piątek, 29 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Bezpłatne i anonimowe testy HCV i HIV

Bezpłatne i anonimowe testy HCV i HIV

Bezpłatne i anonimowe testy HCV i HIV
Data publikacji: 2018-05-08 09:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 2218 325613

Trzy razy w tygodniu w budynku przy ul. Broniewskiego 12 można wykonać test w kierunku HCV. Bezpłatne i anonimowe badania wykonywane są w ramach działania Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego HIV.
 
HCV jest przyczyną zachorowania na przewlekłe choroby wątroby, które prowadzą  do wirusowego zapalenia wątroby (WZW C), do marskości wątroby, zwiększają ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego.
 
Jak można się zakazić?
 
Sytuacje, w których może dojść do zakażenia wirusem WZW typu C to m. in. transfuzje krwi przed 1992 rokiem, używanie skażonych igieł, zabiegi medyczne, chirurgiczne lub stomatologiczne wykonane nieodpowiednio wysterylizowanymi narzędziami, nieostrożny manicure/pedicure, kolczykowanie lub tatuowanie z użyciem nieodpowiednio wysterylizowanych narzędzi, użyczanie przedmiotów użytku osobistego, takich jak maszynki do golenia, czy szczoteczka do zębów, seks bez zabezpieczeń, podczas którego może dojść do kontaktu krwi z krwią.
 
Dlaczego warto się zbadać?
 
Ponad 170 milionów ludzi na całym świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu C. W Polsce może być zakażonych ok. 200 tysięcy dorosłych osób. Niestety tylko co dziesiąta z nich wie o swojej chorobie. WZW C nazywany jest „cichym zabójcą”, gdyż początkowo zakażenie przebiega bezobjawowo. Mogą się pojawić taki objawy, jak zmęczenie, bóle stawów, apatia.
 
Testy HCV można wykonać w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 15-18 w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie (na co dzień funkcjonuje w tej lokalizacji Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych i Poradnia Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie). Wykonanie testu zajmuje chwilę, a wyniki odczytuje się w ciągu 15 minut. Test wskazuje lub nie na obecność przeciwciał anty HCV. Uzyskując wynik dodatni pacjent ma możliwość podjęcia dalszej diagnostyki i leczenia. Obecnie stosowane leki dają bardzo wysoką skuteczność wyleczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.

W Punkcie Konsultacyjno-Diagnostyczny wykonywane są także badania w kierunku HIV. Podczas jednej wizyty można zatem wykonać aż dwa badania: wszystko w ciągu kilkunastu minut, bezpłatnie i anonimowo.
 
Dodatkowo w tym roku kilkukrotnie na ulice miasta wyjedzie tramwaj profilaktyki HIV. Wolontariusze stowarzyszenia DADU tradycyjnie będą namawiać pasażerów do wykonania bezpłatnego badania HIV oraz testu HCV. Będą również realizowane działania profilaktyczne podczas Juwenaliów i pikniku „Pod Platanami”.
 
(p)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie