niedziela, 23 września 2018.
Strona główna > Blogi > Janusz Ławrynowicz > A gdzie protokół brytyjski?

A gdzie protokół brytyjski?

Wywietleń: 583

Chytra zmowa sędziów odesłanych w stan spoczynku, by przy użyciu kodeksu cywilnego wstrzymać obowiązującą ustawę, poprzez skierowanie pytania, a ściślej apelu o interwencję do Sądu Europejskiego, sparaliżowała polski Sąd Najwyższy! Weterani SN nie zawahali się we własnej sprawie podnieść ręki na obowiązujące prawo.

Oczywiście władze państwa z prezydentem na czele uznały próbę zawieszenia ustawy za nielegalną, a zwrócenie się do Sądu Europejskiego za pozbawione wszelkich podstaw.

Najwyraźniej jednak rząd zjednoczonej prawicy nie ma odwagi uporać się z tak oczywistym i jawnym bezprawiem. Może następnym krokiem Najwyższych Sędziów PRL, „kasty” samej przez siebie mianowanej nadzwyczajną, będzie delegalizacja prezydenta? Bezczynność władzy wykonawczej musi niepokoić zwykłych obywateli.

Czyżby nasi politycy zapomnieli, że w 2008 roku wraz z traktatem lizbońskim i towarzyszącą mu kartą praw podstawowych Polska podpisała protokół brytyjski – dokument stwierdzający, że Wielka Brytania oraz Polska mają prawną autonomię w zakresie organizacji państwa i społeczeństwa wedle własnych tradycji i obyczajów. Ta sfera spraw na mocy protokołu pozostaje w wyłącznej dyspozycji owych dwóch państw członkowskich UE i Trybunał Europejski nie ma tu żadnych kompetencji, co wyraźnie stwierdzono w protokole.

Prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku – o co wielu ma do niego żal – podpisał ograniczający suwerenność, bo wprowadzający federalizację wspólnot europejskich, traktat lizboński. Jednakże zarówno prezydent, jak i ówcześni posłowie PiS zgodzili się poprzeć traktat pod warunkiem, że dołączony doń zostanie właśnie protokół brytyjski, który w istotny sposób ogranicza dyktat Brukseli.

Tak to, pospołu z Wielką Brytanią, Polska zyskała szansę na większą samodzielność w polityce wewnętrznej. Rzecz w tym, że w epoce Tuska protokół został ciśnięty w najciemniejszy kąt i urzędowo zapomniany jako niechciana pamiątka po kłopotliwym prezydencie.

Przypomnę, że 17 marca 2008 roku rada legislacyjna działająca przy KPRM za rządów Tuska stwierdziła, że protokół brytyjski: „1. Uniemożliwi wnoszenie do TSUE przez Komisję Europejską lub inne państwo członkowskie skarg przeciwko Polsce o naruszenie KPP 2. Podważy kompetencje sądów krajowych do wnoszenia pytań prejudycjalnych w zakresie, w jakim mogłyby doprowadzić do niezgodności prawa krajowego z KPP oraz 3. Zakaże TSUE stwierdzenia istnienia sprzeczności między systemem prawa krajowego i KPP”.

Dlaczego od ponad roku rząd RP, osaczony przez agresywne oskarżenia i bzdurne pouczenia urzędników Brukseli i Strasburga, nie sięga po legalnie posiadaną broń w obliczu obcej ingerencji w sprawy zastrzeżone dla samodzielnego państwa?

