szczecinie. Będę się o to modlił z całych swoich sił, za Pana też, Panie Prezydencie warszawianin z urodzenia, szczecinianin z od 50 lat.
2015-11-16 12:08:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Janusz Ławrynowicz

Janusz Ławrynowicz, dziennikarz i publicysta "Kuriera Szczecińskiego". Autor bloga patrzy na rzeczywistość "pod prąd" i nie poddaje się poprawności politycznej. Komentuje wynaturzenia w polityce i gospodarce. 

Ostatnie wpisy

Archiwum