piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > A gdzie protokół brytyjski?

A gdzie protokół brytyjski?

Wywietleń: 2386

Chytra zmowa sędziów odesłanych w stan spoczynku, by przy użyciu kodeksu cywilnego wstrzymać obowiązującą ustawę, poprzez skierowanie pytania, a ściślej apelu o interwencję do Sądu Europejskiego, sparaliżowała polski Sąd Najwyższy! Weterani SN nie zawahali się we własnej sprawie podnieść ręki na obowiązujące prawo.

Oczywiście władze państwa z prezydentem na czele uznały próbę zawieszenia ustawy za nielegalną, a zwrócenie się do Sądu Europejskiego za pozbawione wszelkich podstaw.

Najwyraźniej jednak rząd zjednoczonej prawicy nie ma odwagi uporać się z tak oczywistym i jawnym bezprawiem. Może następnym krokiem Najwyższych Sędziów PRL, „kasty” samej przez siebie mianowanej nadzwyczajną, będzie delegalizacja prezydenta? Bezczynność władzy wykonawczej musi niepokoić zwykłych obywateli.

Czyżby nasi politycy zapomnieli, że w 2008 roku wraz z traktatem lizbońskim i towarzyszącą mu kartą praw podstawowych Polska podpisała protokół brytyjski – dokument stwierdzający, że Wielka Brytania oraz Polska mają prawną autonomię w zakresie organizacji państwa i społeczeństwa wedle własnych tradycji i obyczajów. Ta sfera spraw na mocy protokołu pozostaje w wyłącznej dyspozycji owych dwóch państw członkowskich UE i Trybunał Europejski nie ma tu żadnych kompetencji, co wyraźnie stwierdzono w protokole.

Prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku – o co wielu ma do niego żal – podpisał ograniczający suwerenność, bo wprowadzający federalizację wspólnot europejskich, traktat lizboński. Jednakże zarówno prezydent, jak i ówcześni posłowie PiS zgodzili się poprzeć traktat pod warunkiem, że dołączony doń zostanie właśnie protokół brytyjski, który w istotny sposób ogranicza dyktat Brukseli.

Tak to, pospołu z Wielką Brytanią, Polska zyskała szansę na większą samodzielność w polityce wewnętrznej. Rzecz w tym, że w epoce Tuska protokół został ciśnięty w najciemniejszy kąt i urzędowo zapomniany jako niechciana pamiątka po kłopotliwym prezydencie.

Przypomnę, że 17 marca 2008 roku rada legislacyjna działająca przy KPRM za rządów Tuska stwierdziła, że protokół brytyjski: „1. Uniemożliwi wnoszenie do TSUE przez Komisję Europejską lub inne państwo członkowskie skarg przeciwko Polsce o naruszenie KPP 2. Podważy kompetencje sądów krajowych do wnoszenia pytań prejudycjalnych w zakresie, w jakim mogłyby doprowadzić do niezgodności prawa krajowego z KPP oraz 3. Zakaże TSUE stwierdzenia istnienia sprzeczności między systemem prawa krajowego i KPP”.

Dlaczego od ponad roku rząd RP, osaczony przez agresywne oskarżenia i bzdurne pouczenia urzędników Brukseli i Strasburga, nie sięga po legalnie posiadaną broń w obliczu obcej ingerencji w sprawy zastrzeżone dla samodzielnego państwa?

Nie wierzę w sklerozę rządu, którego premier daje popisy błyskotliwej inteligencji i celnej repliki, ale obawiam się, że może to być świadome przemilczenie ważnego atutu, dokonane przez „drugi garnitur dobrej zmiany”…

Panie premierze, bezczynność wobec jawnego buntu obnaża słabość państwa i może mieć fatalne skutki! ©℗