Nie wierzę w sklerozę rządu, którego premier daje popisy błyskotliwej inteligencji i celnej repliki, ale obawiam się, że może to być świadome przemilczenie ważnego atutu, dokonane przez „drugi garnitur dobrej zmiany”…

Panie premierze, bezczynność wobec jawnego buntu obnaża słabość państwa i może mieć fatalne skutki! ©℗

Janusz ŁAWRYNOWICZ

Komentarze

@gosc z 2018-08-24 03:23:38
Hierarchia źródeł prawa w Polsce jest jasna - najpierw Konstytucja Rp, potem traktat EU i prawo EU później umowy międzynarodowe i potem prawo krajowe (ustawy dekrety itd). Pytania prejudycjalne dotyczą bezpośrednio dyskryminacji ze względu na wiek a wiec praw człowieka. Należy wspomnieć ze Trybunał Konstytucyjny ustami sędziów Safjana (1998) i Rzeplińskiego (2014) potwierdził że można retroaktywnie zmieniać wiek emerytalny i ze stosuje się on do wszystkich bez wyjątku.
2018-08-27 21:04:47
gosc
Albo skrajna ignorancja, albo swiadome wprowadzanie czytelnikow w blad - i jedno, i drugie zle swiadczy o redaktorze. Otoz tzw. Protokol Brytyjski dotyczy tylko i wylacznie Karty Praw Podstawowych (praw czlowieka, generalnie ujmujac), a nie calego prawa unijnego. Redaktor powinien tez przeczytac art. 91 Konstytucji o miejscu umow w naszym systemie prawnym.
2018-08-24 03:23:38
do @ PiSzcząca bida
"Premier MM wcisnął nas do Unii, premierka B.Szydło pokonała tę Unię 27:1, Lech Kaczyński obalił "komunę" na czele Solidarności, do NATO wprowadził nas Jarosław Polskęzbaw, presidente Duda w Nowym Jarku poprzestawiał ONZ kosztem spotkania z Trumpem. Nigdy propaganda sukcesu nie miała się tak znakomicie.".... Aleś się, PO_cycku, rozpisał. To co cytowałem to są urojenia PO_cycka! przecież w artykule nie ma ani słowa o np. "presidente Duda", "Jarosław Polskęzbaw" itp. I po co? Kto będzie czytał te imbecylowate wypociny? Bo ja nie.
2018-08-23 22:33:43
Piszcąca bida
"błyskotliwej inteligencji i celnej repliki"? Chyba mam dysleksję, albo cóś w tym rodzaju, bo odczytałem to jako: "celniczej (w znaczeniu biblijnym) inteligencji bełkotliwej repliki". Zwłaszcza po jego oświadczeniu w sprawie akcesu Polski do Unii Europejskiej. Premier MM wcisnął nas do Unii, premierka B.Szydło pokonała tę Unię 27:1, Lech Kaczyński obalił "komunę" na czele Solidarności, do NATO wprowadził nas Jarosław Polskęzbaw, presidente Duda w Nowym Jarku poprzestawiał ONZ kosztem spotkania z Trumpem. Nigdy propaganda sukcesu nie miała się tak znakomicie.
2018-08-21 14:32:21
Patriota
I tu znowu przykład panu prezydentowu dał Wojciech Jaruzelski. Stan wojenny w sądownictwie jest konieczny. Również prezes nie powinien chować głowy w piasek. Powinien zająć stanowisko i podjąć radykalne kroki. Naród oczekuje obrony zdobyczy dobrej zmiany. Raz zdobytej władzy nie oddamy.
2018-08-20 23:06:51
Marsz
Niemcy: Marsz neonazistów,kiedy wypowiedzi na ten temat tych którzy ,źle mówili o Polakach ,że jest ich 60 tys .Bawaria wycinka lasów za sprawą kornika ,kiedy wypowiedzi na ten temat tych którzy ,źle mówili o Puszczy w Polsce .Pytam kto i jak łamie prawa w UE ?
2018-08-20 16:22:42
Jakób
Panie Redaktorze, kiedy Pan został rzecznikiem PiS-u?
2018-08-20 14:12:33
miałem wątpliwości
Ale teraz już jestem pewien. Redaktor Ławrynowicz jednak jest opłacany przez Rosję. Dlaczego Kurier takiego kogoś trzyma w swoich szeregach?
2018-08-20 13:14:35
GGU
Milcz redaktorze! Od łamania prawa jet ten rząd!
2018-08-20 13:02:33
Mirek
Jaka zmiana, tacy redaktorzy.
2018-08-20 10:20:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu