środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > Atomowy koszmar powraca

Atomowy koszmar powraca

Wywietleń: 2037

Niespełna 5 lat temu, za rządów obecnej opozycji totalnej, stanowiącej wręcz jawne stronnictwo zagranicy, przymierzano się do budowy w kraju elektrowni atomowej. Był silny opór społeczny, ostra krytyka ze strony wielu obecnych uczestników „dobrej zmiany”, ale gdy przyszło do głosowania ustawy w Sejmie, niebezpieczny projekt przeszedł dużą większością… To znak, że prawdziwi stronnicy obcych interesów kryją się we wszystkich polskich partiach. I jak zły szeląg fatalny pomysł powraca.

Pan minister Tchórzewski dyrygu­jący polską energetyką zapowiedział już, że kolejną strategiczną inwestycją Polski – po Centralnym Porcie Komunikacyjnym – będzie… elektrow­nia jądrowa. Nic, że koszty tego przed­się­wzięcia mają przekroczyć 80 miliardów złotych. Nic, że Polska nie po­siada zdatnych do eksploatacji złóż uranu i nie ma gdzie pozbyć się śmiercionośnych odpadów. Wreszcie – że siłownia jądrowa nazywana jest stacjonarną bombą nuklearną, a każdy atak lotniczy czy rakietowy na nią grozi katastrofą…

Obecnie rządzący chcą tę niebezpieczną inwestycję zlokalizować nad morzem, podobno w zachodniopomorskich Gąskach, skąd naród przegonił ich poprzedników, albo w Żarnowcu, gdzie rozpoczęli jej budowę komuniści i w porę zaniechali. Obecna władza jest widać pewniejsza siebie, bo rzeczywiście ma prospołeczne intencje. Niestety, bezkrytycznie czci złotego cielca nowoczesności, stąd pomysł „elektromobilności” no i „czystej energii atomu”.

I znów pojawia się argument, że zarówno światowa, jak i europejska umowa klimatyczna każe nam ograniczyć emisję… dwutlenku węgla. Niestety, mit o tym, że ów dwutlenek jest sprawcą globalnego ocieplenia, choć obalony przez poważnych uczonych, jest wciąż dogmatem w kręgu „postępowych” polityków trzęsących światem.

Lecz oto wyłamał się jeden z nich…Nieprzewidywalny i ekscentryczny prezydent USA Donald Trump wysłuchał argumentów poważnych fizyków i badaczy klimatu i odesłał do diabła paryską konwencję klimatyczną! Natomiast nasz rząd, ubogacony przez wychowanków Geremka, po ostatnich rokowaniach z Komisją Europejską najwyraźniej kapituluje także w tej strategicznej kwestii.

Jak to się ma do butnych zapowiedzi inicjatorów „dobrej zmiany” o sprzeciwie wobec narzucanej przez Unię Europejską „dekarbonizacji” i postawieniu na rodzimy węgiel? Zamiast zamykać nierentowne kopalnie, mieliśmy gazyfikować węgiel pod ziemią (jest polski patent!). Dziś rządzący jawnie przeczą własnym solennym obietnicom.

Polska dysponuje największymi złożami węgla kamiennego w Europie, stanowiącymi 10 proc. zasobów świata, oraz węgla brunatnego, ocenianymi na 5 proc. światowych zasobów. Czarnego złota – węgla kamiennego – starczy nam na kilka wieków, a brunatnego na co najmniej stulecie. Złoża tego ostatniego intensywnie eksploatują Niemcy, nie przejmując się emisją demonizowanego przez propagatorów NWO (Nowego Porządku Świata) dwutlenku węgla. Natomiast, w imię bezpieczeństwa i ochrony środowiska, konsekwentnie likwidują swe elektrownie atomowe. Równie konsekwentnie, bez rozgłosu, rozwijają geotermię, kosztowną, ale najbardziej przyjazną człowiekowi i naturze. A gdy idzie o wiatraki, to najchętniej dalej sprzedawaliby je Polakom… Słowem, rad zachodnich sąsiadów najlepiej nie słuchać, za to warto ich naśladować, nie w wojennych szaleństwach, ale w gospodarczej praktyce. ©℗

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

@Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
Nowoczesne elektrownie węglowe pracujące nadkrytycznie z nowoczesnymi instalacjami oczyszczania spalin nie są takie jak opisujesz - to nie są czasy PRL - dziś elektrownie węglowe emitują głównie CO2 i nic więcej - benzopiren powstaje w przypadku niecałkowitego spalania węgla w domowych piecach - w elektrowniach węgiel pali się w atmosferze wzbogaconej w tlen - podnosi to temperatura spalania do takiego poziomu ze elektrownia węglowa nie emituje niczego o czym napisałeś. Polski węgiel ma dość dużą zawartość siarki i niższą kaloryczność niż np węgiel importowany. Kiedyś bylem entuzjasta energetyki jądrowej - dziś uważam ze trochę jesteśmy spóźnieni za 30 lat prawdopodobnie będzie już dostępna technologia fuzji termojądrowej co ostatecznie zakończy problem ludzkości z wiecznym niedostatkiem energii - do tego czasu jednak Polska będzie musiała zbudować elektrownie jądrowe - nie mamy innego wyjścia - po prostu... czy nam się podoba energetyka jądrowa czy nie to Unia Europejska wymusza na nas albo import energie elektrycznej albo budowę elektrowni jądrowych - a polski węgiel należy w końcu zacząć eksploatować pod ziemia - instalacje zgazowywania węgla, do tego należy w końcu uruchomić inwestycje w geotermie - choćby do celów grzewczych to już znacząco obniży zapotrzebowanie na energie w systemie - nadwyżkę będzie można użyć do innych celów - elektromobilność jest przyszłością ale przy obecnym poziomie technologi magazynowania energii elektrycznej jest zwyczajnie nieprzyjazny środowisku naturalnemu. Dodam ze kompletnie pominąłeś aferę jaka rozkręcą Niemcy przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Idę o zakład ze histeria ekoterrorystów osiągnie nieznane dotąd rozmiary.
2018-11-19 22:29:02
Jerzy Lipka - Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej
Elektrownia jądrowa nie wybucha! To nie jest bomba. W przypadku bomby wzbogacenie Uranu w izotop U235 jest na poziomie 95% w EJ na poziomie 2 - 5%. Promieniowanie w EJ jest na poziomie znacznie poniżej tła naturalnego. W artykule piszą bzdety, od jakich ręce opadają. Lobbyści węgla i wiatraków. Tylko jak przychodzi co do czego, to z 6 tys MW w wiatrakach mamy do dyspozycji 80MW - ostatniego lata, a elektrownie węglowe smrodzą i zatruwają powietrze na potęgę, SOx, NOx, CO, CO2, rtęć, rakotwórczy benzopiren, pył, mam wymieniać dalej? Energetyka węglowa zabija każdego roku więcej ludzi w Polsce niż ginie w wypadkach drogowych. Wydajność rozszczepienia jąder atomu uranu to 200 mln elektronowoltów na atom, spalania węgla 4 elektronowolty! Energetyczne średniowiecze!!!
2018-10-30 14:23:19
Jedynym wiarygodnym źródłem o zmianach klimatu
Jedynym wiarygodnym źródłem o zmianach klimatu jest: http://naukaoklimacie.pl/ bo ma własną radę naukową.
2018-07-20 14:45:49
CO2 nie jest pierwszym a trzecim w kolejnosci
gazem cieplarnianym - pierwszym jest para wodna czyli chmury, kolejnym metan i dopiero CO2. Mógłbym napisać więcej na temat mitów tzw globalnego ocieplenia a także histerycznych interpretacji ale nie chce mi się walczyć z systemem zamieszczania wpisów na tym forum i blogu. Dodam tylko ze odpady radioaktywne zabiera państwo z którego pochodzi paliwo jądrowe, i ze w Polsce było kilka reaktorów jądrowych z których czynny jest tylko jeden - reaktor Maria w Świerku który ratuje życie ludzkie produkując izotopy medyczne (jesteśmy jednym z światowych liderów w produkcji izotopów).
2018-07-16 19:22:59
do @ Jaruna
- "tematą" jest "Atomowy koszmar powraca", a Ty wtrącasz jakieś pierdoły o "murzynach"....Zacznij chamie ostro, cyt. z "bloga";"Panie Ławrynowicz (moja babcia miała nazwisko Ławrynowicz i pochodziła z wileńszczyzny !) powiedz pan tym redakcyjnym wałkoniom i pindom, że nie jestem (taka ich mać!! )robotem i żeby te bladzie ściągnęły z mego IP tego robota. Niech bliny ruszą żopu!"....Kto nie wierzy może sprawdzić na; http://24kurier.pl/blogi/janusz-lawrynowicz/najdluzsza-wojna/.Wpis z 2018-03-28 22:46:02
2018-07-04 20:20:49
a
a ja lubię Pana czytać Panie Redaktorze. Życzę dużo zdrowia. Pana opinie są nieszablonowe i stąd ich cały urok.
2018-07-03 12:50:19
Jarun
A może o stoczni szczecińskiej, Gróbarczyku-nieudolnym kłamczuszku, promie-widmie i obiecankach-cacankach PiS-u?
2018-07-03 11:47:54
kopacz
Temat ważny pan redaktor człowiek zasłuzony dodaje wiec swoje 5 groszy.Wartosc Polski jest wieksza niz trylion zlotych mimo ze nie ma w obiegu takiej ilosci zlotowek.Tak samo wartosc elektrowni nie znaczy ze tyle kosztuje jej wybudowanie.Polska potrzebuje smieci produkowane przez elektrownie atomowa gdyby zmienił sie prezydent USA lub cos podobnego.Im wiecej smieci atomowych wsadzi sie do rurek ktore wymyslili polscy profesorowie tym spokojniej bedzie spac pana wnuk i nigdy Niemcy nie beda szantazowac rewizja granicy zachodniej.Po 1000 latach wrednego sąsiedztwa bedziemy miec sasiada potulnego.Odległosc z Kaliningradu do Warszawy jest 3 minuty odległosc ze Szczecina do Berlina i Frankfurtu jest 2 minuty i 8 minut.Ja jestem za swoją elektrownia atomową.
2018-07-03 08:26:42
chwilkowski
bardzo rozsadne, dodalbym budowac sluzy z elektrowniami wodnymi na glownych rzekach jako akumulatorami energii w Partnerstwie Publiczno Prywatnym
2018-07-03 08:04:25
@oj odleciał!
Największym wpływem na efekt cieplarniany cechuje się para wodna, czyli np. efekt spalania w "ekologicznym" piecu gazu, który zainstalowałeś po wyrzuceniu zgodnie z ekologicznymi(?) zaleceniami "kopciucha" na węgiel albo poczciwa chmurka na niebie. Przeszkadzają ci chmurki na niebie, że masz takie parcie na atomową zagładę?
2018-07-02 23:53:39
oj odleciał!
A może red. Ławrynowicz poda nazwiska b.poważnych uczonych , którzy obalili mit ,że to dwutlenek węgla jest głównym czynnikiem globalnego ocieplenia? W takim razie co jest takim czynnikiem jak nie CO₂?
2018-07-02 20:18:09
odleciał
Ten człowiek odleciał... nie dawajcie więcej prochów Ławrynowiczowi
2018-07-02 13:52:20

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Janusz Ławrynowicz

Janusz Ławrynowicz, dziennikarz i publicysta "Kuriera Szczecińskiego". Autor bloga patrzy na rzeczywistość "pod prąd" i nie poddaje się poprawności politycznej. Komentuje wynaturzenia w polityce i gospodarce. 

Ostatnie wpisy

Archiwum