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

EX
Protokół brytyjski mozna znaleźć w Internecie https://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_brytyjski -- Protokół brytyjski dotyczy tylko Karty Praw Podstawowych. Nie dotyczy innych elementów pytania prejudycjalnego. -- Protokół brytyjski ogranicza też polski Trybunał Konstytucyjny on też nie ma prawa się wypowiadać na ten temat --- Protokół brytyjski (patrz punkt 2) nie dotyczy spraw gdy polskie przepisy i procedury administracyjne lub ustawowe łamią nie tylko Kartę Praw Podstawowych ale również polskie przepisy konstytucyjne. Ewidentnym złamaniem Konstytucji jest skrócenie konstytucyjnej kadencji KRS i wprowadzenie sepecjalnych (osobnych) zasad emerytalnych tylko dla Sądu Najwyższego. Konstytucja wyraźnie nakazuje, żeby przepisy na temat zasad przechodzenia sędziów na emeryturę regulowała jEDNA ustawa. Twozenie ustaw specjalnych dla różnych grup sędziów jest niedozwolone. A co zatym idzie zostało złamane również polskie prawo i zgodnie z punktem 2 protokołu brytyjskiego, protokól brytyjski nie ma tu zastosowania.
2018-10-17 11:07:23
@gosc z 2018-08-24 03:23:38
Hierarchia źródeł prawa w Polsce jest jasna - najpierw Konstytucja Rp, potem traktat EU i prawo EU później umowy międzynarodowe i potem prawo krajowe (ustawy dekrety itd). Pytania prejudycjalne dotyczą bezpośrednio dyskryminacji ze względu na wiek a wiec praw człowieka. Należy wspomnieć ze Trybunał Konstytucyjny ustami sędziów Safjana (1998) i Rzeplińskiego (2014) potwierdził że można retroaktywnie zmieniać wiek emerytalny i ze stosuje się on do wszystkich bez wyjątku.
2018-08-27 21:04:47
gosc
Albo skrajna ignorancja, albo swiadome wprowadzanie czytelnikow w blad - i jedno, i drugie zle swiadczy o redaktorze. Otoz tzw. Protokol Brytyjski dotyczy tylko i wylacznie Karty Praw Podstawowych (praw czlowieka, generalnie ujmujac), a nie calego prawa unijnego. Redaktor powinien tez przeczytac art. 91 Konstytucji o miejscu umow w naszym systemie prawnym.
2018-08-24 03:23:38
do @ PiSzcząca bida
"Premier MM wcisnął nas do Unii, premierka B.Szydło pokonała tę Unię 27:1, Lech Kaczyński obalił "komunę" na czele Solidarności, do NATO wprowadził nas Jarosław Polskęzbaw, presidente Duda w Nowym Jarku poprzestawiał ONZ kosztem spotkania z Trumpem. Nigdy propaganda sukcesu nie miała się tak znakomicie.".... Aleś się, PO_cycku, rozpisał. To co cytowałem to są urojenia PO_cycka! przecież w artykule nie ma ani słowa o np. "presidente Duda", "Jarosław Polskęzbaw" itp. I po co? Kto będzie czytał te imbecylowate wypociny? Bo ja nie.
2018-08-23 22:33:43
Piszcąca bida
"błyskotliwej inteligencji i celnej repliki"? Chyba mam dysleksję, albo cóś w tym rodzaju, bo odczytałem to jako: "celniczej (w znaczeniu biblijnym) inteligencji bełkotliwej repliki". Zwłaszcza po jego oświadczeniu w sprawie akcesu Polski do Unii Europejskiej. Premier MM wcisnął nas do Unii, premierka B.Szydło pokonała tę Unię 27:1, Lech Kaczyński obalił "komunę" na czele Solidarności, do NATO wprowadził nas Jarosław Polskęzbaw, presidente Duda w Nowym Jarku poprzestawiał ONZ kosztem spotkania z Trumpem. Nigdy propaganda sukcesu nie miała się tak znakomicie.
2018-08-21 14:32:21
Patriota
I tu znowu przykład panu prezydentowu dał Wojciech Jaruzelski. Stan wojenny w sądownictwie jest konieczny. Również prezes nie powinien chować głowy w piasek. Powinien zająć stanowisko i podjąć radykalne kroki. Naród oczekuje obrony zdobyczy dobrej zmiany. Raz zdobytej władzy nie oddamy.
2018-08-20 23:06:51
Marsz
Niemcy: Marsz neonazistów,kiedy wypowiedzi na ten temat tych którzy ,źle mówili o Polakach ,że jest ich 60 tys .Bawaria wycinka lasów za sprawą kornika ,kiedy wypowiedzi na ten temat tych którzy ,źle mówili o Puszczy w Polsce .Pytam kto i jak łamie prawa w UE ?
2018-08-20 16:22:42
Jakób
Panie Redaktorze, kiedy Pan został rzecznikiem PiS-u?
2018-08-20 14:12:33
miałem wątpliwości
Ale teraz już jestem pewien. Redaktor Ławrynowicz jednak jest opłacany przez Rosję. Dlaczego Kurier takiego kogoś trzyma w swoich szeregach?
2018-08-20 13:14:35
GGU
Milcz redaktorze! Od łamania prawa jet ten rząd!
2018-08-20 13:02:33
Mirek
Jaka zmiana, tacy redaktorzy.
2018-08-20 10:20:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu